Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس انرژی
https://goo.gl/akWG7z
1397/01/20 - 14:16 تاريخ انتشار: 977 تعداد بازديد: 48456 كد خبر:
مدیر عامل بورس انرژی اعلام کرد :
قراردادهای بلند مدت فرآورده‌های نفتی در راه بورس
سیدعلی حسینی با اشاره به آخرین وضعیت بازار معاملات برق در بورس انرژی گفت: بازار برق با داشتن سهم ۴ هزار و ۱۱۹ میلیارد ریالی، ضمن پوشش ارزش ریالی معاملات نسبت به سال گذشته، از نظر حجم معاملات شاهد رشد ۲ درصدی بوده است.


مدیر عامل بورس انرژی اعلام کرد: قراردادهای بلند مدت فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی عملیاتی می شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سیدعلی حسینی با اشاره به آخرین وضعیت بازار معاملات برق در بورس انرژی گفت: بازار برق  با داشتن سهم  ۴ هزار و ۱۱۹ میلیارد ریالی، ضمن پوشش ارزش ریالی معاملات نسبت به سال گذشته، از نظر حجم معاملات شاهد رشد ۲ درصدی بوده است.

به گفته وی در بازار اوراق سلف موازی استاندارد با سررسید یکسال و بیشتر نیز  ۲۵ هزار و ۳۱۴میلیارد ریال اوراق بهادار مبتنی بر کالا مورد معامله قرار گرفت که نشان دهنده رشد ۶۹ درصدی ارزش و ۴۰ درصدی در تعداد قراردادها نسبت به سال ۹۵ است.

بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله نیز به عنوان یک بازار جدید با انجام معاملات صندوق پروژه، سهم  یک هزار و ۵۴۸ میلیارد ریالی از کل ارزش معاملات را در سال گذشته به خود اختصاص داد.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه به تشریح اقدامات صورت گرفته در سال ۹۶ در این بورس به تفکیک بازارها پرداخت و گفت: بازار فراورده‌های هیدروکربوری در سال ۹۶ رشد قابل توجهی را در ارزش و حجم معاملات تجربه کرد که این مهم حاصل افزایش حجم عرضه‌ها در این بازار و استقبال خوب خریداران از این بازار بوده است، به نحوی که در سال ۹۶ علاوه بر عرضه‌های مستمر کالاهای گذشته، در بخش داخلی ۱۸ کالا و در بخش بین الملل ۱۶ کالا جدید برای نخستین بار مورد عرضه قرار گرفتند.

وی افزود: در سال ۹۶ چهار کالای نفتا، میعانات گازی، گاز مایع و گازوئیل به ترتیب با اختصاص سهم ۴۰، ۱۰، ۴ و ۲ درصدی از کل ارزش معاملات در بازار فراورده‌های هیدروکربوری بیشترین ارزش معامله را نسبت به سایر کالاها در این بازار به ثبت رساندند.

حسینی افزود: در سال ۹۶بازار برق بورس انرژی نیز شاهد راه‌اندازی بازارهای جدید برای مصرف‌کنندگان بالای پنج مگاوات بود که با تلاش‌های انجام پذیرفته ۱۸ مصرف‌کننده بزرگ برق و ۱۷ نیروگاه در این بازار مشارکت کردند.

به گفته این مقام مسئول در سال ۹۶، زمان ویژه‌ای برای طراحی بازارهای جدید و ایجاد زیرساخت‌های لازم در زمینه معاملات مصرف‌کنندگان بزرگ در تابلوی برق بازار فیزیکی و بازار قراردادهای سلف موازی استاندارد مصرف کنندگان بزرگ بالای ۵ مگاوات صرف شد.

همچنین با اصلاح مشخصات قرارداد بازار عمده‌فروشی برق در این بازار نیز تغییراتی انجام پذیرفت که امید می‌رود در سال ۹۷ با حمایت وزارت نیرو شاهد رشد و رونق بیشتر بازار برق در بورس انرژی باشیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۶ بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق در مجموع شاهد معامله ۷۵۰ میلیون مگاوات ساعت برق به ارزش ۳۲۴ میلیارد ریال بود. ارزش معاملات در بازار عمده فروشی برق نیز در سال ۹۶ معادل با سه هزار و ۷۹۴ میلیارد ریال بوده است. همچنین در سال گذشته تعداد نیروگاه‌های دارای قابلیت عرضه در بورس انرژی از ۴۳ نیروگاه به ۴۷ نیروگاه رسید و تعداد شرکت‌های خرده‌فروشی دارای کد معاملاتی نیز به ۱۴ شرکت بالغ شد.

مدیر عامل بورس انرژی از معاملات بازار اوراق سلف موازی نیز سخن گفت و افزود: اوراق سلف موازی استاندارد با سررسید یکسال و بیشتر نیز در سال ۹۶ با توجه به نیاز به تأمین منابع مالی به منظور پیشبرد طرح‌های حوزه انرژی و همچنین مزیت تأمین مالی از طریق بازار سرمایه با رشد ۱۱۷ درصدی شاهد تأمین مالی ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از طریق این اوراق به وسیله چهار شرکت در بورس انرژی بودیم.

به گفته وی، در حوزه فراورده‌های هیدروکربوری به ترتیب وزارت امور اقتصاد و دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به ارزش ۵۰۰۰ میلیارد ریال و پتروشیمی بندر امام با انتشار اوراق با دارایی پایه گاز مایع به ارزش ۴۰۰۰ میلیارد ریال تأمین مالی نمودند.

در حوزه برق نیز دو شرکت گروه مپنا و آرین ماهتاب گستر به ترتیب با انتشار ۴۰۰۰ و ۴۰۰ میلیارد ریال اوراق اقدام به تأمین مالی نمودند که معاملات ثانویه اوراق مذکور در مجموع به ارزشی در حدود  ۱۱ هزار و ۹۱۴ میلیارد ریال بالغ شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال ۹۶، بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله نیز به عنوان یک بازار جدید در بورس انرژی فعالیت خود را با پذیره نویسی گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق پروژه آرمان پرند مپنا به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد ریال آغاز کرد، افزود: معاملات ثانویه گواهی‌های سرمایه‌گذاری در این بازار نیز ارزشی بالغ بر ۵۴۸ میلیارد را در سال ۹۶ به ثبت رساند.

به گفته وی در حال حاضر نیز اوراق گواهی ظرفیت به عنوان دومین ابزار قابل معامله در این بازار در حال طی نمودن فرایندهای لازم به منظور پذیرش و اغاز معاملات می‌باشد.

مدیر عامل بورس انرژی در ادامه اظهار داشت: در سال ۹۶ در حوزه پذیرش نیز شاهد رشد تعداد کالاهای پذیرش شده در بورس انرژی بودیم به نحوی که از ۲۱۵ کالا پذیرش شده از آغاز فعالیت بورس تا پایان سال ۹۶، تعداد ۵۱ کالا در سال ۹۶ پذیرش شده است که نشان دهنده رشد ۲۱۸ درصدی نسبت به سال ۹۵ می‌باشد.

حسینی سپس با اشاره به پتانسیل‌های موجود در کشور و ظرفیت‌های موجود در قوانین بالادستی یادآور شد: به طور خاص بند «ح» ماده ۴ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توسعه بازار سرمایه با تاکید بر طراحی و مهندسی ابزارهای مالی و کالایی، توسعه بازار انرژی و عرضه نفت خام و فراورده‌های نفتی در بورس انرژی، ‌اصلاح نهادی حاکمیت شرکتی برای شرکت‌های عام و نهادهای مالی و بخش ۴ بند "الف" ماده ۴۴ این قانون مبنی بر تعیین قیمت خرید برق با توجه به ساز و کار بازار در بورس که صراحتاً در آن‌ها به استفاده از ظرفیت‌های بورس انرژی در حوزه مبادلات انرژی اشاره شده امید می‌رود در سال جاری با مشارکت وزارت‌خانه‌ها و سایر نهادهای ذیربط در حوزه انرژی شاهد رشد و رونق هرچه بیشتر این بورس و شکوفایی اقتصاد حوزه انرژی در کشور باشیم.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه به تشریح برنامه‌های این بورس در سال ۹۷ پرداخت و اعلام کرد: در سال جاری علاوه بر توسعه و تعمیق بازارهای موجود برنامه‌هایی از قبیل تقویت تأمین مالی صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و برق، راه‌اندازی بازار ابزارهای جدید از جمله گواهی ظرفیت و اوراق صرفه‌جویی انرژی، پذیرش سایر فراورده‌های پالایشگاهی، تقویت رینگ صادراتی و استفاده از قراردادهای بلندمدت برای فروش فراوردهای نفتی در دستور کار این بورس قرار دارد.

وی در پایان اعلام کرد: آمار معاملات بورس انرژی در ۱۸ روز نخست سال جدید نیز امیدبخش سالی پررونق در معاملات این بورس است به گونه‌ای که معاملات با ثبت ارزشی بالغ بر  ۱۷۰۷ میلیارد ریال رشد ۵۲ درصدی نسبت به ۱۸ روز نخست سال ۹۶ را نشان می‌دهد.

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد