Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/C1nAS7
1397/01/28 - 17:15 تاريخ انتشار: 1107 تعداد بازديد: 48616 كد خبر:
وزیر اقتصاد اعلام کرد:
طراحی سیاست‌های تکمیلی ارزی دولت/ انتظار کاهش قیمت‌ها را داریم
مسعود کرباسیان در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برای کالاهای اساسی که با دلار ۳۸۰۰ تومان وارد می شد در جلساتی که با وزارت صنعت، ارشاد و بهداشت داشتیم مقرر شد ۴۰۰ تومان به ازای هر دلار اختصاص یابد؛ بنابراین نه تنها هیچگونه افزایش قیمتی نباید در سطح جامعه داشته باشیم بلکه باید با کاهش قیمت روبرو شویم.


وزیر اقتصاد با اشاره به تدوین سیاست های تکمیلی ارزی تا ۲۰ روز آینده، اعلام کرد: قیمت دلار با سیاست جدید ارزی، ۴۲۰۰ تومان تعیین شد؛ بنابراین توقع کاهش قیمت‌ داریم.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، وی با بیان اینکه درآمد ارزی دولت در سال گذشته ۹۷ میلیارد دلار بود یعنی ۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی و ۴۷ میلیارد دلار درآمد غیرنفتی بود که ۵۴ میلیارد دلار آن به واردات اختصاص یافت افزود: بنابراین ۴۳ میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم که اگر هزینه هایی مانند خدمات، درمان و واردات ته لنجی و بازارچه های مرزی را نیز به آن اضافه کنیم، باز هم نباید کمبود ارز داشته باشیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه دولت از دو ماه قبل روی ساماندهی بازار ارز کار می کرد و در اینباره جلساتی با صادر کنندگان به ویژه صادر کنندگان پتروشیمی برگزار کرد، گفت: در این جلسات صادر کنندگان پتروشیمی اعلام کردند تنها به ۳۰ درصد از ارز حاصل از صادرات نیاز دارند از اینرو می توانند بقیه را به چرخه اقتصاد برگردانند اما راهکاری برای آن وجود نداشت.

کرباسیان افزود: همچنین در این جلسات مقرر شده بود که اگر کسی ارز حاصل از صادرات را عرضه نمی کند معافیت های مالیاتی وی برداشته شود حتی پیش بینی شده بود قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرا و جایگزینی طلا به جای ارز در تامین نقدینگی نیز در نظر گرفته شود، ضمن اینکه سامانه پورتال ارزی نیز که صادرات در آن دیده نمی شد اصلاح و مقرر شد به سامانه گمرک و تجارت وصل شود، اما به یکباره افزایش قیمت ارز مانع از اجرایی شدن این تمهیدات شد.

وی افزود: با سیاست جدید ارزی که واردات کالا حتما باید با ثبت سفارش و انتقال وجه آن نیز از طریق سامانه باشد دیگر کالایی بدون هویت مشخص وارد نمی شود یعنی اگر تا الان ۱۲ میلیارد دلار قاچاق وجود داشت، بعد از اجرایی شدن این سیاست چیزی به نام قاچاق نباید وجود داشته باشد و یا اینکه باید به حداقل برسد.

کرباسیان گفت: حتی برای مناطق آزاد نیز ثبت سفارش کالا اجباری شد و واردات از این مناطق کنترل می شود که خود گامی در جهت کاهش قاچاق محسوب می شود. وی افزود: وقتی همه کالاها مجبور به ثبت سفارش و عبور از مسیر قانونی هستند یعنی تعرفه سر جای خود جاریست و کسی نمی تواند در اینباره قانون را دور بزند ضمن اینکه معافیت های مالیاتی نیز تعلق نمی گیرد و این یعنی اینکه از تولید داخل حمایت کرده ایم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه دولت بنای برخورد با صرافان را ندارد گفت: صرافان در موارد متعدد کمک حال نظام بانکی بودند؛ بنابراین برای این صنف نیز تمهیداتی اندیشیده می شود اما وقتی خود را موظف به تامین نیازهای ارزی هموطنان می بینیم آیا باید برای خروج سرمایه از کشور و تبدیل نقدینگی، دولت ارز تامین کند؟ کسی که ۵ هزار یورو به قول اعضای کمیسیون با پیک می خرد ما که اعلام کرده ایم ارز سفر اول در سال را تامین می کنیم قدری صبر و تحمل کنند تا ببینیم ۱۰ تا ۲۰ روز آینده چه تصمیم تکمیلی گرفته می شود.

همچنین محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، در خصوص جلسه امروز اعضای کمیسیون اقتصادی با وزیر اقتصاد و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان بانک مرکزی گفت: اقدامات دولت در حوزه ساماندهی بازار ارز به مفهوم کلان مورد تایید است چرا که حداقل بازار رها نشده، اما باید در حوزه تصمیمات اجرایی بازنگری صورت بگیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: باید بانک مرکزی و وزارتخانه های اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت، گزارش های مکتوبی در خصوص وضعیت ساماندهی بازار ارز ارائه کنند و توافق شده که وزارتخانه های اقتصاد و صنعت این مهم را انجام دهند تا تحلیل درستی متناسب با اطلاعات دقیق صورت بگیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ادامه داد: از نظر ما اشکالات جدی در خصوص ساماندهی بازار ارز وجود دارد و بیان عدد ۴۲۰۰  تومان برای هر دلار مغایر با قانون نرخ ارز شناور مدیریت شده می باشد و از نظر فنی قابلیت اجرا ندارد.

پورابراهیمی ادامه داد: استفاده از ظرفیت ابزارها از طریق ایجاد بازار متشکل نکته مهمی است و سنگ زیربنای تصمیمات برای ساماندهی بازار ارز محسوب می شود که تمامی اطلاعات در آن شفاف است، بنابراین اگر بازار متشکل ایجاد شود، نقش ابزارها برای کمک به بازار ارز تاثیرگذار است، به طور مثال در حوزه مبادلات ارزی به قراردادهای آتی ارز نیازمندیم، یا اینکه امکان استفاده از سلف ارزی وجود دارد.

وی افزود: با وجود اشکالات اساسی و وجود مشکل در اجرای تصمیمات ارزی دولت، اما اقدامات مثبتی نیز صورت گرفته که می توان با ایجاد حساب های ارزی با ضمانت بانک مرکزی اشاره کرد به نحوی که امکان جذب ارز توسط بانک ها را فراهم می کند.

همچنین رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: ابتدای هفته آینده نیز نشست مشترکی بین کمیسیون اقتصادی مجلس با نمایندگان دولت در خصوص بازار ارز برگزار می شود و گزارش نهایی این کمیسیون درباره بررسی بازار ارز در صورت هماهنگی با هیات رییسه مجلس در صحن علنی برگزار می شود که این گزارش در بردارنده اقدامات مثبت دولت در حوزه بازار ارزی و همچنین اقدمات اصلاحی است؛ نکاتی نیز درخصوص ممانعت از برخی اقدامات در آن لحاظ می شود و پیشنهادات مربوطه نیز بیان خواهد شد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد