Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/vqxP6j
1397/02/02 - 16:03 تاريخ انتشار: 904 تعداد بازديد: 48701 كد خبر:
رشد 15 درصدی قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی
در 20 ماه گذشته آلومینیوم رشد ۱۵ درصدی را تجربه کرده است. همچنین قیمت فلز زرد نیز با ۳ درصد رشد همراه بوده است. در گروه محصولات کشاورزی هم محصولاتی مانند برنج، قهوه، گندم و کتان افزایش داشتند اما روغن پالم، شکر با کاهش قیمت مواجه شدند.

بررسی تغییرات قیمت ۲۰ کالای مهم در جهان نشان می‌دهد که بیشترین افزایش قیمت مربوط به آلومینیوم و پس از آن نفت بوده اما در مقابل کالاهایی مانند آهن، فولاد با کاهش قیمت مواجه شدند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، برای بسیاری جالب است که بدانند وضعیت قیمت کالاهای مهم و اساسی طی یک ماه گذشته چه روندی داشته است. بررسی قیمت ۲۰ کالای مهم و پر مصرف در جهان حاکی از این است که اکثریت آنها روند افزایشی داشته و قیمت‌ها بالا رفته است.

براساس اعلام اسپکتتاتور ایندکس قیمت نفت خام تنها در یک ماه گذشته ۸ درصد رشد داشته است. آلومینیوم هم رشد ۱۵ درصدی را تجربه کرده است. همچنین قیمت فلز زرد نیز با ۳ درصد رشد همراه بوده است. در گروه محصولات کشاورزی هم محصولاتی مانند برنج، قهوه، گندم و کتان افزایش داشتند اما روغن پالم، شکر با کاهش قیمت مواجه شدند.

طی یک ماه گذشته ۲ اتفاق مهم باعث بالا رفتن قیمت فلزات اساسی شد. نخست اینکه ترامپ برای فلزات فولاد و آلومینیوم تعرفه تعیین کرد.

اعمال این تعرفه جنگ تجاری را بین آمریکا و چین رقم زد و چین هم در واکنش متقابل برای محصولات آمریکا تعرفه اعمال کرد. عامل دوم تحریم‌های آمریکا علیه روسیه بود که در بین اینها بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم جهان یعنی روسال نیز دیده می‌ شد و همین عاملی شد تا فلز آلومینیوم ۱۵ درصد رشد کند که البته این رقم توسط رسانه‌ها تا ۳۰ درصد نیز اعلام شده است؛ قیمت آلومینیوم به بیشترین میزان ۷ سال گذشته رسید.

تحریم‌های آمریکا قیمت سایر فلزات اساسی را بالا برد به طوریکه بررسی آمارهای بازار بورس لندن نشان می‌دهد طی یک ماه گذشته قیمت همه فلزات افزایشی بوده است

در این میان دلایلی هم برای افزایش قیمت نفت خام وجود دارد. نخست اینکه وجود تنش‌ها در منطقه انتظار سرمایه‌گذاران را برای احتمال اختلال در توزیع نفت در آینده بیشتر کرده و همین عاملی برای بالا رفتن تقاضا شده است دوم اینکه تولید نفت شیل آمریکا با با افت تعداد دکل‌های فعال کاهش یافته است و این عملی برای کاهش عرضه در بازارهای جهانی شده است. سوم اینکه برخی اقدامات تروریستی تولید نفت کشورهای تولیدکننده نفت مانند لیبی را کاهش داده است.

 
فارس منبع:
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد