Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/yRZF75
1397/02/19 - 10:07 تاريخ انتشار: 605 تعداد بازديد: 49038 كد خبر:
کاخ سفید منزوی شد:
دلگرمی شاخص های جهانی به خوش قولی ایران
ری آتریل، مدیر اوراق بهادار خارجی در بانک ملی استرالیا در این خصوص اظهار داشت: آمریکا با این حرکت تنها موجب منزوی کردن کشور خود در جامعه جهانی شد. این که آمریکا به هیچ تعهد بین المللی خود پایبند نیست نشانه خوبی برای ادامه راه دیپلماتیک کاخ سفید نیست.

بازارهای جهانی در پی سخنرانی های جنجالی و دور از ادبیات سیاست بین الملل رئیس جمهور آمریکا، با روند نوسانی رو به رو شدند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، ترک عادت برای آمریکایی که عدم پایبندی بر تعهدات، یکی از الزامات سیاست های آن شده است، سخت بود.  این بار پس از تعهدات پاریس نوبت به  تعهدات برجام رسید تا بدرفتاری ها و رفتار غیر دیپلماتیک آمریکا بیش از پیش برای جهان عیان شود.

نگرانی ها از سخنرانی رئیس جمهور آمریکا از دیروز در بازارهای جهانی مشهود بود و در زمان سخنرانی به اوج خود رسید.

در این میان بازارهای آسیایی، به عنوان نخستین بازار فعال پس از سخنرانی ترامپ، با افت شدید شاخص ها همراه شدند.

افزایش قیمت نفت به بیش از 70 دلار، پس از سخنرانی رئیس کاخ سفید به ثبت رسید و ارزش اوراق خزانه این کشور 3 درصد مثبت شد.

شاخص ها در ژاپن و کره جنوبی افت کردند و در بازار هنگ کنگ صعودی شد.

نگرانی ها از تشدید آشفتگی ها در خاورمیانه بالا گرفته است در حالی که ایران بارها اعلام کرده است خروج یا حضور آمریکا در برجام، به معنای لغو این معاهده نخواهد بود و آمریکا تنها یک عضو از 6 عضو دیگر است که خروج آن از این تعهد، نمی تواند بقای این معاهده را به مخاطره بیندازد.

پایبندی ایران به معاهده برجام و حمایت کشورهای اروپایی همچنان روح برجام را زنده نگه داشته است و این رفتار دیپلماتیک ایران موجب شد بازارهای جهانی کمی نسبت به آشوب های آتی در خاورمیانه آرام شوند.

ری آتریل، مدیر اوراق بهادار خارجی در بانک ملی استرالیا در این خصوص اظهار داشت: آمریکا با این حرکت تنها موجب منزوی کردن کشور خود در جامعه جهانی شد. این که آمریکا به هیچ تعهد بین المللی خود پایبند نیست نشانه خوبی برای ادامه راه دیپلماتیک کاخ سفید نیست.

وی ادامه داد: به این ترتیب بازارها کمی با سخنرانی ترامپ نوسانی خواهند شد و ممکن است این نوسان تا چند روز ادامه دار باشد که دلیل عمده آن هم هیجان ایجاد شده توسط کاخ سفید است. اما نکته مهم و اساسی این است که این معاهده هنوز حضور دارد و نقض نشده است تنها یک عضو از آن خارج شده و ایران هم اعلام داشته که همچنان خود را متعهد به انجام تمامی بندهای آن می داند. این یعنی اروپا همچنان حامی ایران خواهد بود و آمریکا تنها چهره سیاسی خود را مخدوش کرده است.

از سوی دیگر، آرژانتین نیز دچار بحران مالی و ارزی شده است و برای عبور از این بحران به صندوق بین المللی پول درخواست وام 30 میلیارد دلاری داده است که این روند موجب کاهش بیشتر ارزش پزو در این کشور شد.

اما در بازارهای سهام، شاخص آسیا پاسفیک افت 0.3 درصدی را به خود اختصاص داد و شاخص تاپیکس نیز 0.4 درصد منفی شد.

در بازار کره جنوبی شاخص اصلی بورس این کشور افت 0.3 درصدی را متحمل شد در حالی که اس اند پی استرالیا 0.2 درصد مثبت شد و شاخص اصلی بورس هنگ کنگ 0.4 درصد مثبت شد.

در بازار اروپا، اوضاع شاخص ها وخیم تر گزارش شد. در این بازارها شاخص فوتسی لندن افت 0.02 درصدی را به خود اختصاص داد و داکس آلمان نیز افت 0.2 درصدی را شاهد شد.

در این بین، شاخص کک فرانسه نیز 0.1 درصد منفی شد.

در بازار آمریکا، آخرین ساعات معاملاتی همراه با نوسان طی شد در حالی که در شروع سخنرانی رئیس جمهور افت شدیدی را متحمل شده بودند.

شاخص نزدک 0.01 درصد مثبت شد، اس اند پی 0.03 درصد سقوط کرد و نزدک هم تنها با رشد 0.02 درصدی توانست معاملات را خاتمه دهد .

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد