Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/vbyMDV
1397/02/19 - 15:38 تاريخ انتشار: 2173 تعداد بازديد: 49054 كد خبر:
اثر ترامپ از کار افتاد؛
ریشخند بورس تهران به دلال نیویورکی
صنایع بازار سرمایه امروز در شرایط خوبی قرار دارند و نگاهی به صورت های مالی صنایع بزرگ نشان می دهد که بهبود سودآوری این شرکت ها ادامه دار است و نگرانی برای رشد و رونق بازار سرمایه وجود ندارد.

تالار حافظ، امروز در حالی شاهد سبزپوشی متغیرهای مهم اقتصادی بود که شب گذشته رییس جمهور آمریکا با خروج از توافق نامه برجام طی یک شوآف چند دقیقه ای بر بد عهدی خود مهر تایید کوبید.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، این اتفاق در حالی رخ داد که ظرف دو سال گذشته ترامپ - این دلال نیویورکی- بارها و بارها بر تعلیق برجام و خروج از آن اصرار داشت، اما همیشه با معلق نگه داشتن موضوع باعث ترس و تردید و بدگمانی در بازارهای مختلف می شد.

با این حال، بازار سرمایه امروز را در حالی آغاز کرد که پس از ماه ها تردید، سایه این تعلیق از سر فعالان این بازار برداشته و موضوع یکبار برای همیشه تعیین تکلیف شد.

صنایع بازار سرمایه امروز در شرایط خوبی قرار دارند و نگاهی به صورت های مالی صنایع بزرگ نشان می دهد که بهبود سودآوری این شرکت ها ادامه دار است و نگرانی برای رشد و رونق بازار سرمایه وجود ندارد. نه تنها جایی برای نگرانی نیست بلکه از این به بعد بازار سرمایه می تواند در مسیر درست خود قرار بگیرد و با برنامه ریزی های صحیح دولت برای هدایت نقدینگی ها به سمت بخش مولد اقتصاد و بازار سرمایه شاهد رشد اقتصادی کشور خواهیم بود.

همچنین حمایت همه جانبه حقوقی های بازار سرمایه و تزریق نقدینگی های قابل توجه به این بازار ، مهر تاییدی بر بی اساسی سخنان دیشب ترامپ رئیس جمهور امریکا و روشن بودن چشم انداز اقتصاد کشور و البته بازار سرمایه است.

به این ترتیب، با خروج رسمی این کشور پیمان شکن از برجام و ادامه همراهی اروپایی ها با ایران، سرمایه گذاران، بازارها و به طور کل اقتصاد کشور در مسیر درستی قرار خواهند گرفت و دیگر همچون گذشته خبری از  شک و نگرانی نیست.

ناگفته نماند که دولت آمریکا در این دو سال اخیر از هیچ حرکتی برای مانع تراشی در مسیر برجام فروگذاری نکرده  و بر همه فعالان حوزه های مالی و اقتصادی روشن بود که ترامپ از ابتدا نیز بر برجام پایبند نیست و با رفتارهای خود اجازه نمی داد مراودات مالی ایران با برخی بانک ها و شرکت های خصوصی بزرگ دنیا که از رابطه با آمریکا منتفع می شدند ، به سرانجام برسد.

این موضوع گواهی بر این مدعا است که اتفاق نگران کننده و جدیدی رخ نداده است. آمار مبادلات تجاری کشور نیز نشان می دهد طرفداران سیاست های ترامپ که دیشب نیز از سخنان او حمایت کردند (عربستان، امارات، بحرین و اسرائیل) جایگاهی در مبادلات اقتصادی ایران ندارند.

این در حالی است که حمایت خانم موگرینی و سران 5 کشور اروپایی از برجام نیز، خود تاکیدی بر بیهوده خواندن هیاهوی تبلیغاتی اخیر ترامپ است.

امروز بازار سرمایه کشور با رشد و سبزپوشی خود نشان داد که تصمیم ترامپ نه تنها صدمه ای بر پیکره اقتصاد کشور ما نمی زند بلکه باعث وفاق ملی و هم افزایی نیز خواهد شد.

علاوه بر اینها با رشد قیمت نفت پس از تصمیم جدید دولت امریکا شاهد افزایش درآمدهای نفتی نیز خواهیم بود که اتفاق مثبت و مبارکی برای اقتصاد کشور است.

امروز چهارشبه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز سه شنبه به شدت افزایش یافت و به ۷۰.۵۷ دلار رسید. دلیل افزایش شدید قیمت نفت در روز جاری تک روی امریکا و خروج این کشور از توافق هسته ای با ایران عنوان شده است.

امروز همچنین قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز سه شنبه با افزایشی ۲.۵ درصدی به بالاترین حد خود از سه سال و نیم پیش تاکنون رسید و بشکه ای ۷۶.۷۵ دلار در بازار معامله شد.

موضوع دیگر، بازار ارز و طلا است. فراموش نکنیم که همیشه در کشور ما دلالانی بودند که تلاش می کردند از آب گل آلود ماهی بگیرند . این گروه همیشه با سیاه نمایی و انتشار اخبار کذب و شایعات تلاش می کنند تا کیسه های خود را پر و پرتر کنند اما این روند نیز به زودی متوقف خواهد شد. چراکه با توجه به برنامه ریزی های دولت برای تزریق دلارهای صادراتی به بازار ارز از یک سو و تحویل سکه های پیش خرید از روز گذشته به طور قطع بزودی این دو بازار نیز به مدار طبیعی خود بازخواهند گشت .

از این به بعد آنچه مهم است به ویژه در بازار سرمایه، رفتار های به دور از هیجان و احساسی است تا سرمایه گذاران از ضرر و زیان مصون بمانند. سرمایه گذاری در صنایع بزرگ و بنیادی مثل گروه های فلزات اساسی، معدنی ، پتروشیمی ها و پالایشی ها که بیش از 60 درصد کیک بازار سرمایه را در اختیار دارند به طور قطع می تواند برای سرمایه گذاران بازدهی های خوبی را به همراه داشته باشد.

این نکته را هم فراموش نکنیم که سیاست های اقتصاد مقاومتی و همچنین تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت از کالای ایرانی از امروز به بعد می بایست بیشتر از گذشته سرلوحه فعالیت های اقتصادی کشور قرار گیرد تا  این اتفاق جهش بزرگی را برای ایران و اقتصاد آن به ارمغان آورد .

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد