Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
شركت ها و مجامع
https://goo.gl/qrFUTT
1397/03/07 - 12:17 تاريخ انتشار: 728 تعداد بازديد: 49443 كد خبر:
«خساپا» درباره زیان سنگین ۹۶ توضیح داد
معاون مالی و اقتصادی سایپا درباره تعدیل سود هر سهم سایپا اعلام کرد: در سال ۹۶ به دلیل عدم تخصیص ارز مبادله ای به قطعه سازان و نیز جهش قابل توجه نرخ ارز (میانگین افزایش بهای یورو معادل ۴۰ درصدی، دلار معادل ۲۸ درصد و نقطه ای بالغ بر ۶۰ درصد ) موجب تغییر مضاعفی بر روی بهای مواد و قطعات مورد نیاز تولید شد.

سایپا درباره دلایل تعدیل با اهمیت در پیش بینی درآمد سال مالی منتهی به پایان اسفند ۹۶ توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، معاون مالی و اقتصادی سایپا طی نامه ای به رییس اداره نظارت بر ناشران بورسی درباره دلایل تعدیل با اهمیت پیش بینی سود سال مالی منتهی به پایان اسفند ۹۶ توضیح داد.

مهدی محمد رضایی درباره تعدیل سود هر سهم سایپا اعلام کرد: در سال ۹۶ به دلیل عدم تخصیص ارز مبادله ای به قطعه سازان و نیز جهش قابل توجه نرخ ارز (میانگین افزایش بهای یورو معادل ۴۰ درصدی، دلار معادل ۲۸ درصد و نقطه ای بالغ بر ۶۰ درصد ) موجب تغییر مضاعفی بر روی بهای مواد و قطعات مورد نیاز تولید شد.

نهاده های تولید و بهای مواد اولیه در سال گذشته با افزایش چشمگیری مواجه بوده است به طور نمونه نرخ رشد برخی از نهاده ها به این شرح است : فولاد ۴۱ درصد، مس ۳۰ درصد، آلومینیوم ۳۶ درصد، چدن ۵۱ درصد، روی ۴۵ درصد، مواد پلاستیک و پتروشیمی ۲۸ درصد و هزینه های پرسنلی ومخارج عملیاتی ۲۰ درصد است.

این موضوع باعث شد علیرغم افزایش ۱۰ درصدی تیراژ تولید نسبت به سال قبل و نیز تحقق ۱۰۷ درصدی بودجه سال، بهای تمام شده تولیدات به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و زیان هنگفتی را به شرکت تحمیل کرده است.

«خساپا» در ادامه تاکید کرد: به دلیل عدم صدور مجوز افزایش بهای فروش خودروهای تولید داخل متناسب با مولفه ها و شرایط روز نظیر افزایش هزینه های تولید و نرخ تورم کشور ( با وجود پیگیری های مکرر از نهادهای مربوطه نظیر شورای رقابت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان) و نیز رشد شدید بهای مواد و قطعات سبب شده حاشیه سود ناویژه شرکت با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه شد.

همچنین از آنجاییکه شرکت همیشه مجبور به خرید مواد اولیه وپرداخت هزینه های عملیاتی و ... بر اساس نرخ های روز بوده که تماما از الگوی تغییرات نرخ تورم و ارز تبعیت میکنند و در مقابل با توجه به رشد تیراژ و افزایش قابل توجه سهم فروش های اعتباری ( به دلیل شرایط حاکم بر بازار ) ، شرکت ناگزیر بود که جهت تامین نقدینگی مورد نیاز اقدام به تامین مالی ( تسهیلات، پیش فروش محصولات، اوراق بازار سرمایه ، خرید دین اسناد تجاری و ...) کرده که تبعات آن رشد هزنیه های مالی است.

لازم به ذکر است که بالغ بر ۳۶ درصد حجم فروش سال ۹۶ مربوط به ۳ ماهه آخر بوده (۱۶۳ هزار دستگاه) که فرآیند تامین، تولید و فروش این حجم از محصول نیازمند سطح بالایی از سرمایه در گردش بوده که بخش قابل توجهی از آن از طریق مشارکت در تولید تامین شد ومضافا اینکه با توجه به عدم کارایی لیزینگ ها، اعتبار لازم جهت فروش محصول توسط شرکت به مشتریان تخصیص یافت که نتیجه کلیه این عوامل افزایش هزینه های مالی شرکت در سه ماهه پایان سال بود.

در پایان تاکید شده است : در راستای افزایش سطح رضایت مشتریان، در سال ۹۶ بحث خدمات پس از فروش با رویکردی جدید در دستور کار قرار گرفت و به تبع آن هزینه های گارانتی محصولات از افزایش نسبی در مقایسه با سال قبل برخوردار بود که البته افزایش تیراژ تولید و رشد بهای قطعات در این امر موثر بوده است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد