Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/BUFP4M
1397/03/29 - 13:09 تاريخ انتشار: 771 تعداد بازديد: 49861 كد خبر:
جنگ تجاری چین و آمریکا از کجا شروع شد:
وقتی دو ابرقدرت اقتصادی جهان به چهره هم چنگ می زنند
تعرفه 10 درصدی، تازه ترین حرکت ترامپ در کشمکش های تجاری با چین است. در حالی که آمریکا در موضوعات متفاوتی نیز وارد جنگ تجاری با دیگر کشورهای جهان شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در شب گذشته با اعمال یک تعرفه جدید دیگر آتش جنگ اقتصادی میان چین و آمریکا را شعله ور تر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، تهدید ترامپ در اعمال 10 درصد تعرفه جدید به روی 200 میلیارد دلار کالاهای چینی موجب تیره تر شدن روابط دو قدرت بزرگ اقتصادی در جهان شد.

این تعرفه 10 درصدی، تازه ترین حرکت ترامپ در کشمکش های تجاری با چین بوده است. در حالی که آمریکا در موضوعات متفاوتی نیز وارد جنگ تجاری با دیگر کشورهای جهان شده است.

به نظر می رسد، ترامپ پس از تصمیم چین بر اعمال تعرفه بر واردات 50 میلیارد دلاری کالاهای آمریکا در فکر انتقام بوده و این تعرفه جدید نیز نتیجه همین انتقام است .

ترامپ با اعلام تعرفه جدید در شب گذشته افزود: پس از طی مراحل قانونی، در صورتی که چین به تعرفه های اعمال خود پایبند باشد، تمامی تعرفه های وضع شده اجرایی می شوند.

این خبر موجب افت شاخص ها در بازارهای جهانی و تضعیف قیمت دلار و یوآن چین در معاملات آسیایی شد .

این در حالی است که، وزارت تجارت چین نیز اعلام کرد که "اگر آمریکا تعرفه های جدیدی اعمال کند پکن کاملا به صورت کمی و کیفی با این تعرفه های اعمالی آمریکا مقابله به مثل خواهد کرد . واشنگتن آغازگر جنگ تجاری در دنیا خواهد بود".

"آمریکا در واقع آغازگر این بداخلاقی های تجاری بوده و موجب وارد شدن ضرر و زیان های جبران ناپذیری به سرمایه گذاران آمریکا و چین و عموم مردم خواهد شد ."

بازارهای آسیایی در استرس تعرفه های جدید

این روند مقابله به مثل که از سوی آمریکا و چین ایجاد شده موجب افت شاخص های آسیایی در آخرین ساعات معاملاتی شد.

افت شاخص ها در بازار شانگهای بسیار شدید بود و این متغیرهای معاملاتی را با افت شدیدی نسبت به دو سال گذشته همراه کرد.

شروع به کار بازارهای چین و هنگ کنگ پس از تعطیلات رسمی در این کشورها با شروع روند نزولی اتفاق افتاد در حالی که قیمت سهام در بازارهای ژاپن و کره جنوبی نیز منفی شدند .

نیکی ژاپن در این بازار با افت 1.7 درصدی رو به رو شد و تاپیکس نیز 1.5 درصد منفی شد .

بورس هنگ کنگ با افت چشمگیر 2.9 درصدی شاخص اصلی همراه شد و شاخص CSI در چین نیز روند منفی 3.6 درصدی را به ثبت رساند.

 

بازار آمریکا، متاثر از کج رفتاری های اقتصادی رئیس جمهور

افت شدید شاخص ها در آمریکا و اروپا نیز به دنبال بازارهای آسیایی اتفاق افتاد و این بازارها را قرمزپوش کرد.افت شاخص داوجونز به 1.1 درصد رسید و اس اند پی نیز یک درصد منفی شد .

در بازار اروپا، فوتسی لندن 0.3 درصد کاهش داشت. داکس آلمان 0.7 درصد در مدار منفی حرکت کرد و کک فرانسه نیز 0.8 درصد از ارزش خود را از دست داد .

از طرف دیگر، سیل انتقادها از عملکرد بانک مرکزی آمریکا در گزارش نشست هفته جاری گسیل شده و اقتصاددانان اعتقاد دارند که بانک مرکزی بیش از حد به رشد تورم حساسیت نشان داده و افزایش نرخ بهره دلار از 2 درصد به 2.5 درصد منطقی نخواهد بود.

این موضوع همزمان با تشدید جنگ تجاری با چین، عامل تضعیف دلار در بازارهای جهانی شده است.

 

تایم لاین جنگ تجاری میان آمریکا و چین

ژانویه 2018: آمریکا بر روی واردات محصولات انرژی خورشیدی و ماشین های لباسشویی از چین به ترتیب 30 درصد و 20 درصد تعرفه وضع کرد.

هشت مارچ 2018: ترامپ بر روی واردات آهن 25 درصد و بر روی واردات آلومینیوم 10 درصد تعرفه وضع کرد. این تعرفه شامل کانادا و مکزیک نخواهد شد.

18 مارچ 2018:گروهی از موسسات تجاری که برخی از آنها بزرگترین شرکت های آمریکا قلمداد می شوند از ترامپ درخواست کردند که بر واردات از چین تعرفه ای وضع نکند تا از بروز خسارات شدید به شرکت های آمریکایی جلوگیری شود.

اول آپریل 2018: چین با وضع تعرفه 25 درصدی بر 128 کالای وارداتی از آمریکا موافقت کرد. این کالاها شامل گوشت خوک، نوشیدنی های الکی، میوه، خشکبار و.. خواهد بود. این تصمیم چین در واقع عکس العملی نسبت به تعرفه آمریکا بر روی آلومینیوم و آهن بوده است.

سوم آپریل 2018: ترامپ تعرفه 25 درصدی بر روی 1300 کالای صنعتی چینی از قبیل صنایع تکنولوژی، حمل و نقل و پزشکی وضع کرد که در واقع 50 میلیارد دلار از واردات سال 2018 را شامل می شد.

چهارم آپریل 2018: چین بر روی 106 کالای وارداتی از آمریکا 25 درصد تعرفه وضع کرد که شامل واردات سویا، جو، مواد شیمیایی، صنایع هوایی، محصولات کشاورزی می شود. در واقع چین بر روی 50 میلیارد دلار واردات محصولات از سوی آمریکا، تعرفه وضع کرده است.

29 می 2018: کاخ سفید بر روی 50 میلیارد دلار از واردات محصولات از سوی چین تعرفه 25 درصدی وضع کرد. محدودیت های جدید در خصوص سرمایه گذاری در محصولات های تک چین نیز وضع شد.

18 ژوئن 2018: ترامپ 10 درصد تعرفه جدید به روی 200 میلیارد دلار کالاهای چینی اعمال کرد.

 

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد