Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/HnEc8p
1397/04/04 - 13:26 تاريخ انتشار: 1581 تعداد بازديد: 49982 كد خبر:
پیش بینی دو بانک بزرگ از آینده نفت
قیمت نفت برنت امروز دوشنبه در بازارهای جهانی با کاهشی نزدیک به 1.7 درصد روبرو شد. با شروع به کار بازارها در هفته جدید هر بشکه نفت برنت با یک دلار و 23 سنت کاهش قیمت، به 74 دلار و 27 سنت رسید. در حالی که نفت وست تگزاس امریکا با توجه به داده های مربوط به کاهش دکل های حفاری جدید و کاهش بیش از پیش بینی موجودی و ذخایر نفتی از تقاضای قدرتمند تری برخوردار بوده و کاهش ناچیزی در حد 0.16 درصد را تجربه کرد. هر بشکه نفت خام وست تگزاس با 14 سنت کاهش 68 دلار و 44 سنت داد و ستد می شود.

افزایش یک میلیون بشکه ای تولید اوپک از اول جولای

بر اساس آخرین تصمیم سازمان کشورهای تولید کننده نفت در نشست روز جمعه در وین اتریش، میزان تولید اوپک از اول ماه آینده میلادی یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت. اگر چه برخی کشورها نظیر عراق بر این نظرند که رسیدن به سقف مشخص شده افزایش تولید از ابتدای ژولای عملی نخواهد بود، زیرا بسیاری از کشورها برای بازگزداندن ظرفیت خارج از مدار خود با برخی مشکلات فنی روبرو هستند و به همین دلیل شاید در ابتدا تنها شاهد افزایشی در حدود 770 هزار بشکه باشیم.

بازار نفت روز جمعه واکنشی افزایشی به نشست وین داشت که عمدتا ناشی از عدم اعلام دقیق میزان افزایش تولید بود، ولی پس از کنفرانس خبری روز شنبه و مشخص شدن افزایش یک میلیون بشکه ای برای ادامه سال 2018 میلادی، امروز را با آرامشی نسبی و کاهش اندکی در قیمت ها آغاز کرده است. مسجل شدن افزایش یک میلیون بشکه ای که عمدتا از سوی عربستان و روسیه خواهد بود، موجب شده تا نگرانی بازار از بابت کمبود عرضه برطرف شود. با این حال با ارزیابی طرف تقاضا می توان گفت که بازار نفت می تواند روند صعودی خود را با شیب ملایم تری ادامه دهد.

گزارش گلدمن ساکس و بارکلیز از چشم انداز نفت

بانک گلدمن ساکس در گزارشی که روز یکشنبه برای مشتریان خود ارسال داشت، به این نکته اشاره کرده است که افزایش یک میلیون بشکه ای تولید از سوی اوپک که پس از نشست با کشورهای نوپک به طور رسمی اعلام شد، بیش از نظر اوپک در روز جمعه است ولی هنوز به مقداری نیست که بازار نفت را با خطر مازاد عرضه مواجه سازد. به گفته این بانک، این افزایش می تواند کماکان توازن بازار را همانطور که اوپک در نظر دارد حفظ کند. این بانک اشاره کرده که توقف عملیات شرکت کانادایی سینکرود در امریکای شمالی طی ماه ژولای، روزانه 360 هزار بشکه از میزان عرضه نفت این منطقه می کاهد که رقم قابل توجهی است و با توجه به نزدیک شدن به فصل سفرهای تابستانی و اوج مصرف سوخت، بازار را با کمبود عرضه روبرو می کند و افزایش تولید اوپک حداقل در فصل تقاضا برای حفظ توازن بازار ضروری است، چه بسا ممکن است افزایش تولید بیشتری از سوی اوپک نیاز باشد.

بانک بارکلیز نیز در گزارشی شرایط کنونی بازار را با توجه به افزایش تقاضا نامتوازن ارزیابی نموده و میزان کمبود عرضه کنونی را 200 هزار بشکه براورد کرده است. بر اساس این گزارش، بارکلیز پیش بینی کرده که افزایش تولید روسیه و اوپک به میزان یک میلیون بشکه در روز، می تواند بازار را تا پایان سال جاری میلادی از این مازاد تقاضا در نهایت به 200 هزار بشکه مازاد عرضه برساند و نتیجه گرفته است که بر این اساس سطح قیمت نفت برنت از محدوده کنونی کاهش شدیدی را تجربه نخواهد کرد.

شرکت مشاوره وود مکنزی نیز بر این نظر است که تصمیم اخیر اوپک به دلیل فشارهایی است که مصرف کنندگان نفت به این سازمان وارد آورده اند و به نظر می رسد که اعضای اوپک می کوشند تا قیمت را در همین حدود نگه دارند و از اقتصادهای خود محافظت کنند. به عقیده این شرکت، نشست اخیر اوپک نمونه ی بارزی از چالش اصرار مصرف کنندگان و تولید کنندگان به حفظ منافع خود بود.

نگاهی به سایر عوامل موثر بر قیمت نفت

گذشته از بحث اوپک، تعداد تجهیزات جدید حفاری موسوم به دکل های به کار گرفته شده نیز که یکی از فاکتورهای قابل توجه برای ارزیابی رشد تولید نفت در این کشور محسوب می شود، پس از چهار هفته رشد مداوم بالاخره متوقف شد. بر اساس آخرین گزارش موسسه بیکر هیوز تعداد تجهیزات جدید حفاری در هفته ی قبل از 863 دستگاه به 862 دستگاه کاهش یافته است.

تولید نفت امریکا با تغییر سیاست این کشور در دو سال اخیر در حال حاضر به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی بیش از 10 میلیون و 900 هزار بشکه رسیده تا پس از روسیه که کمی بیش از 11 میلیون بشکه در روز تولید دارد، دومین تولیدکننده نفت جهان شناخته شود. تازه ترین داده های منتشر شده از سطح ذخایر نفت این کشور نیز نشان می دهد که تقاضا کماکان در سطح قدرتمندی قرار دارد.

میزان موجودی نفت خام که توسط موسسه نفت امریکا منتشر می شود نشان می دهد که میزان موجودی بر خلاف پیش بینی بازار که در انتظار رشد 833 هزار بشکه ای بود، معادل 3 میلیون و 16 هزار بشکه کاهش یافته است که نشان دهنده قدرت تقاضاست و حاکی از آن است که تقاضا همچنان می تواند از قیمت حمایت کند.

همچنین تازه ترین گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا حاکی از آن است که میزان موجودی تجاری نفت خام نزد شرکت ها بیش از مقدار پیش بینی شده کاهش یافته است. بر اساس این گزارش میزان موجودی تجاری در هفته  گذشته 5 میلیون و 914 هزار بشکه کاهش داشته در حالی که میزان پیش بینی بازار تنها 2 میلیون و 100 هزار بشکه بوده است. این میزان کاهش بیشترین کاهش موجودی تجاری از 18 ژانویه امسال محسوب می شود.

از این رو نفت وست تگزاس با پشتیبانی این تقاضا و با توجه به فاصله قیمتی زیادی که با برنت پیدا کرده بود کاهش کمتری را در شروع بازارهای این هفته تجربه کرد.

این هفته بازارها در انتظار گزارش های جدید میزان ذخایر و موجودی نفت هستند که روزهای سه شنبه و چهارشنبه منتشر می شوند و در صورت تداوم کاهش موجودی ها، قیمت نفت تقویت خواهد شد.

*علی مرتضوی، تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد