Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/nDTq9Q
1397/04/10 - 09:03 تاريخ انتشار: 703 تعداد بازديد: 50039 كد خبر:
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سامان:
پایبندی اعضای اوپک به نتیجه نشست به منظور کاهش تأثیرهای روانی
جمع بندی جلسه اخیر اوپک این بود که به دلیل جلوگیری از تأثیر روانی کاهش صادرات نفتی و افزایش قیمت این کالا، همگی اعضا به نتیجه نشست به طور 100 درصدی پایبند باشند و حتی کشورهایی که توان تولید کمتر از یک میلیون بشکه را دارند افزایش ظرفیت دهند.

 

قیمت نفت برنت که مهم ترین و شاخص ترین قیمت نفت در بازارهای جهانی است در یک ماه گذشته شمسی روند نزولی داشته و دلیل عمده آن هم انتظار برای تصمیم گیری اوپک در خصوص سقف تولیدات بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، بهزاد گلکار، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سامان، با بررسی بازار نفت طی روزهای گذشته بیان داشت: بررسی اوضاع تحریم ها در اواخر فصل پاییز و انتظار برای تصمیم اوپک در خصوص سقف تولیدات کشورها، مهم ترین دلیل افت قیمت نفت برنت به عنوان یک شاخص جهانی، در ماه اخیر بوده است.

وی در ادامه افزود: قیمت نفت در اوایل خرداد ماه از 72 دلار به 65 دلار سقوط کرد و پس از آن رشدی تا 67 دلار داشت. سپس دوباره به روند نزولی بازگشت و هم اکنون قیمت این کالا کمتر از 70 دلار در بازار داد و ستد می شود.

گلکار در ادامه در این خصوص اذعان داشت: نوسان قیمت نفت برنت به دلیل پیش بینی اعضای اوپک مبنی بر عدم تغییر در ظرفیت های تولیدی اتفاق افتاد اما به دلیل اینکه اخبار غیر رسمی در خصوص تغییر ظرفیت خرید نفت ایران توسط برخی شرکت های خارجی به میان آمد، شوک وارد شده به بازار در برهه ای از زمان، موجب افزایش دو دلاری قیمت نفت شد.

وی در خصوص تأثیر قیمت نفت در بازار داخل کشور گفت: اگر تحریم های جدید در فصل پاییز عملیاتی شود عملا بین 50 تا 55 درصد از ظرفیت فروش نفت با تغییر رو به رو خواهد شد و به همین دلیل با تغییر میزان صادرات نفت مواجه خواهیم بود. با این حال، عربستان و روسیه در نشست اخیر اوپک توافق کردند تا این کاهش ظرفیت را جبران کنند . بنابراین نکته قابل توجه این است که، کاهش صادرات می تواند باعث افزایش قیمت نفت نشود.

وی ادامه داد: به این ترتیب، اگر قیمت نفت تا ماه نوامبر به بالای 73 دلار برسد درآمدهای کشور تغییر می کند و انتقال بقیه صادرات نفتی ما، اعم از نفت خام، میعانات نفتی و مشتقات آن نیز دچار تغییرات اصلاحی قیمت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سامان در خصوص جلسه اخیر اوپک بیان داشت: جمع بندی جلسه اخیر اوپک این بود که به دلیل جلوگیری از تأثیر روانی کاهش صادرات نفتی و افزایش قیمت این کالا، همگی اعضا به نتیجه نشست به طور 100 درصدی پایبند باشند و حتی کشورهایی که توان تولید کمتر از یک میلیون بشکه را دارند افزایش ظرفیت دهند . عربستان بعضا نشان داده که به اندازه 12 میلیون بشکه آمادگی تولید دارد و روسیه هم به خاطر تحریم های آمریکا و برخی کشورهای اروپایی برای صادرات مستقیم با مشکل رو به رو است. در نتیجه بقیه کشورهای اوپک باید به تعهد تولید یک میلیون بشکه پایبند باشند تا قیمت نفت را تا حدود 70 دلار ثابت نگه دارند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد