Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/5xA4eo
1397/04/09 - 16:18 تاريخ انتشار: 945 تعداد بازديد: 50110 كد خبر:
تثبیت شاخص کل در کانال 111 هزار واحد
آرامش در رفتار معامله گران بورسی
آمار نشان می دهد گروه های فلزات اساسی ، شیمیایی و کانه فلزی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

در پایان معاملات اولین روز هفته شاخص کل متاثر از معاملات مثبت نماد شرکت های سرمایه گذاری غدیر، تاپیکو و صنایع پتروشیمی خلیج فارس و نفت بهران سبز پوش بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در داد و ستدهای روز جاری بورس تهران شاخص کل با رشد 203 واحدی در رقم 111 هزار و 528 قرار گرفت. به این ترتیب بورس تهران دومین هفته تیر ماه را در مسیر صعودی آغاز کرد.

در حالی نمادهای "فارس"، "تاپیکو" ، "شبهرن" و "غدیر" بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند که نماد شرکت های ملی مس، پتروشیمی مبین و گروه پتروشیمی ایرانیان بیشترین تاثیر منفی را بر این متغیر ثبت کردند.

در بازار امروز همه هفت شاخص بورس صعودی شدند. علاوه بر رشد شاخص کل، شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 2.5 و یک هزار و 182 واحد صعودی شدند.

همچنین امروز سرمایه گذاران بورسی بیش از یک میلیارد و 194 میلیون برگه سهم، حق تقدم وسایر دارایی های مالی را دست به دست کردند که نسبت به روز معاملاتی گذشته حدود 47 درصد کاهش داشته است. ارزش معاملات امروز نیز بالغ بر دو هزار و 901 میلیارد ریال است. مقایسه ارزش معاملات امروز نسبت به روز چهارشنبه نشان می دهد که این متغیر 50 درصد کاهش یافته ا است.

در بازار امروز فولاد مبارکه با معامله 98 میلیون سهم به ارزش 395 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد.

خبر وزیر صنعت، معدن و تجارت که در مکاتبه ای با رئیس کل گمرک اعلام کرد از این به بعد فقط تولیدکنندگان داخلی یا نمایندگان رسمی آنها مجاز به صادرات شمش و ورق فولادی هستند. علاوه بر این تولیدکنندگان مشخص شده توسط وزارت صمت که در یک لیست پیوست برای گمرک ارسال شده است، موظف به عرضه سهمیه تعیین شده آنان در بورس کالا بوده و فقط در صورت ارائه گواهی بورس کالا مبنی بر انجام عرضه سهمیه مذکور اجازه صادرات خواهند داشت، بر سهام این شرکت تاثیر گذار بود.

 

مثبت و منفی های امروز

نگاهی به معاملات امروز بورس نشان می دهد که گروه های خودرو و ساخت قطعات، فرآورده های نفتی و لاستیک و پلاستیک بیشترین معاملات مثبت  را در بازار داشتند.

در میان نمادهای مثبت خودرویی، نماد "خاذین" پس از انتشار شفاف سازی با رشد ۱۰ درصدی و صف خرید به گردونه دادوستدها بازگشت، نمادهای "ورنا"، "خوساز"، "خمحور"، "خکار"، "ختور"، "خموتور" نیز صف خرید را تجربه کردند.

براساس آمارها، در مقابل صنایع موثر بر رشد شاخص، گروه های قند و شکر، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی با بیشترین تاثیر منفی بر بازار به کار خود پایان دادند.

همچنین سرمایه گذاران امروز تمایل به خرید سهام گروه خوردو و ساخت قطعات، سایر واسطه گری های مالی و انبوه سازی، املاک و مستغلات داشتند.

این گزارش حاکی است در همان نیمه نخست بازار، افزایش تقاضا و معاملات مثبت اکثر نمادهای گروه ساختمانی ثبت شد تا جای که نمادهای "ثالوند"، "ثرود" و "ثنوسا" با صف خرید مواجه شدند و نماد "ثپردیس" پس از انتشار شفاف سازی (انعقاد قرارداد مهم) با رشد 4.5 درصدی به گردونه دادوستدها بازگشت.

 در سوی دیگر بازار با پررنگ شدن احتمال افزایش نرخ محصولات، نمادهای پکرمان و پکویر در گروه اکثرا متعادل لاستیک سازی، با صف خرید مواجه شدند. رئیس انجمن صنعت تایر از صدور مجوز افزایش قیمت ۹.۶ درصدی قیمت‌ها از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد.

این در حالی بود که گروه عرضه کنندگان بورسی امروز در صنایع محصولات غذایی، استخراج کانه های فلزی و فرآورده های نفتی بیشترین عرضه ها را داشتند.

آمار نشان می دهد گروه های فلزات اساسی ، شیمیایی و کانه فلزی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

صدر نشینان امروز

در پایان معاملات امروز سهام بورس اوراق بهادار، سایپا آذین، کویر تایر، دوده صنعتی پارس، تولید محور خودرو، افست و تولیدی چدن سازان با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص در صدر معاملات قرار گرفتند. نماد "بورس" از هفته گذشته مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته و شاهد صف خرید و رشد قیمتی است.

در سوی دیگر بازار کارتن ایران، فرآورده های نسوز آذر، قند هکمتان، باما، پیاذر، کاشی تکسرام و ماشین سازی نیرو محرکه شاهد بیشترین کاهش قیمت بودند.

در پایان معاملات امروز تعداد سهام آخرین معامله مثبت 174 و تعداد سهام آخرین معامله منفی 197 نماد بوده است.

همچنین افزایش آخرین قیمت پایانی متعلق به نمادهای سیمان قاین، گروه صنعتی ملی، فولاد خراسان و سیمان بهبهان بود. کاهش آخرین قیمت پایانی نیز در نماد شرکت های کارخانجات داروپخش، سالیمن، پارس مینو و خوراک دام پارس ثبت شد.

خریداران و فروشندگان

سرمایه گذاران در پایان معاملات امروز برای خرید واحدهای صندوق امین یکم، سهام محورسازان ایران خودرو، تولید محور خودرو، تامین سرمایه امید، اوراق صکوک اجاره مخابرات، سهام افست و سایپا آذین بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های خرید را ثبت کردند. حجم تقاضای خرید در این هفت نماد بیش از 18 میلیون برگه بود.

در مقابل گروهی از سرمایه گذاران برای خروج از اوراق صکوک سایپا و اوراق صکوک اجاره گل گهر سنگین ترین صف های فروش را تشکیل دادند. اما حجم صف های فروش این اوراق به یک میلیون برگه نیز نمی رسد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد