Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/9Noa7Y
1397/04/10 - 15:03 تاريخ انتشار: 995 تعداد بازديد: 50132 كد خبر:
طی اطلاعیه ای از سوی وزارت اقتصاد تاکید شد:
رشد اقتصادی کشور مطابق پیش بینی برنامه ششم توسعه است
وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار اطلاعیه ای در واکنش به مطالب یکی از رسانه ها، میانگین رشد اقتصادی کشور طی دو سال 1395 و 1396 را معادل هشت و یک دهم درصد و برابر با رشد پیش بینی شده در ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﭘﻨﺠﺴﺎﻟﻪ ﺷﺸﻢ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ، ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﺟﻤﻬﻮﺭﻱ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﺍﻳﺮﺍﻥ اعلام کرد.


وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار اطلاعیه ای در واکنش به مطالب یکی از رسانه ها، میانگین رشد اقتصادی کشور طی دو سال 1395 و 1396 را معادل هشت و یک دهم درصد و برابر با رشد پیش بینی شده در ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﭘﻨﺠﺴﺎﻟﻪ ﺷﺸﻢ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ، ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﺟﻤﻬﻮﺭﻱ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﺍﻳﺮﺍﻥ اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در این اطلاعیه که در پاسخ به یادداشتی از روزنامه حمایت با عنوان "فاصله زیاد عملکرد اقتصاد ایران با اهداف برنامه ششم" منتشر شده، با یادآوری اینکه "دولت یازدهم از زمان آغاز بکار خود، مهمترین هدف اقتصادی را دستیابی به رشد اقتصادی مثبت و کاهش تورم قرار داد" آمده است: پیش از آغاز فعالیت دولت، رشد اقتصادی منفی (رشد اقتصادی در سال های 1391 و 1392 به ترتیب برابر با 7.7- درصد و 0.3 -درصد بوده است) و تورم بالای 30 درصدی در کشور وجود داشت که با اعمال سیاست‌های انضباط مالی دولت، در کنار بازپس‌گیری سهم ایران از بازار جهانی نفت در پی تصویب برجام و بهبود ریسک اعتباری کشور، رشد اقتصادی 12.5 درصدی در سال 1395 حاصل شد.
 

اطلاعیه می افزاید: اگرچه بیشترین سهم از رشد در بین گروه‌های اقتصادی در این سال به گروه نفت با سهم 9.8 درصدی اختصاص داشته است، سایر گروه‌های اقتصادی نیز در این سال رشد اقتصادی مثبت را تجربه نمودند. بگونه‌ای که گروه‌‌های کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات در سال 1395 به ترتیب رشد 4.2، 2.2 و 3.6 درصدی را به خود اختصاص داده‌اند.

اطلاعیه تصریح دارد: دولت دوازدهم نیز بر هدف رشد اقتصادی مثبت و ایجاد رونق در اقتصاد اهتمام ورزید بگونه‏ای که این روند در سال 1396 (به عنوان سال اول برنامه ششم) نیز ادامه یافت و در این سال اقتصاد ایران مجدداً رشد اقتصادی مثبت را تجربه نمود.

اطلاعیه وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی که رشد تولید ناخالص داخلی در سال 1396 را برابر با 3.7 درصد و رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت را برابر با 4.6 درصد اعلام   می کند، یادآور می شود: ذکر این نکته ضروری است که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، اقتصاد ایران باید رشد متوسط سالانه هشت درصدی را تا سال 1400 تجربه کند و به بیانی دیگر، بایستی بطور میانگین در طول پنج سال، رشد اقتصادی برابر با هشت درصد شود.

این اطلاعیه می افزاید: تصریح اصطلاح متوسط سالانه در این خصوص به علت ماهیت نوسانی‏بودن رشد اقتصادی است و بنابراین نمی‏توان تنها یک سال را به عنوان عملکرد رشد اقتصادیِ مدنظر برنامه ششم درنظر گرفت.

در ادامه، اطلاعیه یکی از نکات مثبت رشد اقتصادی در سال 1396 را پیشی‏گرفتن رقم رشد اقتصادی بدون نفت از رشد اقتصادی با نفت به مثابه نمادی از کاهش اتکای اقتصاد کشور به این محصول عنوان کرده و اظهار میدارد:  همچنین، گروه صنایع و معادن به عنوان اصلی‌ترین نماینده تولید در کشور در سال 1396 با رشد 5.1 درصدی بیشترین رشد را در میان گروه‌های اقتصادی به خود اختصاص داده است و پس از آن، گروه‌های خدمات، کشاورزی و نفت به ترتیب با رشد 4.4، 3.2 و 0.9 درصدی بیشترین میزان را دارا بوده‌اند.

اطلاعیه می افزاید: در این سال سهم گروه صنایع و معادن از رشد اقتصادی 1.2 درصد بوده است که نسبت به سهم شش دهم درصدی این گروه از رشد اقتصادی در سال 1395 دو برابر شده و این در حالی است که سهم گروه خدمات از رشد اقتصادی  با سه دهم واحد درصد افزایش از 1.9 درصد در سال 1395 به 2.2 درصد در سال 1396 رسیده است. بنابراین اهمیت گروه صنایع و معادن نسبت به گروه خدمات در این سال تقویت شده است.

اطلاعیه یادآور می شود: توجه به این نکته نیز ضروری است که گروه خدمات در سالیان متمادی سهم بیشتری از رشد اقتصادی را نسبت به گروه صنایع و معادن در اختیار داشته و اصلاح این رویه فرآیندی زمانبر است ولی با این وجود در سال 1396 گام بزرگی در این راستا برداشته شده است.

بنا بر تصریح اطلاعیه، همچنین لازم به ذکر است که رشد گروه خدمات در سال 1395 برابر با 3.6 درصد بوده در حالیکه میزان 1.9 درصد در متن مطلب مندرج در روزنامه حمایت آمده است و از طرفی در متن مطلب این روزنامه، اعداد سهم گروه‏ها از تولید ناخالص داخلی در سال 1390 دچار اشکال است و نیاز به بازنگری دارد.

در خاتمه اطلاعیه وزارت امور اقتصادی و دارایی تاکید شده است: در مجموع، ارزیابی عملکرد رشد اقتصادی در سال‌های 1395 و 1396 حاکی از عملکرد مطلوب این متغیر اقتصادی است، بگونه‏ای که متوسط رشد اقتصادی در این دو سال 8.1 درصد بوده و ادامه روند جاری در رشد اقتصادی و تقویت سهم سایر گروه‌های اقتصادی، می‌تواند نوید بخش رونق تولید در کشور و به تبع افزایش اشتغال باشد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد