Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
شركت ها و مجامع
https://goo.gl/bX1oeG
1397/04/24 - 14:57 تاريخ انتشار: 1758 تعداد بازديد: 50415 كد خبر:
عملکرد ۱۲ ماهه پالایش نفت اصفهان بررسی شد؛
دلایل افزایش ۵۵ درصدی سود ۹۶ شپنا
"شپنا" در دوره ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفند ۹۶ به ازای هر سهم ۸۹۱ ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵۵ درصدی داشت.
 
 

شرکت پالایش نفت اصفهان در سال مالی گذشته ۸۹۱ ریال سود شناسایی کرد که نسبت به دوره قبل ۵۵ درصد افزایش داشت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، "شپنا" در دوره ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفند ۹۶ به ازای هر سهم ۸۹۱ ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵۵ درصدی داشت.

این شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفند ۹۵ به ازای هر سهم ۵۷۳ ریال سود محقق کرده بود.

بررسی صورت های مالی این شرکت نشان می دهد سود انباشته پایان دوره در سال مالی ۹۶ نسبت به دوره مشابه قبل رشد خیره کننده ۱۳۹ درصدی داشته است و از ۵ هزار و ۱۴۸ میلیون ریال به ۱۲ هزار و ۲۸۲ میلیون ریال رسیده است.

همچنین سود انباشته ابتدای دوره نیز افزایشی ۲۰۳ درصدی را ثبت کرده است و در پایان اسفند ۹۶ ۵ هزار و ۱۴۸ میلیون ریال اعلام شده است.

رشد ۳۹ درصدی سود ناخالص ، رشد ۲۸ درصدی درآمدهای عملیاتی و افزایش ۵۵ درصدی سود خالص شرکت نیز از دیگر نکات قالب توجه صورت های مالی بود.

این در حالی است که مالیات بر درآمد شپنا در سال مالی مورد بررسی ۵۵ درصد افزایش یافته و همچنین بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی نیز با افزایش ۲۷ درصدی رو به رو بوده است.

نظر مشروط حسابرس

بررسی اظهار نظر مشروط حسابرس نیز درباره مطالبه و قطعیت مالیات بر ارزش افزوده در سالهای 1393 و 1394 به مبلغ ۷ هزار و ۷۹۲ میلیارد ریال است که با مشمول قرار دادن کالای امانی پالایش نفت اصفهان در جریان پروسه خرید مواد از پالایش نفت اصفهان توسط شرکت های پتروشیمی اصفهان و صنایع شیمیایی ایران محسابه شده است.

این در حالی است که کالای امانی متعلق به پالایش نفت اصفهان (که عودت آن الزامی و قانونی است) که با توجه به ماهیت آن ، عرضه کالا تلقی نمی‌شود و تا سال 1392 مشمول این مالیات قرار نگرفته است . همچنین شکایت "شپنا" نسبت به رای قطعی هیات تجدید نظر و اظهارنظر کتبی مقامات ذیربط مالیات بر ارزش افزوده مبنی بر صحت ادعاهای شرکت درباره مراوده مذکور و اینکه عرضه کالا تلقی نمی‌شود، حکایت از این موضوع دارد که نباید مالیات بر ارزش افزوده مطالبه شود.

در ادامه وزیر امور اقتصادی و دارایی برای ورود به شکایت شرکت و توقف عملیات اجرایی دستور مستقیم داده که می تواند به نفع "شپنا" باشد . در صورت اعمال تعدیلات لازم، حسابهای سود سال و ذخایر معادل مبلغ هفت هزار و ۷۹۲ میلیارد ریال به ترتیب کاهش و افزایش خواهند یافت.

بررسی تولید و فروش سالیانه

نگاهی به آمار تولید و فروش شرکت در سال گذشته نشان می دهد که تولید، فروش و مبلغ فروش افزایش یافته است. در حالی تولید شپنا ۱.۵ درصد و فروش آن حدود سه درصد رشد کرده که مبلغ فروش این شرکت پالایشی معادل ۲۸ درصد رشد کرده است.

این گزارش حاکی است نماد شپنا در تیر ماه سال جاری با معاملاتی متعادل اما منفی مواجه بوده که باعث شده قیمت سهم از حدود ۴۹۷ تومان تا محدوده های ۴۳۰ تومان کاهش یابد.

روند معاملات تا پایان ۲۳ تیرماه حاکی از خروج سرمایه گذاران حقیقی و حمایت حقوقی ها از این نماد است به این ترتیب که بیش از ۵۰ میلیون سهم در ۱۵ روز معاملات با تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی مواجه شده است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد