Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/ZCrVuA
1397/04/31 - 10:38 تاريخ انتشار: 808 تعداد بازديد: 50568 كد خبر:
قالیباف اصل مطرح کرد؛
بورس تهران در خدمت رشد و توسعه اقتصادی کشور
طی هفت سال گذشته تعداد 35 اوراق در بازار بدهی عرضه و منجر به تامین مالی برابر با 11 هزار میلیارد تومانی برای شرکت ها، کارآفرینان و دولت شده است. اکنون ارزش بازار اوراق در بازار بدهی بورس تهران به بیش از 12 هزار میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل بورس تهران گفت: با تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار در سال 1384 و تاسیس بورس اوراق بهادار تهران در قالب شرکت سهامی عام، بورس تهران در این سال ها با ایجاد تنوع مناسب در ابزارهای قابل معامله در جهت تامین مالی بخش خصوصی و دولت و همچنین ارتقاء نقدشوندگی و افزایش عمق بازار گام های بلند و موثری برداشته شده است. در 10 سال اخیر کل رقم تامین مالی از طریق بورس تهران برابر با 225 هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از روابط عمومی شرکت بورس تهران، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس تهران افزود: با نگاهی به آمار عملکردی در بازارهای مختلف بورس تهران این اثر بخشی ها نمود بیشتری دارد. عرضه اولیه، اوراق بدهی، صندوق های قابل معامله و اوراق اختیار فروش تبعی ضمن ایجاد تنوع در شرکت ها، صنایع و ابزارهای معاملاتی به تامین مالی بخش خصوصی و دولت، افزایش عمق بازار و ورود وجوه جدید به بازار کمک شایانی کرده است. در 10 سال اخیر کل رقم تامین مالی از طریق بورس تهران برابر با 225 هزار میلیارد تومان بوده است.

 

افزایش عمق و جلب توجه به بازار با عرضه اولیه

سخنگوی بورس تهران ادامه داد: از زمان تاسیس شرکت بورس اوراق بهادار تهران تا پایان سال 96 طی 12 سال، برابر با 71 عرضه اولیه و انتقالی محقق شده است. ارزش بازار این عرضه های اولیه در روز عرضه اولیه یا گشایش نماد برابر با 120 هزار میلیارد تومان بوده است. متوسط سالانه عرضه های اولیه در طی این مدت برابر با 10 هزار میلیارد تومان به ازای هر سال است.

بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی و دولت در بازار سرمایه از طریق بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه یکی از ابزارهایی که در سال های اخیر مورد توجه بخش خصوصی و دولت قرار گرفته بازار بدهی است. به طوری که در اسفند ماه 94 با تامین مالی پنج هزار میلیارد تومانی، بزرگترین تامین مالی دولت در بازار سرمایه از طریق بورس تهران رقم خورد. همچنین در ماه های اسفند 96 و اردیبهشت 97 دو تامین مالی بزرگ برای صنعت خودرو و مخابرات به ارزش کل 1500 میلیارد تومان به عنوان بزرگترین تامین مالی های بخش خصوصی در بازار سرمایه از طریق بورس تهران محقق شد.

وی درخصوص کل تامین مالی انجام شده از طریق بازار بدهی گفت: طی 7 سال گذشته تعداد 35 اوراق در بازار بدهی عرضه شده و منجر به تامین مالی برابر با 11 هزار میلیارد تومانی برای شرکت ها، کارآفرینان و دولت شده است. اکنون ارزش بازار اوراق در بازار بدهی بورس تهران به بیش از 12 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

تامین مالی و مدیریت ریسک با ابزار ETF

قالیباف اصل صندوق های قابل معامله در بورس را یکی دیگر از درگاه های تامین مالی در بورس تهران خواند و تاکید کرد: طی 4 سال گذشته از طریق ETF برابر با 11 صندوق در بازار عرضه شده و تامین مالی معادل 738 میلیارد تومان از طریق این ابزار در بورس تهران ثبت شده است.

 

افزایش سرمایه قدیمی ترین روش تامین مالی، همچنان مورد استقبال

وی یادآور شد: افزایش سرمایه نیز یکی ازدرگاه های تامین مالی برای شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران است.

برای سال های 89 تا 96 طی 8 سال، 637 شرکت اقدام به افزایش سرمایه کردند. که تامین مالی بیش از 100 هزار میلیارد تومانی برای ناشران بورس فراهم کرده است که مبلغ 58214 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی و برابر با 42704 میلیارد تومان از محل سود انباشته و اندوخته ها تامین شده است. متوسط سالانه افزایش سرمایه در طی این مدت برابر با 13 هزار میلیارد تومان به ازای هر سال بوده است.

 

مزایای چند وجهی بازار اختیار معامله و اوراق اختیار فروش تبعی

مدیرعامل بورس تهران به مزایای بازار اختیار معامله و اوراق اختیار فروش تبعی اشاره کرد و گفت: بازار اختیار معامله و اوراق اختیار فروش تبعی ابزار نوین معاملاتی دیگری هستند که در فرآیند تامین مالی می توان از آن ها بهره برد.

وی مزایای متنوع اوراق اختیار فروش تبعی را شامل پایین تر بودن هزینه های انتشار و تامین مالی نسبت به سایر ابزار، سریعتر بودن فرآیند انتشار، عدم خروج وجه نقد از بازار سهام و کمک به افزایش نقد شوندگی سهام پایه عنوان کرد و اظهار داشت: تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه گذاران و حمایت از سهام پایه و جلوگیری از فشار فروش مزیت های دیگر استفاده از اوراق اختیار فروش تبعی به حساب می آیند.

قالیباف اصل در پایان خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته بیش از 3000 میلیارد تومان تامین مالی از این درگاه محقق شده که حاکی از توجه خاص بازار به این ابزار است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد