Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/ksDt3T
1397/04/31 - 15:02 تاريخ انتشار: 848 تعداد بازديد: 50590 كد خبر:
چرخ دنده های رونق اقتصادی دوبی نیاز به روغن کاری دارد
نرخ مسکن و اجاره منزل مسکونی در توریستی ترین منطقه دوبی با افت چشمگیری رو به رو شده و همچنان سیر نزولی را طی می کند. بازار سهام این شهر با افت 13 درصدی شاخص اصلی نسبت به سال گذشته رو به رو شده و به نظر می رسد بدترین سال رکود اقتصادی را پشت سر می گذارد.

نرخ اجاره آپارتمان های منطقه توریستی جمیرا در دوبی نسبت به سال گذشته افت 15 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، افت قیمت اجاره آپارتمان های منطقه جمیرا نشان می دهد که نسخه امارات برای موفقیت اقتصادی در این کشور تاریخ گذشته شده است.

دوبی در حدود دو دهه، یکی از جذاب ترین شهرهای توریستی بوده که توانسته عده زیادی از مسافران خارجی را از اقصی نقاط دنیا به خود جذب کند.

در حدود 9 سال پیش، دوبی ناچار شد تا برای عبور از بدهی های ناشی از بحران املاک و مستغلات در این شهر، از ابوظبی 20 میلیارد دلار وام بگیرد. از آن پس توانست در حدود سه پله، رتبه اقتصادی خود را افزایش دهد که اغلب این تلاش نیز به مدد تجارت های خارجی و صنعت توریستم اتفاق افتاد.

اما هم اکنون، دوبی با یک واقعیت رو به رو شده است.

نرخ مسکن و اجاره منزل مسکونی در توریستی ترین منطقه دوبی با افت چشمگیری رو به رو شده و همچنان سیر نزولی را طی می کند. بازار سهام این شهر با افت 13 درصدی شاخص اصلی نسبت به سال گذشته رو به رو شده و به نظر می رسد بدترین سال رکود اقتصادی را پشت سر می گذارد.

شهر دوبی در چهار ماهه دوم سال جاری توانست در حدود چهار هزار و 722 موقعیت شغلی ایجاد کند که نسبت به مدت مشابه سال 2016، افت 26 درصدی داشته است.

ممکن است این روند کاهشی موقتی باشد و دلیل آن هم کاهش آهنگ رشد اقتصادی در کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل کاهش قیمت نفت باشد . اما، دلیل عمده این رکود اقتصادی این است که اهرم های قدیمی و سنتی رشد اقتصادی در دوبی نیاز به روغن کاری داشته و همگی از دور خارج شده اند. این یعنی رکود در دوبی سال ها کنگرها خواهد خورد و لنگرها خواهد انداخت !

تردد مسافران در سالن های فرودگاه بین المللی دوبی کم شده است و می توان گفت در سال جاری این تردد به صفر درصد رسیده و گیت های فرودگاه پس از 15 سال سوت و کور شده اند. به همین دلیل خطوط پروازی هم دیگر دوبی را به عنوان مسیر ترانزیتی اتصال آسیا و اروپا انتخاب نمی کنند.

طبق آمار منتشر شده در دوبی، جمعیت این کشور با رشد 3.5 درصدی در نیمه ابتدایی سال 2018 رو به رو شده است و به 3.08 میلیون نفر رسیده است که عمده دلیل رشد جمعیت هم مربوط به ورود نیروهای کار ارزان برای خدمات دهی بوده است.

در حال حاضر کابینه دولت جوان شیخ محمد بن رشید آل مکتوم با اصلاحاتی ساختاری قصد دارد تا دوباره دوبی را به روزهای باشکوه خود بازگرداند. وی متعهد شده است تا به سرمایه گذاران خارجی که قصد انتقال سرمایه خود به شرکت های فعال در دوبی را دارند مالکیت 100 درصدی اعطا کرده و زمینه های اقامت طولانی مدت را برای آنها فراهم کند.

این امتیازات ممکن است سرمایه گذار خارجی را وسوسه کند تا برای سرمایه گذاری در خاورمیانه به دوبی وارد شود و اقامت طولانی مدت آنها را به خرید خانه تشویق کند اما هنوز این رویا به مرحله واقعیت نرسیده است.

 

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد