Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/P5rRQH
1397/05/14 - 13:44 تاريخ انتشار: 801 تعداد بازديد: 50886 كد خبر:
وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد:
افزایش ۴ برابری درآمدهای مالیاتی
طرح جامع مالیاتی از ۴ سامانه تشکیل می شود که عملا دارای ۱۴ ماژول و ۴۰ زیرسامانه بوده که تقریبا اجرایی شده، اما هنوز نهایی نشده و براساس زمانبندی صورت گرفته در حال اجرا و دنبال شدن است.


وزیر اقتصاد اجرای طرح جامع مالیاتی را عاملی در جهت افزایش ۴ برابری درآمدها دانست و گفت: هم اکنون در کشور پیمانکار خارجی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مسعود کرباسیان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۴ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خدیجه ربیعی فرادنبه، اظهار داشت: بی تردید اهداف این سامانه و طرح در سه بخش جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدها، کاهش هزینه های وصول مالیاتی و افزایش رضایت مودیان تعریف می شود و خوشبختانه اجرای این طرح در این مسیر گام برداشته است.

وی در بیان میزان تطابق اجرای این طرح با اهداف تعریف شده، ادامه داد: اجرای این طرح باعث شد که در حوزه دولت الکترونیکی در دو سال متوالی به عنوان سازمان و طرح برتر در بین کل طرح های کشور معرفی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: افزایش رضایت مودیان براساس نظرسنجی صورت گرفته در رابطه با دولت الکترونیک، شناسایی مودیان جدید که بالغ بر ۲۰ هزار تومان به منابع درآمد از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی افزوده است، مودیان جدید و کاهش رسیدگی با توجه به استفاده از مدیریت اریس به طرح های محدود شده، ۲۵ درصد مودیان و بقیه نیز در ارتباط با این مدیریت مورد ارزیابی قرار داده شده است.

وی تصریح کرد: از سال ۱۳۹۰ تاکنون که اجرای این طرح آغاز شده است، ۲۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی به همراه داشته و در سال ۹۶ نیز درآمد مالیاتی ۹۶ هزار میلیارد تومان بوده که نشان می دهد در پناه اجرای این طرح، درآمدها ۴ برابر افزایش داشته است.

کرباسیان با اشاره به وضعیت پیمانکاران خارجی تاکید کرد: هم اکنون در کشور پیمانکار خارجی وجود ندارد چرا که از حدود یک سال گذشته آنها خلع ید شده اند؛ بنابراین این باعث افتخار است که بگویم در شرایط کنونی همه این اقدامات توسط تحصیل کردگان و متخصصان کشور انجام می شود و همین امر باعث خلع ید پیمانکاران شده و ضمانت نامه آنها نیز در حال ضبط است.

وزیر اقتصاد افزود: این درست است که یک کُندی در سیستم وجود داشته که شاید ناشی از عدم اتکاء به نیروهای داخلی بوده است؛ همچنین استفاده از پیمانکاران خارجی به ارث رسیده که نتوانسته اند با نیروهای داخلی تعامل مثبتی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مجلس در برنامه ششم توسعه تمهیداتی پیش بینی کرده که وزارت ارتباطات نیز به عنوان عامل چهارم و ناظر در این موضوع همکاری داشته باشد که آنها می توانند این گزارش را تایید کنند.

وزیر اقتصاد عنوان کرد: طرح جامع مالیاتی از ۴ سامانه تشکیل می شود که عملا دارای ۱۴ ماژول و ۴۰ زیرسامانه بوده که تقریبا اجرایی شده، اما هنوز نهایی نشده و براساس زمانبندی صورت گرفته در حال اجرا و دنبال شدن است.

کرباسیان بیان داشت: ۴ سامانه اصلی در اختیار پایگاه اطلاعاتی و مودیان مالیاتی است که می توان گفت در این پایگاه اطلاعاتی بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون رکورد اطلاعاتی واریز شده که به پرونده مودیان وصل شده، در نتیجه بعد از مراجعه هر مودی می توان به رکوردهای اطلاعاتی وی دسترسی پیدا کرد که این امر تاثیر بسزایی در استفاده از کاغذ دارد.

وی یادآور شد: این امر باعث شده که سال گذشته ۲ میلیون رکورد مالیاتی فاقد سوابق نظام مالیاتی شناسایی شود که وقتی اطلاعات را از بخش های مختلف بگیریم و در پرونده قرار دهیم اگر فردی فاقد پرونده باشد برای وی پرونده تشکیل می شود؛ بنابراین از این طریق تاکنون ۲ میلیون نفر شناسایی شده اند، همچنین ۲۲ هزار فرار مالیاتی کشف شده است. ما از طریق این سامانه با ۲۲ وزارتخانه، سازمان و بانک نیز اتصال داریم.

وزیر اقتصاد افزود: دومین سامانه خدمات الکترونیکی مالیاتی است که منجر به این شده که ۴.۵ میلیون یا ۴۵ میلیون اظهارنامه به صورت الکترونیکی گرفته شود؛ بنابراین هیچ اظهارنامه کاغذی در این سامانه گرفته نشده چرا که تمام مراحل ثبت نام، پرداخت تا اعتراض و شکایات هم به صورت الکترونیکی انجام شده است.

وی مطرح کرد: ما اگر بتوانیم سیستم موبایل محور را هم اضافه کنیم تا پایان سال جاری به سازمان ثبت هم وصل می شویم که از طریق آن مالیات نقل و انتقال و مالیات بر ارث نیز از طریق الکترونیک انجام خواهد شد.

وزیر اقتصاد افزود: سامانه سوم مدیریت فرآیندهای درون سازمانی است که امسال ۱۰۰ درصد عملیاتی می شود و این در حالی است که تاکنون تنها ۳۰ درصد از آن عملیاتی شده بود؛ بنابراین تحقق این مهم باعث می شود بتوانیم ارتباط با ارباب رجوع را نیز به صورت الکترونیکی انجام دهیم.

کرباسیان اظهار داشت: سامانه چهارم مدیریت ریسک و انتخاب الکترونیک برای حسابرسی است به اینصورت که اگر ۲۵ درصد از مودیان برای حسابرسی توسط سامانه انتخاب شوند و حدود ۵۰ پارامتر و عامل تعیین می کنند که روی کدام یک از آنها باید متمرکز شویم.

وی با اشاره به وضعیت پیمانکاران خارجی که در سوال ربیعی فرادنبه آمده است، تاکید کرد: انعقاد قرارداد با پیمانکاران خارجی در سال های ۸۹ و ۹۰ صورت گرفته و بعد از اعمال تحریم ها مشکلاتی ایجاد شد که باعث شد به سمت استفاده از نیروهای داخلی حرکت کنیم؛ بنابراین در شرایط کنونی پیمانکاران خارجی خلع ید شده اند و ضمانت نامه آنها نیز در حال ضبط شدن است بنابراین پیمانکار خارجی در کشور وجود ندارد ضمن اینکه این امر باعث شده که برای عملیاتی کردن طرح های خود با اتکا به نیروهای داخلی پیش برویم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان ضمن تشکر از همکاری مجلس و کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: امیدواریم  با تصویب قوانین مجلس مالیات ارزش افزوده صندوق فروش و مالیات مستقیم نیز در دستور کار قرار گیرد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد