Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/wnRyZP
1397/05/21 - 16:52 تاريخ انتشار: 877 تعداد بازديد: 51038 كد خبر:
رئیس اتحادیه آهن فروشان مطرح کرد؛
آرامش بازار با توافق فولادی ها و بورس کالا
ارز و سکه طلا در کشور با افزایش قیمت بسیار زیاد مواجه شد و کسی برای آن دلیل منطقی ارائه نکرد؛ اما دلیل این افزایش قیمت‌ها نقدینگی سرگردانی بوده است که در دست مردم قرار دارد و آنها به دنبال بازاری هستند که پول خود را سرمایه‌گذاری کرده و از آن سود کسب کنند؛ به این ترتیب، پس از ارز و سکه طلا، این افراد به بازار آهن هجوم آوردند و باعث افزایش تقاضای کاذب شدند.

رییس اتحادیه آهن فروشان می گوید: بورس کالا تنها بازار شفاف و واقعی کشور در حوزه مبادلات کالاها به خصوص فولاد است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از کالا خبر، محمد آزاد دراین خصوص گفت: ارز و سکه طلا در کشور با افزایش قیمت بسیار زیاد مواجه شد و کسی برای آن دلیل منطقی ارائه نکرد؛ اما دلیل این افزایش قیمت‌ها نقدینگی سرگردانی بوده است که در دست مردم قرار دارد و آنها به دنبال بازاری هستند که پول خود را سرمایه‌گذاری کرده و از آن سود کسب کنند؛ به این ترتیب، پس از ارز و سکه طلا، این افراد به بازار آهن هجوم آوردند و باعث افزایش تقاضای کاذب شدند.

وی با اشاره به واقعی بودن قیمت آهن در بورس کالا، گفت: در خصوص قیمت آهن، فقط نرخی که در بورس کالا کشف می‌شود واقعی است. خریدارانی که کالای خود را از طریق بورس تهیه می‌کنند، می‌توانند اطمینان حاصل کننده که با قیمت مناسب و واقعی خرید کرده‌اند. این در حالی است که عده‌ای از تولیدکنندگان، از این شرایط سواستفاده کرده و آهن خود را در بورس کالا عرضه نمی‌کنند؛ بلکه با قیمت بیشتر در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.

رئیس اتحادیه آهن فروشان افزود: این زنجیره ادامه دارد و کسی که آهن را با قیمت بیشتر از بازار آزاد خریداری کرده، سودی را به محصول تولیدی خود اضافه می‌کند و با قیمت بیشتری به فروش می‌رساند.

آزاد با اشاره به اینکه اکنون در بازار آزاد قیمت هر کیلوگرم آهن، به میزان حداقل ۲ هزار تومان حباب دارد، گفت: اکنون قیمت‌های بازار در خارج از بورس کالا کاذب بوده و واقعی نیست و این حباب باید از آن گرفته شود. این در حالیست که در کشور ما، زغال سنگ کافی، گاز با قیمت مناسب، دستمزد کم کارگر و ... در اختیار تولید کننده قرار داشته و دلیل منطقی برای این افزایش قیمت وجود ندارد.   

وی با بیان اینکه از سه سال گذشته واردات آهن به کشور نداشته‌ایم، اظهار کرد: تمامی زنجیره تولید فولاد و آهن در داخل کشور تامین شده و قیمت‌ها برای مصرف داخلی نباید با بازارهای جهانی تطبیق داده شود.

آزاد با تاکید بر اینکه صادر کننده فولاد باید حتما تولیدکننده باشد، ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس دستورالعملی مقرر کرده است که تاجران آهن اجازه صادرات نداشته باشند و تنها کسانی می‌تواند محصولات خود را صادر کنند که تولیدکننده باشند تا سودشان در اختیار خودشان قرار بگیرد

رئیس اتحادیه آهن فروشان افزود: اگر تولیدکنندگان آهن را با قیمت جهانی صادر کنند، ارز حاصل از آن نیز در اختیار خودشان قرار می‌گیرد که می‌توانند آن را به صورت توافقی به فروش برسانند و سود بیشتری کسب کنند. اما قیمت کالایی که در بازار داخلی به فروش می‌رسد، باید متعادل باشد؛ چرا که درآمد مردم بر اساس ریال است و خریدشان نیز باید ریالی باشد.

آزاد در پایان به توافق بین تولیدکنندگان فولادی و بورس کالا نیز اشاره‌ای داشت و گفت: براساس این توافق تولیدکنندگان متعهد شدند که کالای خود را در بورس عرضه کنند تا با قیمت مناسب به دست مصرف کننده اصلی برسد. از سوی دیگر، مقرر شد که اگر تولیدکنندگان شمش مصرفی خود را از بورس خریداری می‌کنند، حداقل ۷۵ درصد از آن را به کالا تبدیل کرده و از طریق بورس برای مصرف داخلی به فروش برسانند.

 

 
اقتصادآنلاین منبع:
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد