Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
فرابورس
https://goo.gl/4gXttX
1397/05/30 - 15:26 تاريخ انتشار: 1746 تعداد بازديد: 51237 كد خبر:
در آخرین روز معاملاتی مرداد و پس از یک دوره صعود؛
آیفکس اصلاح شد
فرابورس ایران با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار دو سری اسناد خزانه اسلامی جدید را در بازار ابزارهای نوین مالی پذیرش کرد.

پرونده معاملات فرابورس ایران در آخرین روز کاری مرداد‌ماه 1397 با ثبت عدد 1553 واحد شاخص کل بسته شد. این شاخص امروز و پس از یک دوره رکورد‌شکنی با تجربه افت 2 واحدی به استقبال معاملات شهریور‌ماه رفت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از فرابورس ایران، امروز سه‌شنبه 30 مردا‌د‌ماه 97 در مجموع بازار‌های فرابورس بیش از 652 میلیون ورقه به ارزش 3 هزار و 602 میلیارد ریال میان معامله‌گران دست‌به‌دست شد که حدود 54 درصد از حجم و 30 درصد از ارزش کل معاملات به دو بازار اول و دوم اختصاص داشت؛ دو بازار سهام اصلی فرابورس در مجموع امروز شاهد جابه‌جایی افزون بر 355 میلیون سهم به ارزش بیش از یک هزار و 98 میلیارد بودند که نماد «ذوب» در این میان با حجم معاملات 143 میلیون سهمی به ارزش بیش از 259 میلیارد ریال، بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفت.

از طرف دیگر، بازار پایه در روزی که گذشت میزبان معامله کمی بیش از 283 میلیون سهم به ارزش افزون بر 484 میلیارد ریال بود که نماد «لکما» با حجم معاملاتی به میزان بیش از 54 میلیون سهم بیشترین حجم معاملاتی را از آن خود کرد.

نگاهی به معاملات اوراق بدهی بیانگر داد‌و‌ستد 2 میلیون و 190 هزار ورقه به ارزش بیش از یک هزار و 750 میلیارد ریال در بازار اوراق با درآمد ثابت است که نماد «اخزا610» با حجم معاملاتی به میزان بیش از 179 هزار ورقه به ارزش افزون بر 128 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) امروز به استقبال خرید و فروش 11 میلیون و 210 هزار ورقه به ارزش بیش از 219 میلیارد ریال رفتند و تابلو تسهیلات مسکن شاهد نقل و انتقال بالغ بر 73 هزار ورقه به ارزش بیش از 48 میلیارد ریال بود که تسه تیر 97 به لحاظ ثبت بیشترین حجم و ارزش معاملات و بالاترین قیمت همچنان صدر‌نشین این تابلو است.

رصد نماد‌های فرابورسی نیز نشان می‌دهد که تاثیر منفی تا سقف 4 واحدی از سوی نماد‌های «زاگرس»، «میدکو» و «هرمز» با غلبه بر اثر مثبت نماد‌های «شراز» و «شاوان» بر آیفکس، منجر به افت کمتر از 0.2 درصدی شاخص کل در آخرین سه‌شنبه مرداد شده است. همچنین نماد‌های «ریشمک» و «شغدیر» بیشترین رشد قیمت و نماد‌های «ثالوند» و «خراسان» بیشترین افت قیمت را در پایان معاملات امروز تجربه کردند و سه نماد «ذوب»، «سمگا» و «شاوان» پُر بیننده‌ترین نماد‌های معاملات امروز بودند.

فرابورس ایران پذیرای دو اخزای جدید

در همین حال فرابورس ایران با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار دو سری اسناد خزانه اسلامی جدید را در بازار ابزارهای نوین مالی پذیرش کرد.

اوراق جدیدی که در بازار فرابورس پذیرش شده به ترتیب در نمادهای «اخزا701» و «اخزا702» هستند که مبالغ پذیرش آن‌ها 33 هزار و 500 میلیارد ریال برای «اخزا701» و 35 هزار میلیارد ریال برای «اخزا 702» است. از طرفی دو نماد اخزا 701 و 702 که به ترتیب در تاریخ 20 و 24 خردادماه امسال منتشر شده‌‌اند، تاریخ سررسید آن‌ها از زمان انتشار 20 آذرماه و 24 دی ماه 1397 خواهد بود.

همچنین بر اساس اطلاعیه‌ای که معاونت عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران منتشر کرده است یکشنبه هفته آتی مورخ چهارم شهریورماه اخزا701 در بازار ابزارهای نوین مالی عرضه می‌شود.

درج دو نماد و یک پذیرش مشروط در بازار دوم فرابورس

در این میان بر اساس اطلاعیه منتشره از سوی معاونت پذیرش و ناشران فرابورس، نماد «نطرین» متعلق به شرکت عطرین نخ قم (سهامی عام) که در گروه منسوجات و زیر‌گروه آماده‌سازی و ریسندگی نخ، پارچه‌بافی قرار دارد و در تاریخ 12 تیر‌ماه 97 در فرابوس ایران پذیرش شده است، از 29 مرداد‌ماه 97 در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

همچنین نماد «داوه» مربوط به شرکت دارو‌سازی سینا آوه که در تاریخ 16 اسفند 96 پس از احراز تمامی شرایط، در فرابورس ایران پذیرش شده است به عنوان یکصد و هشتادمین نماد معاملاتی (یکصد و یکمین شرکت در بازار دوم) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد. این نماد در گروه مواد و محصولات دارویی و زیرگروه تولید دارو‌های گیاهی و شیمیایی قرار دارد و به همراه نماد شرکت عطرین نخ قم روز گذشته در بازار دوم درج شدند.

از طرف دیگر، درخواست پذیرش شرکت فن‌آوا کارت (شرکت فرعی گروه فن‌آوا) در جلسه هیات پذیرش فرابورس ایران مطرح شد و این هیات پس از بررسی‌های لازم با پذیرش این شرکت در بازار دوم مورد به صورت مشروط موافقت کرد. در این میان از آنجا که درج نماد مذکور منوط به رعایت مواد 34 و 35 دستور‌العمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس خواهد بود، با توجه به عدم درج نماد، صورت‌های مالی این شرکت در زیرگروه نماد گروه فن‌آوا از طریق شبکه کدال قابل دسترس است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد