Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/bb1vZc
1397/06/03 - 13:14 تاريخ انتشار: 2243 تعداد بازديد: 51268 كد خبر:
سهامی خاص شدنی پر دردسر:
آشوب سهام تسلا موتورز به فرماندهی ایلان ماسک در بازار
تسلا موتورز چندی است که به دلیل تصمیمات مدیرعامل و بزرگترین سهامدار این شرکت، ایلان ماسک، در تیررس اخبار اقتصادی قرار گرفته است.

شرکت تسلا موتورز، تولیدکننده خودروهای هیبریدی و یکی از غول های صنعت خودروهای برقی در جهان با اعلام تصمیم به سهامی خاص شدن دنیای سهامداری آمریکا را خطرات جدی مواجه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، تسلا موتورز چندی است که به دلیل تصمیمات مدیرعامل و بزرگترین سهامدار این شرکت، ایلان ماسک، در تیررس اخبار اقتصادی قرار گرفته است.

ایلان ماسک تصمیم دارد سهام تسلا موتورز را از بورس نزدک خارج کند و شرکت را از سهامی عام به سهامی خاص تبدیل کند.

بر اساس این گزارش، ایلان ماسک مهندس و مخترع آمریکایی دارای 20 درصد از سهام تسلا موتورز است و بزرگترین سهامدار این شرکت محسوب می شود در حالی که صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان نیز یکی از سهامداران بزرگ این شرکت به شمار می رود.

توئیت های پر دردسر ایلان ماسک در هفته های گذشته و اعلام خبر سهامی خاص شدن تسلا، گرفتاری های زیادی را برای این شرکت و سهام آن در بازار به ارمغان آورد.

افت شدید قیمت سهام این شرکت و پست های پی در پی سهامداران مبنی بر تقاضای باقی ماندن در بازار سهام، از اثرات این توئیت ماسک قلمداد می شود .

ماسک که عکس العمل سهامداران را نسبت به این توئیت شاهد بود اعلام کرد که با مخالفت سهامداران عمده، فعلا تصمیم سهامی خاص شدن لغو شده است.

اما پس از چند روز دوباره ایلان ماسک بر تصمیم خود پافشاری کرد و این بار نام بانک های مشاور را برای انجام مراحل سهامی خاص شدن اعلام کرد.

بر این اساس، بانک مورگان استنلی مشاور اصلی پروژه سهامی خاص شدن این شرکت را بر عهده دارد.

نخستین توئیت ماسک مبنی بر ترک بازار سهام آمریکا که در تاریخ 7 آگوست(16 مرداد) سال جاری منتشر شد عصبانیت شدید این مدیر عامل را از بابت اجبار شرکت ها به انتشار گزارش های عملکرد چهار ماهه نشان داد.

بر اساس این توئیت و در صورت خصوصی شدن سهام این شرکت، ماسک می تواند هر سهم تسلا را با قیمت 420 دلار از سهامداران خریداری کند که در واقع 23 درصد گران تر از آخرین قیمت این سهم در بازار خواهد بود.

سهامی خاص شدن می توانست موجب شود که دیگر تسلا موتورز هر چهار ماه نیازی به اعلام گزارش عملکرد خود به بازار نداشته باشد و از قوانین سخت گیرانه بازار خود را برهاند.

اگر این معامله به سرانجام می رسید خروج سهام تسلا موتورز، معامله ای بود که ارزشی بالغ بر 72 میلیارد دلار داشت.

تسلا موتورز در تاریخ 29 ژوئن 2010 میلادی سهام خود را به صورت عرضه اولیه وارد بورس نزدک کرد. 13 میلیون و 300 هزار سهم تسلا وارد بورس نزدک شد و هر سهم این شرکت 17 دلار قیمت خورد. این شرکت توانست با این عرضه اولیه، در حدود 226 میلیون دلار تأمین مالی کند.

تسلا موتورز در واقع تولیدکننده خودروهای هیبریدی و قطعات مورد نیاز واگن های برقی در دنیا است . این شرکت تولیدکننده باتری های خودروهای برقی شرکت های تویوتا و بنز نیز محسوب می شود.

 

 

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد