Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/msRQnd
1397/06/06 - 14:34 تاريخ انتشار: 780 تعداد بازديد: 51371 كد خبر:
عربستان به آرامکو امتیاز نفتی ۴۰ ساله داد
این بسته جایگزین معیارهایی می‌شود که قدمت برخی از آنها به سال ۱۹۹۳ برمی‌گردد که عربستان برای نخستین بار موافقت کرده بود شرکت‌ها در این کشور عملیات حفاری انجام دهند.

عربستان سعودی به شرکت نفتی دولتی آرامکو یک امتیاز ۴۰ ساله برای بهره برداری از ذخایر هیدروکربن این کشور داد که بخشی از آماده سازی برای عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: این بسته جایگزین معیارهایی می‌شود که قدمت برخی از آنها به سال ۱۹۹۳ برمی‌گردد که عربستان برای نخستین بار موافقت کرده بود شرکت‌ها در این کشور عملیات حفاری انجام دهند.

این تغییر قانونی ممکن است معنای چندانی نداشته باشد زیرا در حالی که آرامکو به خرید سهام عمده در شرکت پتروشیمی سابیک به ارزش ۷۰ میلیارد دلار نزدیک شده، عرضه اولیه عمومی سهام این شرکت متوقف شده است. اما خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی هفته گذشته اظهار کرد که این کشور همچنان به برنامه عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو در شرایطی که مناسب تشخیص دهد، متعهد است.

فالح گفت: در راستای آماده سازی این برنامه ریاض امتیاز انحصاری بلندمدتی را برای این شرکت دولتی صادر کرده است.

ریاض در سال ۱۹۳۳ قرارداد امتیازی را با شرکت‌های نفتی متعدد آمریکایی امضا کرده بود و این قرارداد را در سال ۱۹۳۹ به ۶۰ سال تمدید کرده بود. زمانی که عربستان سعودی آرامکو را در سال ۱۹۸۸ تاسیس کرد، در حکم سلطنتی تایید شد این شرکت از حقوق و امتیازات قرارداد اولیه برخوردار خواهد بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، امتیاز اصلی در سال ۱۹۹۹ به پایان رسید و یک خلا قانونی ایجاد کرد. از آن زمان آرامکو امتیاز همیشگی بهره برداری از ذخایر عربستان در قبال مجموعه درآمدهایی به شکل مالیات، حق امتیاز و سود سهام داشته است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد