Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/Q19Q2p
1397/06/14 - 14:31 تاريخ انتشار: 2098 تعداد بازديد: 51559 كد خبر:
کسب بازدهی مثبت شاخص کل در روند هفتگی :
بورس با آرامش به تعطیلات رفت
برتری حقیقی ها در 5 روز معاملاتی اخیر
رفتار محتاطانه معامله گران بورسی منجر به نوسان محدود شاخص کل در معاملات امروز شد. با این وجود روند هفتگی شاخص کل برای دومین هفته شهریور ؛ مانند هفته نخست صعودی ثبت شد. خبرهای بین المللی اثرگذار بر روند بازارهای جهانی، ترافیک خبری صنایع بورسی بخصوص در گروه های خودرویی، فلزی-معدنی و پتروپالایشی ها در تصمیمات امروز سهامداران اثر ویژه ای داشت.
 

دومین هفته شهریور ماه نیز با بازدهی مثبت هفتگی شاخص کل پایان یافت. طی 5 روز معاملاتی اخیر، نماگر بورس تهران افت و خیزهای بسیاری به خود دید و در نهایت با رشد 0.17 درصدی به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بورس تهران امروز در حالی فعالیت خود را آغاز کرد که در دقایق ابتدایی تحت تاثیر افزایش تقاضا در پیش گشایش نمادهای پالایشی، با روندی صعودی آغاز به کار کرد. اما در ادامه با افزایش عرضه ها این روند معکوس شد و شاخص کل به سمت تخلیه رشد بوجود آمده حرکت کرد.

پس از رشد پرشتاب شاخص کل طی روزهای اخیر، امروز بار دیگر در نمادهای فلزی شاهد قدرت یافتن عرضه ها بودیم. موضوعی که تاثیر  بسزایی بر روند افت شاخص کل  به جای گذاشت. با این وجود، ماحصل این اتفاقات در معاملات امروز،  رفتار محتاطانه سهامداران  بود که باعث شد بورس روز نسبتا آرامی را پشت سر بگذارد.

سیطره احتیاط در رفتار بورسی ها

از مشخصه های رفتاری بورس بازان در چند ماه اخیر، پیروی بازار سهام ایران از روند قیمت های جهانی بخصوص کامودیتی هاست. موضوعی که حداقل طی دو سال اخیر سهم بسیار زیادی بر بازدهی قابل توجه شاخص داشته است.

اما این روزها بورس تهران با سنت شکنی و عدم پیروی از این بازارها، عمده تمرکز خود را بر بازارهای موازی داخلی گذاشته است.  با این وجود برخی کارشناسان رفتار توام با احتیاط امروز را،  ناشی از انتظار معامله گران در خصوص روند بازارهای جهانی طی دو روز آتی می دانند.

مذاکرات تجاری آمریکا و کانادا قرار است از امروز چهارشنبه از سر گرفته شود. در همین زمینه ترامپ تهدید کرده است که کانادا را از توافق تجاری آمریکای شمالی خارج خواهد کرد. از سوی دیگر بانک مرکزی آمریکا روز جمعه آمار اشتغال ماهانه را منتشر می کند که این دو مورد میتواند بازار های جهانی را تحت تاثیر قرار داده و با نوسان های جدی مواجه کند.

ارزش معاملات در دستان "محصولات شیمیایی"

شاخص کل بورس تهران امروز با افت محدود 0.2 درصدی به سطح 137 هزار و 714 واحد رسید. در این میان شاخص هم وزن توانست با اهرم رشد نمادهای کوچکتر بورسی رشد 0.9 درصدی داشته باشد.

حجم و ارزش معاملات بازار سهام امروز نسبت به روز قبل افت ناچیزی داشت. ارزش معاملات با افت 17 درصدی به 4هزار و 155 میلیارد ریال رسید و حجم معاملات نیز، با افت 20 درصدی به 2 میلیون 45 سهم کاهش یافت.

بیشترین ارزش معاملات امروز بورس تهران در نماد "شپنا" به ثبت رسید و بعد از آن نمادهای "شتران" و "پارس" بیشترین ارزش معاملات بورس تهران را به خود اختصاص دادند.  به این ترتیب صنعت محصولات شیمیایی امروز جایگاه بیشترین ارزش معامله را در میان 38 صنعت بورسی به ثبت رساند.

مسند مالکیت برای حقیقی ها

امروز نیز به تبع بسیاری از روزهای گذشته، تحرک حقیقی ها بیشتر از بازیگران حقوقی بود. برهمین اساس تغییر مالکیت امروز بورس تهران به رقم 9 میلیارد تومان از سوی حقوقی به حقیقی انجام گرفت . در همین زمینه بیشترین خرید حقیقی ها در میان نمادهای محصولات شیمیایی بود و بعد از آن شرکت های  فرآورده های نفتی مورد توجه این گروه بودند.

اما در طرف مقابل حقوقی ها عمده توجه خود را به صنعت فلزات اساسی متمرکز کردند . بعد از آن نمادهای بانکی مورد حمایت قرار گرفتند.

اما در میان صنایع بورسی امروز بیشترین رشد قیمتی را محصولات چوبی به خود اختصاص داد. زراعت رتبه دوم و وسایل ارتباطی جایگاه سوم را کسب کرد.

در این میان قند و شکری ها امروز با رشد قیمتی قابل توجهی همراه بودند. به نحوی که تمامی نمادهای این گروه با صف خرید و تقاضای قابل توجه سهامداران همراه شدند. طی روزهای اخیر خبر ممنوعیت صادرات قند و شکر اعلام شد. این خبر که ظاهرا تاثیر قابل توجهی بر عملکرد شرکت های این گروه می گذارد، باعث تمرکز سهامداران بر این نمادها شد.

 

خودرو و یک دنیا خبر از این صنعت

در میان صنایع مثبت امروز، خودرویی ها امروز مورد توجه خاص سهامداران بودند. کش و قوس ها بر سر افزایش قیمت محصولات خودرویی از یک سو و از سوی دیگر بحث تامین قطعات و لوازم یدکی دو مبحث مهم این صنعت است که آن ها را در صدر خبرهای اقتصادی کشور طی روزهای اخیر قرار داده است.

امروز اما، پیش فروش و ثبت نام اولیه شرکت خودروسازی سایپا بسیار خبرساز بود. همین موضوع باعث رشد قیمتی سهام این شرکت و به تبع آن بسیاری دیگر از نمادهای خودرویی شد. برهمین اساس سایپا امروز بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داد و حدود 89 میلیون سهم معامله را به ثبت رساند.

بیشترین رشد قیمتی را میان نمادهای این گروه "خموتور" داشت. سابقه معاملاتی این سهم حاکی از ثبت 15 روز معاملاتی صعودی گذشته است. برهمین اساس امروز در ساعات میانی معاملات نماد شرکت موتورسازان با دستور نهاد ناظر جهت برگزاری کنفرانس اطلاعاتی متوقف شد تا شرکت دلیل نوسان قیمتی سهم را شفاف سازد.

 

 

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد