Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/Lpgo31
1397/07/03 - 12:41 تاريخ انتشار: 485 تعداد بازديد: 51928 كد خبر:
رییس جمهور عنوان کرد:
ایران از مشکلات اقتصادی عبور می کند
شرکای اروپایی ما و متحدین آمریکا در اروپا، با صراحت اعلام کردند که با کار ترامپ مخالفند و می‌خواهند در برجام بمانند و همواره ما را تشویق کردند که در برجام بمانیم. در همان روزهای اولیه‌ای که ترامپ از این توافق خارج شد، یکی از رهبران اروپا با من تلفنی صحبت کرد و از من خواست که مهلت لازم را به اروپا بدهیم برای اینکه آنها بتوانند اقدامات لازم را برای حفظ این توافق انجام دهند.


رئیس جمهور در گفت وگویی با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا تاکید کرد شرکای اروپایی ما و متحدین آمریکا در اروپا، با صراحت اعلام کردند که با کار ترامپ مخالفند و می‌خواهند در برجام بمانند و همواره ما را تشویق کردند که در برجام بمانیم.

به گزارش پایگاه خبیر بازار سرمایه (سنا)، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه (به وقت محلی) در این گفت وگو و در پاسخ این پرسش که 'آیا در نیویورک دیداری بین شما و ترامپ انجام می گیرد'، گفت: برنامه‌ای برای دیدار نداریم، اگر کسی علاقه به مذاکره، گفت و گو و پیشرفت در روابط دارد، از حربه تحریم و تهدید استفاده نمی کند. زمانی که دولتی همه توان خود را علیه دولت دیگر بکار می‌گیرد، معنایش این است که اراده لازم برای حل و فصل مسایل ندارد.

خبرنگار شبکه تلویزیونی ان بی سی از رئیس جمهوری سئوال کرد: تمایل دارید چه چارچوب و شرایطی از طرف آمریکا مشاهده کنید تا زمینه چنین جلسه‌ای فراهم و گفتگوها آغاز شود؟
رئیس جمهوری گفت: آمریکا ابتدا باید همان پلی را که با تهدید، تحریم و خروج از برجام تخریب کرده بسازد تا به شرایط اول برگردیم و به این ترتیب فضای مناسبی ایجاد شود و دو کشور بتوانند برای آینده خودشان برنامه‌ریزی کنند.

روحانی در پاسخ این پرسش که چرا ایران به رغم خروج آمریکا از برجام همچنان در این توافق باقی ماند، اظهار داشت: امید آمریکا این بود که با خروج این کشور از برجام، بلافاصله ایران هم خارج شود تا موضوع به شورای امنیت ارجاع داده شود و در ادامه راه، از طریق سازمان ملل ایران تحریم شود، اما پیش‌بینی‌های ترامپ درست از آب در نیامد.

رئیس جمهور افزود: آمریکا بر خلاف مقررات بین المللی از برجام خارج شد و قطعنامه لازم الاجرا 2231 شورای امنیت را زیر پا گذاشت، اما ما تا زمانی که منافع کشور در برجام از سوی پنج کشور باقیمانده تامین شود، در برجام خواهیم ماند.

روحانی گفت: یک قرارداد یکطرفه که معنا ندارد، اگر قراردادی باشد که ما محدودیت‌ها را بپذیریم، معنایش این است که از امتیازات آن قرارداد هم بهره‌مند شویم. بنابراین ماندن در برجام منوط به این است که 5 کشور باقیمانده به تعهدات خودشان عمل کنند.

رئیس جمهور در پاسخ پرسشی درباره میزان اثرگذاری تحریم ها بر اقتصاد کشور، اظهار داشت: تحریم از یکسو فشار به مردم کشور بوده ولی از سوی دیگر زمینه صادرات بهتر شده است و تولید ملی ما هم در بسیاری از زمینه‌ها حرکت بسیار خوبی را در دوران تحریم شروع کرده است. همه تلاش آمریکا بر این است که مقررات تجارت بین‌المللی را زیر پا بگذارد و به کشورهای دیگر و شرکت‌ها فشار وارد کند که آنها برخلاف مقررات بین‌المللی با ایران رابطه نداشته باشند.

روحانی گفت: همه کشورها به جز یکی دو کشور، در سطح جهان کار ترامپ را نمی‌پسندند و معتقدند برجام به نفع منطقه و جهان است، پس تلاش ایران یک تلاش دسته جمعی است. تنها نیستیم بسیاری از کشورها با ما موافقند و امیدواریم با کمک کشورهای دوست‌مان به راحتی از این مسیر عبور کنیم و در نهایت آمریکا احساس کند و بفهمد در این راه تنهاست و از لحاظ سیاسی، اخلاقی و از لحاظ حقوقی ضرر کرده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: شرکای اروپایی ما و متحدین آمریکا در اروپا، با صراحت اعلام کردند که با کار ترامپ مخالفند و می‌خواهند در برجام بمانند و همواره ما را تشویق کردند که در برجام بمانیم. در همان روزهای اولیه‌ای که ترامپ از این توافق خارج شد، یکی از رهبران اروپا با من تلفنی صحبت کرد و از من خواست که مهلت لازم را به اروپا بدهیم برای اینکه آنها بتوانند اقدامات لازم را برای حفظ این توافق انجام دهند.

آنچه می‌بینم اراده 5 کشور دیگر و اتحادیه اروپا بر این است که این توافق باقی بماند، این ما نیستیم که بین آمریکا و دیگران فاصله انداختیم این رفتار نادرست خود ترامپ است که این فاصله را به وجود آورده است و اگر به این رفتار نادرست خودش ادامه دهد، حتماً فاصله‌ها بیشتر خواهد شد.

از روحانی سئوال شد: دومین دور تحریمات در اوایل ماه نوامبر (13 آبان) شروع می‌شود و ایالات متحده به طور روشن گفته که می‌خواهد صادرات نفتی شما را به صفر برساند، آیا معتقدید که چنین چیزی اتفاق خواهد افتاد و چگونه چنین چیزی را می‌بینید؟

رئیس جمهور گفت: اولاً آمریکا در عمل آنچه در نوامبر باید انجام بدهد، پیشاپیش انجام داده است. یعنی در همین سپتامبر فشارهای خودش را به همه کشورهای خریدار نفت ایران وارد کرده است. بنابراین ظاهرش این است که نوامبر نرسیده است ولی در واقع در ماه سپتامبر آنچه بنا بود در نوامبر عمل شود، عمل شده است. آمریکا قادر نیست صدور نفت ایران را به صفر برساند این کار امکان‌پذیر نیست و این ادعای توخالی و پوچی است که آمریکا انجام می‌دهد. در نهایت در این مسیر ممکن است فشارهایی وارد شود، اما آمریکا حتماً به اهدافش نمی‌رسد.

وی در پاسخ این پرسش که 'بعضی از صحبت‌های مسئولین ایران نشان‌دهنده این بوده که شاید ایران اقداماتی کند که تنگه هرمز را ببندد که تمام صادرات از خلیج فارس متوقف شود، آیا این اقدامی است که واقعاً فکرش را بکنید؟'، گفت: اگر آمریکا بخواهد از زور استفاده کند برای تحریم نفت ایران، حتماً پاسخ مناسب خواهد دید، قدرت آن را داریم که آبراه‌های خودمان را امن و آزاد نگه داریم. در طول قرن‌ها این ایران بوده که نقش بسیار تأثیرگذار در حفظ امنیت آبراه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان داشته است و این نقش خودش را ادامه خواهد داد.

روحانی در جواب این سئوال که ' آیا این اظهارات هشداری است خطاب به دولت ترامپ. آیا این را به عنوان یک هشدار باید به حساب بیاورند؟'، تصریح کرد: این هشدار نیست بلکه یک واقعیت است که اگر آبراه خلیج فارس امن و آزاد باید باشد، باید برای همه باشد.

رئیس جمهور افزود: به نظر من آمریکایی‌ها از بسیاری از تعهدات بین‌المللی و توافقات چندجانبه در یکسال اخیر خارج شدند از معاهده پاریس گرفته تا نفتا، تا قراردادهایی که در پاسیفیک داشتند و تا برجام. به نظر من زیر پا گذاشتن پیمان ها بدون دلیل و با دلایل واهی به نفع آمریکا نخواهد بود. آمریکایی‌ها در بلندمدت ضرر می‌کنند. آنجایی که با مقررات بین‌المللی مبارزه می‌کنند. به نظر من آمریکا باید برگردد به تعهدات بین‌المللی‌اش و به مقرراتی که در شورای امنیت است. هم قطعنامه‌های شورای امنیت و هم توافقاتی که قبلاً داشته است، این به نفع جهان است و به نفع خود آمریکا خواهد بود.

رئیس جمهور اظهارداشت: همه این اقدامات آمریکا را برخلاف مقررات بین‌المللی می‌دانیم. یعنی تحریم آمریکا را برخلاف مقررات بین‌المللی می‌دانیم. بنابراین آنچه که آمریکا انجام می‌دهد، خلاف مقررات بین‌المللی است و تحریم هایش نیز برخلاف مقررات بین‌المللی است. دلمان می‌خواهد این تحریم به شکست منجر شود. می‌خواهیم آمریکا در این راه غیرقانونی، ناموفق باشد به هر طریقی باشد که آمریکا نتواند این کار غیرقانونی خودش را ادامه دهد، این را به نفع جهان و منطقه می‌دانیم.
روحانی گفت: بنای بر این بود که با 6 کشور دیگر گفتگو کنیم و به یک تفاهم برسیم راجع به یک مسأله پیچیده و این کار 30 ماه به طول انجامید. مردم از این توافق خوشحال بودند و امید مردم بر این بود که بر مبنای همین برجام همه به پیمان خودشان وفادار بمانند. متأسفانه آمریکایی‌ها از همان ابتدا به طور کامل به این پیمان وفادار نبودند و بعد هم در دوران ترامپ ایشان از این توافق خارج شد، بنابراین انتظار مردم این نبود که کشورهای بزرگی پیمانی را امضاء‌کنند و به راحتی از آن پیمان خارج شوند، این به ضرر اعتماد جهانی و جایگاه آمریکا در میان افکار عمومی ملت‌های جهان است.

وی افزود: اما در عین حال تکیه گاه اصلی ایران خود ملت و امکانات داخلی ایران است و به رغم اینکه ممکن است خروج آمریکا مشکلاتی را ایجاد کند، اما معتقدم ما به راحتی می‌توانیم از این مشکل عبور کنیم. امروز در ایران در برخی از زمینه‌ها در سایه تحریم حرکت‌های مثبت هم بوده در کنار حرکت‌های منفی. مثلاً صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کرده است. در بسیاری از زمینه‌ها تولیدات داخلی روند بهتری را شروع کرده است.
از وی سئوال شد، 'ولی روشن است که وضعیت فعلی به نفع هیچ کدام از این دو کشور نیست چگونه از چارچوب فعلی می‌توانیم خارج شویم. از چه مکانیزمی می‌توانیم استفاده کنیم که یک نوع گفت وگویی شروع شود که بتوانیم این مرحله فعلی را پشت سر بگذاریم؟
رئیس جمهور گفت: من هم معتقدم وضعیت فعلی نه به نفع آمریکاست، نه به نفع ایران است و نه به نفع کشورهای دیگر. امروز که برخی از شرکت‌ها بخاطر فشار آمریکا مجبورند از ایران خارج شوند، آنها هم عصبانی و ناراحت‌اند و این کار را نادرست می‌بینند، بنابراین تنها منافع آمریکا و ایران اینجا مطرح نیست منافع بسیاری از کشورها مطرح است. مسأله صلح و ثبات و مسأله اعتماد به همدیگر مطرح است. بنابراین کلید این کار دست خود دولت آمریکاست. باید به پیمان برگردد تا بتوانیم راه گذشته را ادامه دهیم و در مسیر منافع دسته‌جمعی و مشترکمان حرکت کنیم.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد