Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/bZMR2r
1397/07/14 - 12:00 تاريخ انتشار: 635 تعداد بازديد: 52147 كد خبر:
صادرات غیرنفتی ۶ ماهه ۲۳.۱ میلیارد دلار شد/پتروشیمی پیشرو در صادرات
به نظر می رسد که افزایش نرخ ارز باعث شده تا صادرات کالاهای غیرنفتی برای به ویژه بخش های خصوصی و پتروشیمی ها جذاب تر شود هرچند که کشور از نظر صادرات میعانات گازی عملکرد ضعیف تری داشته است.


صادرات غیرنفتی کشور شامل محصولات پتروشیمی، میعانات گازی و سایر کالاها در شش ماهه نخست سال نسبت به سال قبل از آن با رشد دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری به رقم ۲۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، براساس آمار منتشر شده از میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در شش ماهه نخست سال جاری، صادرات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی به ۱۵.۴۵۱ هزار تن و از نظر ارزشی به ۷.۴۳۵ میلیون دلار رسید. این آمار برای شش ماهه نخست سال قبل به ترتیب ۱۴.۱۱۹ هزار تن و ۵.۹۹۷ میلیون دلار بود.

براین اساس صادرات محصولات پتروشیمی در این مدت ۲۷.۲۸ درصد از کل صادرات غیرنفتی از نظر وزنی و ۳۲.۱۶ درصد از نظر ارزشی را شامل می شود. این آمار نشان می دهد که صادرات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی ۳.۱۷ هزار تن و از نظر ارزشی ۱.۴۳۸ میلیون دلار رشد داشته است. آمارها نشان می دهد که صادرات محصولات پتروشیمی در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به سال ۹۶، از نظر وزنی ۹.۴۴ درصد و از نظر ارزشی ۲۳.۹۸ درصد افزایش یافته اند.

آمارهای منتشر شده از صادرات غیرنفتی نشان می دهد که میعانات گازی صادر شده تا پایان شهریورماه ۴.۶۴۴ هزار تن و ۲.۴۱۸ میلیون دلار بوده است.

 

اما صادرات سایر کالاها که بیشتر مربوط به کالاهای تولیدی در داخل کشور می شود، در شش ماهه نخست سال ۹۷ به رقم ۱۳.۲۷۰ میلیون دلار بوده که رشدی ۱۹.۷۴ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهد.

این آمار از نظر وزنی نیز با رشدی ۲.۰۶ درصدی به ۳۶.۵۴۹ هزار تن رسیده است. سایر کالاها ۶۴.۵۲ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی ایران را از نظر وزنی و ۵۷.۳۹ درصد از نظر ارزشی شامل شده اند. این در حالی است که صادرات این محصولات در مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۳۵.۸۱۱ هزار تن و از نظر ارزشی ۱۱.۰۸۲ میلیون دلار بوده است.

به نظر می رسد که افزایش نرخ ارز باعث شده تا صادرات کالاهای غیرنفتی برای به ویژه بخش های خصوصی و پتروشیمی ها جذاب تر شود هرچند که کشور از نظر صادرات میعانات گازی عملکرد ضعیف تری داشته است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد