Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/aet3EV
1397/08/09 - 11:41 تاريخ انتشار: 930 تعداد بازديد: 52679 كد خبر:
مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت:
استمرار عرضه ها در بورس کالا، موجب تعادل قیمت ها شده است/تامین نیاز داخل از طریق بورس، بعد مجوز صادرات
عرضه کالاهای فلزی در بورس بیش از سایرمحصولات مورد توجه قرار گرفت و به همین ترتیب دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی در این رابطه صادرشده که ممکن است ضعف‌هایی هم داشته باشند اما با تکمیل این دستورالعمل‌ها شرایط بهبود یافته‌است


مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید که با افزایش و استمرار عرضه محصولات فلزی در بورس کالا، قیمت ها متعادل شده است؛ همچنین مقرر شده است که محصولات فلزی و غیر فلزی به منظور تامین نیازهای داخلی ابتدا در بورس کالا عرضه شده و پس از تامین کامل نیازهای داخلی، صادر شود

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شاتا، سیف الله امیری از رشد مثبت صادرات محصولات فلزی و غیرفلزی در ۶ماهه نخست سال جاری خبرداد و افزود: عرضه محصولات فلزی در بورس با استقبال شرکت‌های تولیدی همراه بوده است.

وی مهم‌ترین اقلام صادراتی که رشد مثبت داشته‌اند سنگ آهن، گندله و کنسانتره اعلام کرد و گفت:فعالیت معدنی کشور در حال حاضر در بخش صنایع معدنی و مربوط به کالاهای اساسی است که از جمله این محصولات می‌توان به الکترود گرافیتی اشاره کرد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن وصنایع معدنی با اشاره به نقش این محصول در تولید محصولات فولادی تصریح کرد: الکترود نقش مهمی در تولید کارخانه های فولادی دارد که خوشبختانه ازنظر موجودی این محصول مشکلی در کشور وجود ندارد و برای اکثر واحدهای تولیدی پیش‌بینی‌های لازم انجام شده‌است.

عرضه کالاهای فلزی در بورس

امیری همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سیاست وزارت صمت به سمت عرضه کالاها در بورس توضیح داد: عرضه کالاهای فلزی در بورس بیش از سایرمحصولات مورد توجه قرار گرفت و به همین ترتیب دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی در این رابطه صادرشده که ممکن است ضعف‌هایی هم داشته باشند اما با تکمیل این دستورالعمل‌ها شرایط بهبود یافته‌است.

به گفته وی در حال حاضر با عرضه مستمر میلگرد در بورس کالا، این محصول در کشور به وفور و با قیمت پایین وجود دارد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امورمعادن وصنایع معدنی ضمن بیان این نکته افزود: برای کالاهای عرضه شده در بورس از طرف وزارت صمت قیمت پایه انتخاب شده و سقف معاملات آزاد است.

امیری با بیان اینکه عرضه محصولات شرکت ها پس از استفاده از ارز نیمایی، در بورس کالا سرعت گرفت،  تصریح کرد: قبل از این که کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی عرضه می‌شد بسیاری از شرکت‌ها رغبتی برای این کار نداشتند و ضرر می‌کردند. اما در حال حاضر که نوع ارز به نیمایی تغییر کرده‌است محصولات به راحتی در بورس عرضه می‌شود. علاوه بر این قیمت‌ها آرام آرام پایین می‌آید و صنایع پایین‌دستی نیز مشکل‌شان را از این طریق حل خواهند کرد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امورمعادن وصنایع معدنی ادامه داد: برای عرضه محصولات در بورس برای هر واحد سهمیه بندی مشخص تعیین کردیم که اگر کالاهای مطابق با سهمیه در بورس عرضه شود به راحتی اجازه دارند صادرات انجام دهند. این سهمیه‌ها نیز براساس حجم تولید و ظرفیت سال آینده مشخص شده‌است.

او در ادامه روند رشد صادرات محصولات فلزی و غیر فلزی را نسبت به سال گذشته کمتر دانست و توضیح داد: این محصولات به منظور تامین نیازهای داخلی ابتدا باید کالاها در بورس عرضه شده و پس از آن در صورت تامین کامل نیازهای داخلی صادر شود. بنابراین این اقدام باعث کاهش جزئی صادرات شده‌است که البته به خاطر اختلاف قیمت ارز این اقدام برای جلوگیری از صادرات بی رویه و به دنبال آن ایجاد کمبود در جامعه نسبت به کالاهای اساسی لازم بود.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد