Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/d1ecjR
1397/08/11 - 10:26 تاريخ انتشار: 510 تعداد بازديد: 52693 كد خبر:
عقب نشینی ایالات متحده از تحر یم ایران؛
آیا واشنگتن بازنده تحریم است؟
'واشنگتن فری بیکن' نوشت، واشنگتن با تسلیم در برابر اروپا و ایران، امتیازاتی بزرگ، از جمله دسترسی به جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی(سوئیفت) به ایران می دهد که به واسطه آن، فشار ناشی از تحریم های پیش رو علیه تهران کاهش می یابد.


در حالی که ترامپ و شخصیت های عالیرتبه کنگره آمریکا برای اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران در تلاشند، گفته می شود، وزارتخانه های خارجه و خزانه داری آمریکا تسلیم فشار متحدان اروپایی و ایران شده اند. احتمالا ایران به انجام تعاملات بانکی از طریق سوئیفت ادامه خواهد داد و دولت آمریکا نیز با تمدید معافیت تحریمی چندین کشور، امکان ادامه خرید نفت آنها را از ایران فراهم خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، 'واشنگتن فری بیکن' نوشت، واشنگتن با تسلیم در برابر اروپا و ایران، امتیازاتی بزرگ، از جمله دسترسی به جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی(سوئیفت) به ایران می دهد که به واسطه آن، فشار ناشی از تحریم های پیش رو علیه تهران کاهش می یابد. این تارنمای اطلاع رسانی آمریکایی به نقل از افراد آگاه از مساله اعلام کرد، مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا که در زمینه مسایل ایران فعالیت دارند، 'مایک پمپئو'، وزیر خارجه دولت 'دونالد ترامپ' را به ادامه دسترسی ایران به سوئیفت متقاعد کردند. گفته می شود، این امتیازات شامل معافیت چین، کره جنوبی و هند از تحریم های آمریکاست. قرار است روزهای آینده جلساتی برای بررسی جزییات امتیازات جدید به ایران برگزار شود.

به گزارش سنا؛ همچنین رسانه ها روز پنجشنبه اعلام کردند که کره جنوبی و هند درباره طرح کلی معافیت این کشورها از تحریم های آمریکا علیه ایران با واشنگتن به توافق رسیده اند. هر چند توافق نهایی در این زمینه صادر نشده است اما اظهارات هدر نوئرت سخنگوی کاخ سفید حاکی است قوت گرفتن احتمال صدور معافیت است. او گفته که آمریکا در میانه فرایندی داخلی برای مستثنی کردن برخی کشورها از کاهش چشمگیر خرید نفت ایران است.

هدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به یک خبرگزاری هندی ( ANI) گفت: ایالات متحده در میانه فرآیندی داخلی برای بررسی مستثنی کردن برخی کشورها از کاهش چشمگیر [خرید نفت از ایران] است. ما به صورت مورد به مورد با کشورها کار می کنیم. خبرگزاری ANI بااشاره به معافیت های آمریکا نوشت: هند یک گام به توافق با آمریکا نزدیک شده است؛ توافقی که به دهلی نو امکان می دهد خرید نفت از ایران را ادامه بدهد. پیشتر نیز روزنامه «اکونومیک تایمز» به نقل از مقام های آگاه هندی خبر داد که آمریکا موافقت کرده است تا به این کشور در خصوص تحریم های ایران معافیت دهد.

از سوی دیگر پایگاه خبری ' رپورت ' جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه گزارش داد : تعداد کشورهای که در برابر تحریم های اعمالی امریکا علیه ایران مقاومت و از این تحریم ها سرپیچی می کنند ، روز به روز بیشتر می شود. این منبع خبری نوشت کره جنوبی برای طفره رفتن از تحریم ها علیه ایران در آستانه رسیدن به توافق با آمریکا است و تقریبا همه کشورهای وارد کننده نفت ایران در حال حاضر برای کسب امتیازات خاص با آمریکا در حال مذاکره هستند و احتمال می رود شرایط توافق با این کشورها فراهم شود.

همچنین روز گذشته ما ژائوشو، رئیس شورای امنیت و نماینده دائم چین در سازمان ملل، در نشست خبری مربوط به تشریح برنامه شورای امنیت در ماه نوامبر در پاسخ به این سوال که آیا موافقید اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا نقض قطعنامه 2231 است؟ گفت: وضع ملی ما در این زمینه کاملا روشن است و همه شما به خوبی می دانید. ما مخالف اعمال تحریم های یکجانبه علیه هر کشوری هستیم. معتقدم این مساله بسیار مهم است و هم من و هم سایر اعضا، این مساله را از نزدیک دنبال می کنیم.

رئیس کمیسیون امور مالی دومای روسیه نیز از مذاکره روسیه با ایران برای مشارکت در سوئیفت روسی (SPFS) خبر داد و روز پنجشنبه خبرگزاری ریانووستی، «آناتولی آکساکوف» در این ارتباط نوشت: همکاری های فنی با ایران در حال انجام بوده و امکان پرداخت های مستقیم با شرکت های ایرانی بوجود آمده است.

به گفته رئیس کمیسیون امور مالی دومای روسیه این کشورها باید فناوری های مالی خود را هماهنگ کنند تا مساله ای در استفاده از سیستم های داخلی ارسال اطلاعات مالی در سوئیفت روسی بوجود نیاید.

در چنین شرایطی به نظر می رسد اکنون واشنگتن در ایجاد اجماع جهانی علیه ایران ناکام مانده است.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد