Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/oF9zPU
1397/08/11 - 10:12 تاريخ انتشار: 458 تعداد بازديد: 52705 كد خبر:
مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی مطرح کرد؛
تلاش برای راه‌اندازی ‌بورس بین المللی زعفران/ ایران باید تعیین کننده قیمت زعفران در جهان باشد
ابزارهای معاملاتی مختلف بورس کالا مزیت‌های بسیاری برای فعالان این عرصه دارد که در این بین می‌توان به مزیت شفاف سازی قیمت‌ها اشاره کرد.


مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی معتقد است کشوری که نزدیک به ۹۰ درصد یک محصول را تولید می‌کند باید تعیین کننده قیمت در جهان باشد که این امر تنها با بورس کالا امکان پذیر است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایلنا، رامین اسمی ‌اولین مزیت حضور محصولات کشاورزی در بورس را شفافیت و کشف قیمت واقعی محصولات عنوان کرد و گفت: ابزارهای معاملاتی مختلف بورس کالا مزیت‌های بسیاری برای فعالان این عرصه دارد که در این بین می‌توان به مزیت شفاف سازی قیمت‌ها اشاره کرد. در حال حاضر یکی از عمده مشکلات عرضه زعفران به عنوان کالای گران قیمت محصولات کشاورزی،‌ عدم ثبات در تعیین قیمت محصول بود به نحوی که تولیدکنندگان و صادرگنندگان در تعیین قیمت اتفاق نظر نداشتند که خوشبختانه عرضه زعفران در بورس کالا باعث کشف قیمت حقیقی این محصول شد و کشاورزان و صادرکنندگان استقبال خوبی از آن کردند.

وی یکی از مزیت‌های گواهی سپرده زعفران را اطمینان خریدار از سلامت زعفران عنوان کرد و گفت: زعفران قبل از قرارگیری در تابلوی بورس، از لحاظ کیفی در آزمایشگاه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد تا استانداردهای لازم را برای عرضه داشته باشد. این امر کمک بسیاری در ارتقای برند زعفران ایرانی خواهد داشت. همچنین با توجه به اینکه زعفران یک کالای گران قیمت است، قابلیت نگهداری در انبارهای پذیرش شده در بورس کالا را دارد.

مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، بورس را عاملی برای کوتاه شدن دست واسطه گران دانست و گفت: زعفران به عنوان یک کالای استراتژیک نیار به بازار شفاف دارد چراکه واسطه گران باعث شده‌اند این محصول کمتر از قیمت واقعی خریداری شود، ضمن آنکه بورس می‌تواند با افزایش فعالان اقتصادی در این بخش، قیمت زعفران را واقعی کند.

اسمی معتقد است کشوری که نزدیک به ۹۰ درصد یک محصول را تولید می‌کند باید تعیین کننده قیمت در جهان باشد.

وی در ادامه ‌افزود: ایران باید به عنوان بزرگترین تولیدکننده زعفران، مرجع تعیین قیمت در عرصه جهانی باشد و این امر تنها با بورس کالا امکان پذیر است.

وی عنوان کرد: یکی از زیرساخت‌هایی که می‌تواند تعیین کننده قیمت زعفران در دنیا باشد،‌ بورس کالا است.

مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، ادامه داد: ‌به دنبال این هستیم که پس از راه اندازی بورس ملی زعفران، ‌بورس بین المللی زعفران را نیز راه‌اندازی کنیم تا از این طریق ایران مرجعی برای تعیین قیمت زعفران باشد.

وی در خصوص بازار آتی زعفران گفت: یکی از مزایای راه اندازی قرارداد آتی زعفران پیش بینی پذیر کردن بازار است تا به این وسیله نگرانی تولیدکنندگان کاهش پیدا کند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد