Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس اوراق بهادار
https://goo.gl/gtA4jp
1397/08/12 - 15:01 تاريخ انتشار: 805 تعداد بازديد: 52726 كد خبر:
بورس تهران معاملات اولین روز هفته را در روندی تعادلی گذراند:
سیگنال های مثبت جهانی به ناکارآمدی تحریم ها
ارزش معاملات بورس 32 درصد رشد کرد
تعادل در عرضه و تقاضا امروز به خوبی در معاملات بازار سهام دیده شد. موضوعی که نشات گرفته از اثر کاهش ریسک تحریم های اقتصادی است. روز گذشته دوخبر مهم از شکست ترامپ در اجرای سیاست های خصمانه اقتصادی اش پرده برداشت. موضوع مذاکرات صلح آمیز با دولت چین و معافیت 8 کشور جهان در خصوص واردات نفت از ایران. که هر دو این خبرها، سیگنال مثبتی برای بازار سرمایه و شرکت های بورسی ایران بشمار میرود.

بورس تهران امروز شاهد تعادل معامله گران پیش از آغاز تحریم های آمریکا بود. در شرایطی که دولت آمریکا با پافشاری بر بد عهدی های برجامی ، دور جدید تحریم ها را از فرداد آغاز می کند، خبرها از شکست زودهنگام تیم دولت آمریکا در اجرای تحریم ها حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بورس امروز در فضایی توام با آرامش فعالیت خود را آغاز کرد. شروع محتاطانه بورس بازان در شرایطی رخ داد که گمانه زنی ها در خصوص ناکارآمدی تحریم های آمریکا بیش از گذشته افزایش یافته است. موضوعی که این روزها بارها مورد تاکید کارشناسان در "سنا" قرار گرفته است.

 با این وجود انتشار دو خبر مهم بین المللی طی روز گذشته، نشانه خوبی بود تا خوشبینی به کم اثر بودن تحریم ها میان سهامداران مسجل شود. گواه این موضوع نیز معاملات امروز تالار شیشه ای بود که به خوبی نشان داد ، بورس پتانسیل های لازم برای عبور از تحریم ها را دارد.

به این ترتیب بورس تهران امروز با نوسان محدود، رشد 81واحدی را به ثبت رساند تا جایگاه خود را در میانه های کانال 183هزار واحد حفظ کند.

شاخص هم وزن امروز در مسیری متفاوت از شاخص کل، با افت مواجه شد. عرضه در نمادهای کوچک و رشد نمادهای بزرگ علت اصلی افت این شاخص بود.

امروز ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس ، مجموعا به بیش از یک هزار میلیارد تومان رسید. در همین زمینه ارزش معاملات بورس تهران حدود 800 میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی گذشته رشد 32 درصدی داشته است.

امروز نمادهای "فارس"،"کگل"،"فملی"، "اخابر" و "جم" بیشترین اثر را بر رشد شاخص کل داشتند ، در مقابل نماد "فولاد" مانع از رشد بیشتر شاخص کل شد.

مانند روز چهارشنبه، تقاضا در میان نمادهای بانکی بیش از دیگر گروه ها بود. به این ترتیب گروه بانک ها با ارزش معاملات 934میلیارد ریال ، برترین گروه بورسی شناخته شد.

تحریم ها ناکام در برابر ایران

رییس جمهور آمریکا که سیاست های خصمانه اقتصادی اش، این روزها با شکست های متعددی مواجه می شود، در آخرین ناکامی از آغاز مذاکرات صلح آمیز با رییس جمهور چین خبر داد.

اعمال تعرفه های سنگین بر کالاهای چین که منجر به آغاز جنگ تجاری میان دو غول اقتصادی دنیا شد، ماه ها قیمت جهانی کامودیتی ها را تحت تاثیر قرار داد.

حال عقب نشینی دولت آمریکا از مواضع خود، و کاهش نگرانی ها در خصوص اقتصاد چین ، خوشبینی به رشد قیمت کامودیتی ها را افزایش داد. از این رو، این مهم می تواند برای بازار سرمایه ایران نوید رشد گروه های مرتبط و کالایی باشد.

از سوی دیگر در حالیکه دولت آمریکا طی این مدت تحریم صادرات نفت ایران را نشانه رفته بود، روز گذشته بلومبرگ از معافیت 8 کشور در خصوص واردات نفت از ایران خبر داد.

با توجه به اینکه عربستان پیش تر و به طور ضمنی از ناتوانی در جبران تولید نفت ایران خبر داده بود، آمریکا به اجبار با تداوم صادرات نفت ایران موافقت کرد و ریسک این موضوع تا حد زیادی کاهش یافت.

حمایت پررنگ حقوقی ها از بازار

معاملات امروز بورس با حمایت حقوقی ها پایان یافت.برهمین اساس خالص تغییر مالکیت امروز بورس تهران به حدود 90 میلیارد تومان و به نفع بازیگران بزرگ خاتمه یافت. عمدتا حمایت حقوقی ها امروز از گروه های محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی بود. در میان نمادها بیشترین صفوف در نمادهای "فولاد" و "شپنا" جمع آوری شد.

بازیگران خرد نیز امروز بیشترین تقاضا را در گروه های استخراج نفت و گاز و زراعت داشتند. سهامداران این گروه بیشترین خرید را از بانک تجارت داشتند و بعد از آن تحرک قابل توجهی در نماد "وبملت" داشتند.

در میان گروه ها بورسی بیشترین رشد قیمتی را استخراج نفت به خود اختصاص داد. بعد از آن گروه های وسایل ارتباطی و زراعت در رده های بندی قرار گرفتند.


 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد