Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بورس كالا
https://goo.gl/RA4TDo
1397/08/18 - 12:02 تاريخ انتشار: 613 تعداد بازديد: 52823 كد خبر:
مدیرعامل تعاونی‌های روستایی:
معضل کاهش بی‌رویه قیمت زعفران با بورس کالا حل می‌شود/نجات کشاورزان در گرو اتصال به بورس است
بازار آتی به عنوان یک ابزار کمکی توانست نقش خوبی برای زعفران در بورس ایفا کند به نحوی که کشاورز دیگر راضی به فروش محصول به واسطه‌ها نیست.


مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی تنها راه نجات کشاورزان را در گرو اتصال بورس ایران به بورس‌های جهانی دانست.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایلنا، مسعود پژمان‌پور گفت: بورس ابزار بسیار مناسبی از لحاظ شفافیت، کشف قیمت و تامین مالی بخش کشاورزی مانند زعفران است زیرا به دلیل حجم بالای زعفران در زمان برداشت، منابع مالی کم، نامشخص بودن قیمت زعفران و حضور سودجویان، باعث کاهش بی‌رویه قیمت زعفران در فصل برداشت می‌شود که خوشبختانه بورس کالا این مشکل را حل کرد.

وی اظهار کرد: تولیدکنندگان زعفران، بیشتر کشاورزان هستند و تعداد کمی از آنها در بازار فروش حضور دارند و عموما محصول خود را به واسطه‌ها می‌فروشند، بنا بر این، اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی که اعضای آن روستایان هستند، سعی کرده در این راستا اقداماتی برای کشاورزانی که از بورس نامطلع هستند انجام دهد.

پژمان‌پور ادامه داد: کشاورزان اگر محصولاتشان استانداردهای لازم برای حضور در بورس را داشته باشد، می توانند آن را به انبارهای اتحادیه تعاونی‌های روستایی تحویل و برگه گواهی سپرده دریافت کنند.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی، در خصوص مزیت های برگه گواهی سپرده تصریح کرد: کشاورزان می توانند با این برگه به راحتی در بازار خرید و فروش انجام دهند و در نهایت محصول خریداری شده را از انبار اتحادیه تحویل بگیرند.

وی مزیت بعدی این گواهی را استفاده از آن به عنوان تضمین بانک عنوان کرد و گفت: کشاورزان می توانند از برگه گواهی سپرده به عنوان تضمین بانکی استفاده کرده و تسهیلات دریافت کنند.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی، افزود: ‌همچنین کشاورزان می توانند با این گواهی سپرده در بازار بورس یا بازار آتی خرید و فروش انجام دهند.   

پژمان‌پور در خصوص بازار آتی زعفران اظهار کرد: بازار آتی به عنوان یک ابزار کمکی توانست نقش خوبی برای زعفران در بورس ایفا کند به نحوی که کشاورز دیگر راضی به فروش محصول به واسطه‌ها نیست.

وی با بیان اینکه باید نقش بازار آتی برای کشاورزان فرهنگسازی شود عنوان کرد: به دلیل اینکه در بازار آتی، فعالان بازار حضور دارند، روند کشف قیمت بهتر انجام می‌شود. بنابراین کشاورزان با کمی تامل می توانند از طریق بازار آتی به سود بیشتر دست پیدا کنند.

پژمان‌پور با اشاره به اینکه ایران بزرگترین و بهترین تولیدکننده زعفران جهان است، گفت: در حال حاضر مصرف کنندگان کشورهای دیگر دسترسی آسان به محصولات ایرانی ندارند و زعفران ایران را تنها می توانند از طریق تاجران که تعداد آنها هم اندک است، تهیه کنند.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی، تنها راه نجات کشاورزان را اتصال بورس ایران به بورس جهانی دانست و گفت: جلسات متعددی با بورس کالا و بوس ایران برگزار شده است و از آنها درخواست کردیم تا بورس کالا را به بورس کشورهای دیگر متصل کنند تا در این صورت مصرف کنندگان خارجی نیز بتوانند از کالاهای ایرانی استفاده کنند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد