Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/XG2sDg
1397/08/20 - 08:56 تاريخ انتشار: 313 تعداد بازديد: 52862 كد خبر:
وزیر اقتصاد:
در مقابله با تحریم ها کارکشته شده ایم
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر اینکه عبور از شرایط تحریم، سخت نیست، عنوان کرد: دستگاه‌های ذی‌ربط، برنامه‌ریزی کاملی برای این موضوع دارند و کمی باید سختی را تحمل کرد اما مسئولان باید سختی بیشتری را تحمل کنند.


فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش استانداران سراسر کشور که روز گذشته در وزارت کشور برگزار شد، با بیان اینکه یکی از اصول وزارت امور اقتصاد و دارایی، مدیریت انتظارات است، گفت: استانداران باید تعامل ویژه ای با این وزارتخانه داشته باشند و مدیریت عالی استانها نقش جدی در مدیریت مطالبات دارند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از  شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)؛ فرهاد دژپسند با بیان این مطلب افزود: از تدبیر وزارت کشور برای برگزاری چنین نشستی در آغاز مسئولیت ما در وزارت امور اقتصاد و دارایی سپاسگزارم. وزارت اقتصاد و دارایی با بخشهای مختلفی در تعامل  است و استانداری ها یکی از بخشهای مهمی هستند که در این مسیر تعاملات زیادی با این وزارتخانه دارند.

وی ادامه داد: جلسه ای با استانداران به طور ویژه خواهیم داشت تا بتوانیم مسائل و موضوعات کشور را مطرح و بررسی کنیم و از آنها کمک بگیریم. همانطور که جلساتی با فعالان بخش خصوصی استانها و اساتید مدیریت و اقتصاد استانها داشتیم و خواهیم داشت و حرفهای آنها را می شنویم.

دژپسند تاکیدکرد: یکی از اصول وزارت امور اقتصادی و دارایی، مدیریت انتظارات است در این زمنیه در اوج صداقت و صراحت با در نظر گرفتن همه ملاحظات در پیشگاه ملت حرف بزنیم . مدیریت عالی استانها نقش جدی در مدیریت مطالبات دارند.

وی ادامه داد: در گذشته و برهه هایی از تاریخ کشورمان با اینکه درآمدزایی بالایی داشتیم اما اشتغال بسیار کم بود این درحالی است که در 4سال اول دولت تدبیر و امید با اینکه درآمدهای دولت بسیار اندک بود اما اشتغال زایی بسیار بالا بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: از دی ماه سال 96 شرایط اقتصادی دیگری را تجربه کردیم و پیچیدگی شرایط اقتصاد اکنون با سه سال آخر جنگ که هم جنگ اقتصادی و هم جنگ سرزمینی داشتیم، سخت تر است

دژپسند تاکید کرد: استانداران باید با اعمال مدیریت موثر و کارآمد اقدام کنند و مشکلات را در مرحله اول متوقف کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین اقدامات مدیریت انتظارات است، گفت: در چهار سال اول دولت تدبیر و امید مردم بخش عمده ای از مسیر کاهنده انتظارات بودند به دلیل اینکه مردم قائل این بودند که اقتصاد و وضعیت معیشت بهبود خواهد یافت.

وی ادامه داد: نکته دوم این است که دشمن از بعد روانی به دنبال رسیدن به هدف است و در این مسیر منابع ورودی کشور را تحت شعاع قرار داده است. در همین مسیر بایستی در جهت تجهیز منابع بسیج شویم . در بحث تجهیز منابع داخلی و خارجی و مالیات ها و سایر منابع به خوبی کار شود. برای اینکه در مالیاتها فشار زیادی به مودیان وارد نشود نیاز به کمک استانداران داریم. مدیریت استان به شدت می توانند کمک کننده باشد.

دژپسند خاطرنشان کرد: اصلاح نظام بانکی اولویت اول ماست. در شرایط کنونی کشور بانکها نقش محوری در توسعه را ایفا می کنند

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: می توانیم سازمان های توسعه ای بزرگ مقیاس را با سه جانبه گرایی به راه اندازیم و در این راه از انگیزه های منطقه ای بومی و قومی مردم برای سرمایه گذاری در پروژه ها استفاده کنیم و آنها را باخود همراه کنیم

وی ادامه داد: برخی سرمایه گذاران کشور اگر بدانند پروژه ای در منطقه خاص احداث خواهد شد اعلام آمادگی می کنند و شریک می شوند که این امر هم به تولید و هم به توسعه منطقه کمک می کند و همچنین نقدینگی وارد کار شده و سرمایه گذاری ها را افزایش می دهد. به تبع این امر ارز هم وارد کشور می شود. استانداران در این زمینه هم می توانند دست ما را بگیرند.

وی با بیان اینکه در کنار این موارد بایستی به سرمایه گذاری خارجی هم فکر کنیم، افزود: خوشبختانه رئیس تامین مالی خارجی استانها، استانداران هستند و یکی از مولفه های ارزیابی استانداران هم همین موضوع خواهد بود. استانداران باید سرمایه گذاران خارجی را که علاقمند به سرمایه گذاری در منطقه خاصی هستند جذب کنند و سریعا اقدامات لازم را انجام دهند

دژپسند در ادامه با اشاره به اینکه یکی از بلاهای تولید ما قاچاق است، افزود: گمرکی که مجهز نباشد نمی تواند در برابر این مسئله بایستد. باید گمرک را الکترونیکی و با مدیریت مدیران قدرتمند و پاسخگو تبدیل کنیم. در گمرک ادراک فساد بیش از خود فساد است گرچه نباید اصلا فسادی وجود داشته باشد و شما استانداران به خوبی می توانید کمک کنید تا در مقابل فساد بایستیم

وی ادامه داد: باید با هم تعامل داشته باشیم و در تعامل به همدیگر کمک کنیم. گمرک در مقام تسهیل کنندگی امور است و باید مسائلی هم اصلاح شود. در این زمینه نیاز به افرادی اهل تعامل و در عین حال با درایت و جسور داریم .

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: من معتقدم بانکها، گمرک و مالیات بایستی الکترونیک شوند و به این موضوع توجه ویژه ای داریم تا بتوانیم اقتصاد مقاومتی را به صورت هوشمند پیش بگیریم.

وی ادامه داد: استانداران باید با قدرت و قوت دستهای ما را در وزارت امور اقتصادی و دارایی بگیرند و به ما در انجام ماموریتهایمان کمک کنند.

همچنین وزیر اقتصاد در حاشیه این هعمایش و در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه عبور از شرایط تحریم سخت نیست، گفت: در ۴۰ سال اخیر در مقابله با تحریم‌ها کارکشته شده‌ایم.

وی افزود: از همه فرصت‌ها برای مقابله با دشمن در زمینه اقتصاد استفاده خواهیم کرد چون در مقابله با تحریم‌ها از ابتدای انقلاب تجارب خوب و موثری داریم.

دژپسند با بیان اینکه برنامه‌های مناسبی برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی تدوین شده است، افزود: در روز تعطیل نیز کارگروه‌های اقتصادی فعال، نشست خود را برگزار می‌کنند و از تمام امکانات برای پیشبرد اقتصاد کشور استفاده می‌کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر اینکه عبور از شرایط تحریم، سخت نیست، عنوان کرد: دستگاه‌های ذی‌ربط، برنامه‌ریزی کاملی برای این موضوع دارند و کمی باید سختی را تحمل کرد اما مسئولان باید سختی بیشتری را تحمل کنند.

وی درباره تحریم‌های آمریکا و میزان سرمایه‌گذاری خارجی با اعمال این تحریم‌ها گفت: در این جلسه مقرر شد از ظرفیت‌های داخلی و بومی استان‌ها استفاده شود و بتوانیم عملکرد خوبی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم.

وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه درصدد هستیم نظام مالیاتی و گمرکی کشور را چابک کنیم، تصریح کرد: جلسه مشترک وزارت اقتصاد با استانداران برای حل مشکلات و اصلاح نظام بانکی صورت خواهد گرفت که قطعاً سرعت کار را افزایش می‌دهد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد