Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
اقتصاد کلان
https://goo.gl/7BSJ1m
1397/08/21 - 14:11 تاريخ انتشار: 713 تعداد بازديد: 52919 كد خبر:
صادرات ۱۱ میلیون تنی محصولات پتروشیمی/ امکان حذف تولیدات پتروشیمی وجود ندارد
در زمینه فروش محصولات پتروشیمی در شرایط فعلی چالش و نگرانی وجود ندارد و تجربه‌های گذشته نیز نشان داده که حجم صادرات ما کاهش نخواهد یافت.


محصولات پتروشیمی ایران در شش ماه نخست سال جاری با صادرات ۱۰ هزار و ۹۹۵ هزار تنی، ارز آوری قابل توجه‌ای داشت. این بازار به دلیل ساز و کار مخصوص امکان حذف یا جایگزینی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از میزان محصولات پتروشیمی با سهم ۲۷.۶ درصدی از صادرات غیرنفتی تنها در شش ماه نخست سال جاری، بخش قابل توجهی از صادرات کشور را تشکیل می‌دهند.

زنجیره فرآورده‌ای که هدف اقتصاد کشور در راستای جلوگیری از خام فروشی را محقق کرده و نقشی موثری در اشتغال زایی و کار آفرینی دارد.

در کنار این مسائل پتروشیمی‌ها را می‌توان نمونه‌ای موفق از بخش خصوصی نامید که توانست با اتکا به سرمایه گذاری این بخش توسعه و گسترش یابد تا جایی که امروز با سهم ۷۰ درصدی تامین ارز سامانه نیما به عنوان متولی اصلی تامین ارز شناخته شده است. 

طبق آمار منتشر شده در ۶ ماهه نخست سال جاری ۱۰ هزار و ۹۹۵ هزار تن صادرات محصولات پتروشیمی صورت گرفت که این میزان در آمدی شامل ۶ هزار و ۳۹۱ میلیون دلار را به دنبال داشته است.

نگاهی به آمار صادرات محصولات پتروشیمی در ۶ ماهه نخست سال گذشته حاکی از صادرات ۵ هزار و ۵۷۶ میلیون دلاری است که مقایسه آمار از رشد این شاخص در سال جاری خبر می‌دهد.

در همین راستا فریبرز کریماییبا اشاره به حجم بالای صادرات محصولات پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی ایران در تولید محصولاتی مانند متانول، اوره و انواع محصولات پلیمری سهم قابل توجه‌ای در بازار‌های جهانی دارد.

کریمایی تصریح کرد: کشور‌هایی که از سال‌های گذشته برای خرید محصولات پتروشیمی از ایران برنامه ریزی کرده اند، نمی‌توانند به راحتی جایگزینی برای محصولات مد نظر خود پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه محصولات پتروشیمی پیش از تولید بازار خود را به دست آورده اند، افزود: کشور‌های تولید کننده و صادر کننده محصولات پتروشیمی برنامه‌های بلند مدتشان را از پیش تعیین کرده اند، به همین خاطر جا به جایی برای خرید یک محصول از کشور به کشوری دیگر بر روی بازار سایر کالا‌های کشور دوم تاثیر می‌گذارد.

قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، تصریح کرد: در زمینه فروش محصولات در شرایط فعلی چالش و نگرانی وجود ندارد و تجربه‌های گذشته نیز نشان داده که حجم صادرات ما کاهش نخواهد یافت.

وی به سایر ابعاد صادرات اشاره و عنوان کرد: در بحث نقل و انتقال پولی و حمل و نقل نیز اتفاق جدیدی نیفتاده و ما پیش از این نیز تجربه شرایط مشابه را داشته ایم.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد