Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بين الملل
https://goo.gl/U57nc7
1397/09/05 - 09:12 تاريخ انتشار: 332 تعداد بازديد: 53184 كد خبر:
بازارهای جهانی امروز تحت تاثیر تحولات اروپا فعالیت خود را آغاز کردند:
رای مثبت پارلمان اروپا به "برگزیت"
نفت جهانی با رشد تقاضا همراه شد
برگزیت، بار دیگر در صدر خبرهای بین المللی قرار گرفت و بسیاری از بازار را تحت تاثیر قرار داد. شب گذشته رهبران اروپا بر سر خروج بریتانیا از این اتحادیه به توافق رسیدند. موضوعی که باعث شد شاخص پوند و یورو نسبت به دلار با رشد نسبی همراه شود. با تصویب این پیش‌نویس، متن آن برای مذاکره و رای‌گیری در پارلمان بریتانیا مطرح خواهد شد و سرنوست نهایی آن 10 دسامبر سال جاری مشخص می شود.

بازارهای جهانی طی هفته های گذشته نوسانات بسیاری را تجربه کردند. افت و خیز در بازار نفت در حالی به دیگر بازارها تسری پیدا کرد، که بسیاری از کارشناسان بین المللی انتظار چنین ریزشی را نداشتند. با این وجود در اولین روز معاملاتی هفته، عمده کالاهای اساسی توانستند با رشد قیمتی همراه شوند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازارهای جهانی امروز فعالیت خود را تحت تاثیر خبرهای مربوط به برگزیت آغاز کردند. روز گذشته رهبران اروپا بسته خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تایید کردند. به این ترتیب ترزامی، نخست وزیر انگلستان تنها 4 ماه تا زمان استقلال کامل از اتحادیه اروپا در حوزه قوانین حقوقی، تجاری و مهاجرتی فرصت دارد. با این وجود برگزیت در تاریخ 10 دسامبر، باید به تایید پارلمان انگلستان برسد که این موضوع نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

همین امر موجب شد که دو ارز یورو و پوند امروز بتوانند با رشد نسبی فعالیت خود را آغاز کنند. شاخص دلار آمریکا تا این لحظه افت 0.17 درصدی را تجربه کرده و هم اکنون در محدوده 96.6واحد قرار دارد. ارزش شاخص یورو به شاخص دلار آمریکا نیز تا کنون رشد 0.24 درصدی داشته و همین نسبت برای پوند انگلیس 0.27 درصد ارتقا یافته است.

از سوی دیگر توییت شب گذشته دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در خصوص نوسان قیمت و نفت و دلار چشم انداز این ارز مهم جهانی را تا حدی تیره ساخت. ترامپ بیان می کند با کاهش قیمت جهانی نفت، خبرها در خصوص رشد تورم تا حد زیادی کاهش می یابد و به تبع آن احتمال افزایش نرخ بهره در فدرال رزرو تا حد زیادی کاهش میابد.

بازار جهانی نفت نیز این هفته را متفاوت نسبت به قبل آغاز کرد. با وجود افت 0.8 درصدی قیمت جهانی نفت در هفته ای که گذشت، این کالا با رشد قیمتی معاملات امروز را آغاز کرد. ارزندگی قیمت در این بازار باعث شد تقاضای خرید تا حد قابل توجهی افزایش یابد. از سوی دیگر افت شاخص سهام بسیاری از بورس های جهانی باعث شد تا حجم قابل توجهی از نقدینگی سرمایه گذاران به سمت این بازار روانه شود. بر همین اساس نفت برنت بار دیگر با رشد 1.3 درصدی به کانال 60 دلاری وارد شد. همچنین نفت سبک آمریکا نیز توانست 1.1 درصد رشد کند و به 50دلار و 9 سنت برسد.

اما در بازار کامودیتی ها نیز سایه تردید بر فضای معاملات خودنمایی می کرد. عمده این کالاها در هفته گذشته با افت همراه شدند، در این هفته اما، فلزاتی نظیر مس و قلع با رشد قیمتی همراه شدند و سرب و روی در مسیر کاهش حرکت کردند. با این وجود نزدیک شدن به نشست مهم آمریکا و چین در حاشیه نشست g20، یکی از نکات مهمی است که این کالا ها را در مسیر نوسان محدود باقی گذاشته است. مس با رشد 0.5 درصدی به 6هزار و 200 دلار ارتقا یافت. روی نیز در بازار لندن 2هزار و 489 دلار معامله شد. آلومینیوم نیز با افت 0.3درصدی به یک هزار و 934 دلار رسید.

در بورس های جهانی، تداوم داده های ناامیدکننده اقتصادی باعث افت اکثر شاخص ها شد. بازارهای سرمایه دنیا در هفته گذشته 1.8 تریلیون دلار دیگر از پول سهامداران به از دست دادند. بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند، نقدینگی و حجم پایین معاملات، تعطیلات پایان هفته، چشم انداز رشد اقتصادی سال 2019، تشکیک در ارزش گذاری شرکت های تکنولوژی ، سقوط ارزش سهام شرکتهای نفت و انرژی از دلایل این افت به شمار می رود.

 

 

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد