Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/yVmHNy
1397/09/16 - 09:09 تاريخ انتشار: 1827 تعداد بازديد: 53371 كد خبر:
بسته خبری 97,33؛
مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته
پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

گامی مهم در بین المللی شدن بازار سرمایه/ ارتقای جایگاه سازمان بورس در آیسکو

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، ارتقای عضویت در این نهاد بین المللی نمایانگر رشد و تکامل جهانی بازار سرمایه ایران است و برای دست یابی به این جایگاه، تمامی قوانین و استانداردهای موجود در بازار سرمایه ایران با استانداردهای موجود در آیسکو منطبق شد. دکتر محمدی خاطر نشان کرد: حضور سازمان بورس در آیسکو منجر به تبادل اطلاعات در بالاترین سطح حوزه بازار سرمایه با نهاد های ناظر بر بازار سرمایه عضو آیسکو می شود. همچنین انتقال تکنولوژی، تخصص و استفاده از برنامه های آموزشی آیسکو فرصتی بی نظیر برای بازار سرمایه ایران فراهم می کند.

مشاهده کل خبر


ثبات مالی محصول مشترک همکاری بورس و بانک

 رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش بانکداری شرکتی، ‌با اشاره به اینکه تا دو دهه اخیر همه تصور می کردند که متغیرهای اسمی مانند حجم پول خنثی است و اثر حقیقی بر اقتصاد نخواهد داشت، ابراز داشت: متغیرهایی مانند دستمزد و حجم پول به نوعی متغیرهای نامینال شناخته می شوند. دبیر شورای عالی بورس با بیان اینکه بانک و بازار سرمایه هر دو مهم هستند، گفت: هر بازاری که بتواند تامین مالی ارزان تری را برای شرکت ها انجام دهند، باید در آن مقطع خاص مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین ممکن است این محوریت در زمان دیگری تغییر کرده و اولویت ها عوض شود.

مشاهده کل خبر


بازار سرمایه آماده برای تامین مالی/ شرکت اطلاع رسانی نهاد فرهنگ ساز بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه اشتغال و افزایش صادرات از فاکتور های مهم رشد اقتصادی کشور است، عنوان کرد: بازار سرمایه با تسهیل دسترسی بخش مولد اقتصاد به منابع مالی هزینه های تامین مالی را کاهش می دهد و نتیجه آن افزایش اشتغال و حجم صادرات است. دبیر شورایعالی بورس به تلاش های بین المللی این سازمان اشاره کرد و گفت: طی دوسال اخیر تلاش شد تا عضویت پیوسته ما در آیسکو به عضویت عادی تبدیل شود و اکنون با این ارتقا ایران دارای حق رای شد. از این پس بورس های ایران می توانند عضو نهادها و فدراسیون جهانی بورس ها باشند. همچنین مسیر جذب سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه هموار شد.

مشاهده کل خبر


بازار سرمایه، آماده برای توسعه حمل و نقل ریلی

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ضمن بیان اینکه کل اوراق بخش ریلی در سال جاری که از طریق بازار سرمایه تامین مالی شده تاکنون به 160 میلیارد تومان رسیده است تاکید کرد: این میزان سرمایه گذاری اندک است و بازار سرمایه این انعطاف را دارد که با استفاده از ابزارهای مالی مختلف در تامین مالی بخش ‌های مختلف حمل و نقل به ویژه ریلی مشارکت کند. دکتر محمدی با اشاره به اینکه اگر راه آهن جمهوری اسلامی ایران بتواند تضمین مورد انتظار خریداران را به سازمان بورس ارایه کند قطعا از طریق بازار سرمایه تامین مالی در حجم بسیار بالاتری محقق می شود گفت: وظیفه قانونی ماست که به اقتصاد کشور از طریق بازار سرمایه کمک کنیم و وزارت راه و راه آهن می توانند از امکانات بازار سرمایه بهره برداری کنند و مسیر و مقررات این بازار کاملا شفاف است.

مشاهده کل خبر


بورس کالا آماده کمک به بخش خصوصی

دکتر شاپور محمدی در هفتاد و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ضمن بیان مطلب فوق گفت: اگر به سیاست های منتهی به افزایش سود آوری شرکت ها فکر کنیم بیست سال آینده شرایط خوب است و اگر به سود آوری صنعت و شرکت ها فکر نکنیم تمام سیاست ها پولی و مالی هیچ کمکی به ما نخواهد کرد. به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس کالا هیچ جا نه قیمت گذار بوده و نه خریدار و نه فروشنده را تعیین کرده است. قیمت را مالک محصول تعیین کرده و در مواردی ستاد تنظیم بازار بر اساس حکم حکومتی که از مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته است قیمت گذاری انجام داده است.

مشاهده کل خبر


سمات عضو هیات رئیسه فدراسیون سپرده گذاری های مرکزی جهان شد

بیست و دومین دوره مجمع عمومی گروه شرکت های سپرده گذاری های مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) هفته گذشته در شهر کلمبو سریلانکا برگزار شد و نماینده ایران با اکثریت آرا به عنوان نایب رییس گروه شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG) برگزیده شد تا به طور مستقیم به عضویت هیات رییسه انجمن سپرده گذاری های مرکزی جهان (WFC) درآید. طبق مقررات فدراسیون سپرده گذاری مرکزی جهان، رییس و نایب رییس گروه شرکت های سپرده گذاری قاره های مختلف جهان به طور مستقیم عضو هیات رئیسه این فدراسیون می شوند.

مشاهده کل خبر


خریداران خارجی نفت بورس انرژی محدودیتی ندارند

دکتر شاپور محمدی درباره فروش نفت در بورس انرژی گفت:عرضه نفت خام در بورس انرژی کار صحیحی است و با توجه به حمایت کمیسیون اقتصادی و انرژی مجلس شورای اسلامی انجام این مهم تداوم خواهد یافت. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: محوریت فروش نفت در بورس انرژی با وزارت نفت است و سازمان بورس مساعدت های لازم را انجام می دهد.

مشاهده کل خبر


دعوت بازار سرمایه به ریل گذاری صنعت حمل و نقل

معاون وزیر راه در خصوص ارزان بودن هزینه حمل و نقل ریلی در ایران گفت: قیمت حمل و نقل ریلی در ایران به ازای هر یک تن بر کیلومتر، معادل ۰.۸ سنت است که در برابر کشور های دیگر بسیار رقم پایینی است.با این وجود همچنان در کشور ، حمل و نقل بار در بستر ریل در بسیاری مناطق مقدور نیست. سعید محمدزاده با بیان اینکه حمل ۱۳۳ میلیون تن بار از طریق خطوط ریلی، در آینده ای نزدیک هدف دولت است افزود: بخش حمل و نقل ریلی برای تحقق این هدف از بخش خصوصی و بازار سرمایه دعوت می کند در این حوزه فعالیت کنند و در نتیجه حمل و نقل ریلی به عنوان سرمایه ملی به راحتی از بین نرود و رونق هرچه بیشتری داشته باشد.

مشاهده کل خبر


معاملات جعبه سیاه در بازار سرمایه

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های بازارهای مالی در جهان معاصر را مکانیزه‌شدن آنها دانست و گفت: با پیاده سازی الگوهایی از قبیل معاملات الگوریتمی می توان به زمان بندی دقیق رسید و هزینه های معاملات را کاهش داد. مصطفی رضوی، عضو شورای سیاستگذاری مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه در چند سال گذشته به معاملات الگوریتمی توجه ویژه ای نشان داده اما زیرساخت های اجرایی آن نیز باید ارتقا یابد و دستورالعمل های موجود در این زمینه اصلاح و به روزرسانی شود.

مشاهده کل خبر


استمرار عرضه نفت در بورس، ضرورت اقتصاد ملی

به گفته بسیاری از صاحب نظران اقتصادی عرضه موفق نفت خام در بورس انرژی به میزان ملی شدن صنعت نفت مهم بود و اکنون نیز کارشناسان و مدیران بازار سرمایه به ضرورت استمرار داد و ستد طلای سیاه در بورس تاکید می کنند. به گفته کارشناسان بازار سرمایه، عرضه نفت در بورس انرژی عامل تثبیت کننده ای برای این صنعت به شمار می رود و می تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

مشاهده کل خبر


رقابت پربسامد در بازار سرمایه/ سفیران دیگری در راهند

به گفته  یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات،  نخستین رقابت معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه با هدف "تلاش در جهت رسیدن به استانداردهای جهانی"، "مشارکت بیشتر نخبگان حوزه‌های فناوری اطلاعات و مالی در بازار سرمایه"، "گسترش و بسط مفاهیم نوین بازار سرمایه به جامعه"، "معرفی فرصت‌های شغلی فعالان حوزه معاملات الگوریتمی در سطح کشور"، "معرفی قابلیت‌های نرم افزاری و ابزارهای معاملاتی نوین به افراد جامعه"، "ارتقای دانش حرفه ای فعالان بازار سرمایه" برگزار می شود. دبیر کمیته اجرایی رقابت معاملات الگوریتمی بازار سرمایه اظهار داشت: در حال حاضر بخش عمده ای از معاملات بازار سهام در کشورهای توسعه‌یافته توسط الگوریتم ها صورت می پذیرد. در ایران نیز معاملات الگوریتمی در سال های اخیر مورد حمایت نهاد ناظر و به ویژه شخص رییس سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته و شاهد توجه به این شیوه از معاملات در بازار سرمایه هستیم. از سوی دیگر، یکی از راه های توسعه بازار سرمایه آن است که ابزارهای جدید مالی به عموم مردم و متخصصان معرفی شود.

مشاهده کل خبر


فرصت جدید بورس تهران برای ارتقای عضویت در WFE

مدیرعامل شرکت بورس تهران اظهار داشت: عضویت کامل سازمان بورس در سازمان بین­ المللی کمیسیون­ های اوراق بهادار (IOSCO)، فرصت جدیدی برای بورس­ های کشور به منظور توسعه روابط بین­ المللی و کسب عضویت وابسته در این نهاد بین المللی را فراهم آورده است. علی صحرائی تصریح کرد: بورس تهران از سال 1992 میلادی عضو فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) است و با تحولات اخیر، امکان خواهد یافت به عضو کامل WFE تبدیل شود.

مشاهده کل خبر


الزام حضور بازار سرمایه در تصمیمات کلان اقتصادی

سنا، در میزگردی با موضوع نقش دولت ها در عملکرد بازار سرمایه و بررسی عملکرد این بازار تا پایان سال 97، به بررسی تمامی جوانب یکی از مهمترین بازارهای مالی کشور پرداخته است. این میزگرد، با حضور دکتر حسین عبده تبریزی، دکتر سعید اسلامی بیدگلی ، محسن خدابخش و حمیدرضا مهرآور برگزار شد. از دستاوردهای مهم این میزگرد می توان به اجماع نظر کارشناسان بر لزوم پررنگ شدن نقش نهاد بورسی در تصمیمات کلان اقتصادی کشور اشاره کرد.

مشاهده کل خبر


اصلاحات جدید در معاملات بازار سهام

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص جزئیات بازنگری در دستورالعمل توقف نمادها پس از 20 درصد نوسان قیمت گفت: توقف یک روزه نماد معاملاتی ناشران در نوسان های 20 درصدی به وقفه کوتاه 60 دقیقه ای تبدیل شده است. محسن خدابخش، از جمله اهداف این اقدام را افزایش نقدشوندگی، روان سازی معاملات و جلوگیری از بلوکه شدن اعتبار کارگزاران عنوان کرد و افزود: از شنبه 10 آذر 97 اصلاحات جدید در معاملات بازار سهام اعمال می‌شود. لذا بعد از نوسان های 20 درصدی یک نماد طی 4 روز معاملاتی، نماد شرکت مزبور به مدت یک ساعت متوقف و بعد از آن بازگشایی خواهد شد.

مشاهده کل خبر


بازار سرمایه، بازوی اصلی حل مشکلات دولت

به گفته مدیرعامل گروه سپهر صادرات، کاهش ریسک های سیستماتیک و ابهامات، باعث شده تا شاهد دور جدیدی از رونق در بازار سرمایه باشیم. همچنین وی معتقد است بازار سرمایه هم اکنون یکی از جذاب ترین بازارهای سرمایه گذاری در کشور است که گوی رقابت را از دیگر بازار ها ربوده است. بهروز خدارحمی بیان کرد: کماکان نرخ ارز در کشور به گونه ایست که انتظار اثرگذاری آن فعالیت شرکت ها وجود دارد. با توجه به ارزندگی که در قیمت بسیاری از شرکت ها به وجود آمده است این انتشار وجود دارد شاهد تغییر فضای ذهنی سهامداران باشیم.

مشاهده کل خبر


تشریح مدل جدید صورت های مالی دو نهاد بورسی

مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، با انتشار دو اطلاعیه جداگانه به شرکت های کارگزاری و صندوق های سرمایه گذاری پروژه، در جهت بهبود افشای اطلاعات صورت های مالی این نهادها، مواردی را ابلاغ کرد. به گفته سعید علیزاده، در جهت بهبود افشای اطلاعات در صورت‌های مالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه و به منظور تامین نیازهای اطلاعاتی سرمایه‌گذاران «صورت‌های مالی نمونه صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه» ابلاغ شد.

مشاهده کل خبر


در عرضه شتاب نکنید/ باید در انتظار روند صعودی شاخص بود

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان ضمن اشاره به اینکه حرکت صعودی بازار سرمایه ادامه دارد عنوان کرد: اکنون امن ترین و صحیح ترین بازار برای سرمایه گذاری، بازار سرمایه است و بورس همچنان سود و بازدهی منطقی دارد. حمیدرضا مهرآور با بیان اینکه ظرفیت رشد سایر بازارها کامل شده و انتظار صعود دوباره آنها وجود ندارد، گفت: طی روز های گذشته شاخص کل نوسان های زیادی را تجربه کرد که طبیعی و ذات بازار سرمایه است. معمولا در زمان رشد شتابان بازار، ما با افزایش سطح انتظار سرمایه گذاران روبرو می شویم و در این شرایط اگر اخبار مثبت منطبق با توقعات منتشر نشود روند صعودی شاخص، کند یا متوقف می شود.

مشاهده کل خبر


خرید سهام بنیادی، اصل کاهش ریسک سرمایه گذاری

مدیرعامل شرکت کارگزاری خبرگان سهام در خصوص شرایط بازار سرمایه در هفته های گذشته گفت: افت قیمت نفت، کاهش نرخ ارز و همچنین موضوع تحریم ها، بر روند قیمتی سهام شرکت های صادراتی تاثیر داشت. این شرایط موجب شد خریداران اعتباری به فروش سهام خود اقدام کنند و از سوی دیگر، حقوقی ها هم موضعی با احتیاط داشتند و بر عکس آنچه که انتظار می رفت عمل کردند، این درحالی است که سهام داران عمده باید در قیمت های منفی خریدار و در قیمت های مثبت فروشنده باشند، اما متاسفانه گاهی این سهام داران نیز درگیر جو عمومی بازار می شوند. محمد کفاش پنجه شاهی با تاکید بر اینکه فعالیت معقول در بازار سرمایه نیازمند فرهنگ سازی جدی است، افزود: لازم است افرادی که برای اولین بار قصد ورود به بازار سرمایه را دارند، حتی الامکان از طریق مشاوران سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردان ها اقدام کنند تا در شرایط نوسانی دچار هیجان و جو کاذب نشوند.

مشاهده کل خبر


حرکت بازار روی خط صنایع صادرات محور

 یک کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوالی درخصوص صنایع برتر در سه ماهه پایانی سال اظهار داشت: بخش عمده بازار همچنان بر محور صنایع صادرات محور حرکت خواهد کرد؛ این امر البته ممکن است با تغییر فاز بازار همراه باشد. یعنی شاید بازار در این زمینه رفتار متفاوتی را نسبت به شرکت های بزرگ و متوسط نشان دهد . در همین حال در بخش شرکت های ریالی نیز بحث تورم مهم است. به گفته همایون دارابی،  سیاست های کلان مدیریت بازار و دولت باید چنین هدف گیری را داشته باشد که نقدینگی در بازار سرمایه حضور پیدا کند؛ البته در حال حاضر محور اصلی در اقتصاد کشور بانک ها هستند اما یک تفاوت نسبت به گذشته وجود دارد و آن اینکه در گذشته بانک ها بخشی از منابع را به بورس تزریق می کردند، اما اینک با توجه به سیاست های دولت در واگذاری دارایی ها و عدم سرمایه گذاری جدید بانک ها این بخش جای خود را به فروش دارایی داده است؛ از این رو جبران مسیر خروجی نقدینگی از بازار و ایجاد بازیگران جدید به جای بازیگران قبلی داری اهمیت است.

مشاهده کل خبر


 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد