Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
شركت ها و مجامع
https://goo.gl/CGzhJN
1397/09/16 - 05:59 تاريخ انتشار: 794 تعداد بازديد: 53389 كد خبر:
سنا بررسی کرد:
عملکرد فلزی های بورس در هشت ماه
شرکت های فلزی حجم قابل توجهی از ارزش بازار بورس تهران را در اختیار دارند. گزارش ها حاکی از تعدیل مثبت بسیاری از این شرکت ها طی 6 ماهه ابتدای سال است.


شرکت های فلزی از مهمترین صنایع بورسی هستند. این شرکت ها حجم قابل توجهی از ارزش بازار بورس تهران را در اختیار دارند. گزارش ها حاکی از تعدیل مثبت بسیاری از این شرکت ها طی 6 ماهه ابتدای سال است. از سوی دیگر به رغم تحریم های آمریکا در نیمه دوم سال این شرکت ها در بحث صادرات نیز عملکرد قابل قبولی داشته اند و محاسبه نرخ ارز بر اساس سامانه نیما از مهمترین تحولات آنها در ماه های اخیر بود که توانست بر سودآوری این شرکت ها اثرگذار باشد.

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در این گزارش به بررسی عملکرد 8 ماهه این شرکت ها پرداخته است. در بررسی انجام شده شرکت هایی انتخاب شده اند، که بیشترین تعدیل مثبت را در سال گذشته تجربه کرده اند و همچنین با اتخاذ تدابیر از پیش تعیین شده توانسته اند در برابر تحریم ها عملکرد موفقی داشته باشند.

شرکت ملی مس ایران

شرکت ملی مس ایران یکی از بزرگترین شرکت های بورسی است، که فعالیت اصلی آن در حوزه اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن مس ایران است. بازار اصلی فروش داخلی شرکت ملی مس، بورس فلزات است و بازار فروش خارجی صادرات به کشورهای اروپایی و چین است. همچنین تولیدات این شرکت شامل کنستانتره مس، کاتد، مفتول و ... است که 97 درصد از وزن مقدار تولید را سنگ سولفور تشکیل می دهد.

"فملی" در بحث فروش طی 8 ماه ابتدای سال جاری شرایط مناسبی را تجربه کرده است. بر اساس آمارهای ارائه شده جمع فروش شرکت تا پایان آبان ماه سال جاری حدود 58 هزار و 824 میلیارد ریال بوده، این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته مبلغ فروش شرکت حدود 45 هزار و 209 میلیارد ریال ثبت شده است.

به طور کلی بررسی گزارش‌های آمار تولید و فروش ماهانه شرکت نشان می دهد درآمد فروش این شرکت در ۷ ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۳۷ درصدی را به ثبت رسانده است.

همچنین ملی مس ، در گزارش 6 ماهه نخست امسال، مبلغ 413 ریال سود برای هر سهم محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 183 درصدی را نشان می دهد.

اخبار مهم : افزایش سرمایه 30 درصدی از محل سود انباشته در مرحله دریافت مجوز از سازمان بورس است. انجام چند پروژه در خاتون آباد و سرچشمه که مهمترین آن، پروژه اسید سولفوریک است. به گفته مدیران ارشد این شرکت، تحریم ها در صادرات صنایع‌ مس‌ ایران‌ اثر چندانی ندارد و صادرات مس همچنان در دستور کار فملی قرار دارد.

شرکت فرآوری مواد معدنی

شرکت فرآوری مواد معدنی از شرکت های تولید کننده شمش و ورق روی است. توسعه معادن روی ایران مالک بیش از نیمی از سهام این شرکت است. بر اساس آمارها، ظرفیت کارخانه برای تولید شمش و ورق روی با خلوص 99.96 درصد معادل 16 هزار تن است.

این شرکت در عملکرد 8 ماهه نخست امسال، مبلغ 675 هزار و 934 میلیون ریال درآمده داشته است، که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال قبل رشد 42 درصدی را نشان می دهد. رشد نرخ ارز از جمله عواملی است که در رشد سود آوری "فرآور" طی سال جاری نقش اساسی داشته است. تسعیر ارز در این شرکت متفاوت از دیگر شرکت های هم گروه است. بر همین اساس از زمانی که صادرکنندکان غیر نفتی این فرصت را پیدا کردند تا ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما معامله کنند، نرخ های فروش این شرکت رشد قابل توجهی را تجربه کردند. "فرآور" در ۶ ماهه نخست امسال با جهش ۱۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، 252 هزار و 467 میلیون ریال سود خالص محقق کرد.

اخبار مهم: خوشبینی به رشد قیمت جهانی روی با توجه به توافق میان چین و آمریکا و تسهیل مسیر صادراتی برای این شرکت نسبت به ماه های اخیر!

شرکت کالسیمین

شرکت کالسیمین یکی از بزرگترین تولید کنندگان کنسانتره سرب، روی و شمش روی در کشور است. بیش از نیمی از سهام این شرکت در اختیار شرکت توسعه معادن روی ایران است.

محصول اصلی "فاسمین" شمش روی بوده که در سال های اخیر به طور متوسط سالانه در سطح 33 هزار تن تولید شده است.

"فاسمین" در مقدار فروش طی 8 ماه ابتدای سال نسبت به سال قبل کاهش 6 درصدی مقدار فروش داشته است. با این حال، فروش این شرکت در آبان ماه نسبت به ماه قبل با رشد 183 درصدی همراه شده است. به این ترتیب فروش "فاسمین" در مهرماه معادل 110 تن بوده که این مولفه در آبان ماه به 2 هزار و 16 تن ارتقا یافته است.

در مجموع شرکت طی هشت ماه 22 هزار و 838 تن شمش روی تولید و از این میزان 12 هزارو 377 تن را به فروش رسانده و میزان تولید با کاهش 10 درصدی و فروش با کاهش 45 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه شده است.

اخبار مهم : کالسیمین طی چند روز گذشته، تحت تاثیر تسعیر ارز، توانست 456 هزار و 656 میلیون ریال به سود خالص خود اضافه کند. این شرکت مبلغ 12 میلیون و 820 هزار و 214 دلار درگزارش صورت های مالی منتهی به پایان شهریور با نرخ تسعیر 4 هزار و 200 تومانی شناسایی کرده بود که با توجه به بخشنامه بانک مرکزی این نرخ به 77 هزار و 620 ریال تغییر یافت.

شرکت صنعتی ومعدنی کیمیای زنجان

شرکت صنعتی ومعدنی کیمیای زنجان، تولید کننده کنسانتره روی اکسیده وسرب اکسیده است. فعالیت اصلی شرکت اکتشاف و استخراج و بهره برداری از معادن، تولید فرآوری مواد معدنی، خرد کردن و شستشو و دانه بندی و کانه ارایی و تغلیظ مواد معدنی است.

در شش ماهه ابتدای سال میزان تولید کنسانتره روی اکسیده در "کیمیا"،  با کاهش 35 درصدی نسبت به شش ماهه سال قبل همراه بوده است.

براساس آمار ها جمع فروش 8 ماهه منتهی به پایان آبان ماه این  شرکت به 452 میلیارد ریال رسیده است که اندکی از فروش مدت مشابه سال قبل کمتر است. همچنین شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران در 8 ماه نخست سال 96 مبلغ 458 میلیارد ریال فروش داشته است.

"کیمیا" در آبان ماه 25 میلیارد ریال فروش داشت که نسبت به مهر ماه با کاهش 44 درصدی همراه شده است.

نرخ کنسانتره روی اکسیده در مهرماه 25میلیون و 885 هزار ریال بوده و در آبان ماه به 29میلیون و 497 هزار ریال رسیده است. در حالیکه میانگین نرخ فروش 7 ماه گذشته این محصول 22 میلیون و 773 هزار ریال بوده است.

اخبار مهم : شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران در مزایده فروش 21هزار و700 تن ماده معدنی سولفوره کربناته معدن سرب و روی انگوران در تاریخ پنجم مهرماه شرکت کرده بود که در میانه های آبان نتیجه مزایده اعلام شد. بر اساس اعلام شرکت، "کیمیا " برنده مزایده 5 هزار  تن ماده معدنی سولفوره با عیار روی 18 درصد  به مبلغ 118 هزار 45 میلیون ریال شده است.

شرکت مس شهید باهنر 

شرکت مس شهید باهنر  یکی از بزرگترین واحد های تولید کننده محصولات مسی کشور است. از تولیدات این شرکت می توان به محصولات مسی و الیاژ های آن به صورت ورق (کویل، تسمه و فویل)، لوله (شاخه، کویل و پن کیک) و مقاطع (سه گوش، چهارگوش، شش گوش و میلگرد توپر و توخالی) اشاره کرد.

براساس آمار ها، جمع فروش شرکت طی 8 ماه ابتدای سال مبلغ 6 هزارو 86 میلیارد ریال محقق شده است که تقریبا دو برابر سال 96 است. این شرکت در 8 ماه نخست سال 96 مبلغ 3 هزار و 729 میلیارد ریال فروش داشت. 

مس شهید باهنر در دوره یک ماهه آبان ماه مبلغ 1050 میلیارد ریال فروش داشت که نسبت به مهر ماه با کاهش همراه شده است. این شرکت در مهرماه 1256میلیارد ریال فروش داشت.

اخبارمهم: هفته گذشته، شرکت سرمایه گذاری صدر تامین که مالک 78.21 درصد از سهام "فباهنر" است برای انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، تعدادی سهام از سپرده تحت مالکیت خود در شرکت صنایع مس شهید باهنر را نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه وثیقه کرد که در تاریخ هفتم آذرماه جاری، سهام مذکور رفع توثیق شد.

شرکت ملی سرب و روی

شرکت ملی سرب و روی ایران  از جمله شرکت های فعال در زمینه تولید سرب و روی است که در ابتدا با تولید هزار و 500 تن سرب در سال کار خود را شروع کرد و طی چندین مرحله افزایش سرمایه، سرمایه آن به 32 میلیارد تومان رسید.

"فسرب"، در مجموع هشت ماهه 2 هزار تن شمش سرب تولید و به فروش رسانده است. میزان تولید شمش روی 3هزار و 871 تن و مقدار فروش هزار و 194  تن بوده است. بر اساس این آمارها، مقدار تولید شمش روی کاهش 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

فروش ۸ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 19 درصد رشد داشته است.

شرکت ملی سرب و روی ایران  در دوره 6 ماهه موفق شد 331 ریال سود محقق کند، این رقم در دوره مشابه سال قبل 59 ریال بوده است.

یاد آور می شود "فسرب"  در ۳ ماه نخست سال توانسته است با هزار و 100 درصد افزایش سود آوری، ۱۹۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
0 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد