Skip Navigation Links
 
  Skip Navigation Linksسنا : نمايش خبر  
 
 
1 
 
بازار سرمايه
https://goo.gl/3zBz9M
1395/05/02 - 11:03 تاريخ انتشار: 7161 تعداد بازديد: 32790 كد خبر:
یک تحلیلگر بازار سرمایه؛
بازار به استقبال اثرات مثبت واقعی اقتصاد می رود
با تکمیل پازل اتفاقات اقتصادی می توان گفت بازار تا پایان سال به استقبال اثرات مثبت در فضای واقعی اقتصاد سال های آتی خواهد رفت و می تواند رشد مناسبی را تجربه کند. در این خصوص بازار در انتظار مشاهده ی تحقق انتظارات در صورت های مالی شرکت هاست.

یکی از ناکارایی های فعلی بازار سرمایه لیدر محور بودن آن است، بعضا در بازارهای بین المللی نیز ارائه ی گزارشات مثبت از شرکت های بزرگ می تواند شاخص مربوطه را با افزایش تقاضا و و رشد مواجه کند اما حرکت بازار بر مبنای یک سهم از یک صنعت یا گروه مسئله ای است که بیشتر در بازارهای کوچک و کم عمق اتفاق می افتد.

حسن رحمانی تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه با بیان مطلب فوق به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) ، گفت: لیدر محور بودن بازار یکی از دلایل افت برخی از صنایع است که در صورت حرکت بازار به مدار تحلیل اتفاقات خوبی در سال های آتی رقم می خورد اما در حال حاضر بزرگترین ضعف بازار عدم توجه به اطلاعات بنیادی شرکت ها است.

وی با اشاره به لیدری گروه خودرویی در ۶ ماه گذشته افزود: گروه خودرو بی شک یکی از تاثیرپذیر ترین گروه ها در پسا برجام بوده و هست، این گروه با افزایش تحریم ها در رخوت قابل توجهی فرو رفت و انتظارات فعالان بازار از آینده ی این گروه موجب شد که بازار انتظارات آتی را تا حد قابل توجهی پیشخور کند، اما به نظر می رسد دو خودروساز بزرگ با ارزش بازار نزدیک به 10،000 میلیارد تومانی هنوز هم با مفروضات بنیادی فاصله داشته و بازار با گذشت زمان در این گروه به تعادل قیمتی برسند.

رحمانی در خصوص دیگر مسائل اثرگذار در بازار گفت: روی دیگر سکه به افزایش قابل توجه بازده مورد انتظار سرمایه گذاران در بورس گره خورده است که به این رخوت افزوده است که راهکار برون رفت از این شرایط افزایش ارائه ی اطلاعات بنیادی از سوی تحلیل گران است تا رشدهای آتی بازار بر مدار تحلیل بر مبنای اطلاعات شرکت ها نه موارد غیر واقعی باشد.

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره اینکه تا چه زمانی این روند فرسایشی بازار ادامه پیدا می کند، گفت: در حال حاضر اصلی ترین دلیل افت بازار را پیشخور کردن گزارشات معمولی یا حتی ضعیف بازار می توان در نظر گرفت و به نظر می رسد بازار انتظار تحولی سریع در صورت های مالی شرکت ها را ندارد و عمدتا تعدیلات به گروه های معدنی و فلزی و یا پتروشیمی محدود خواهد بود.

رحمانی روی دیگر سکه را افزایش جذابیت بازار در روزهای جاری خواند و گفت: با توجه به تقسیم سود بالای شرکت ها و افت پی بی ای بازار به محدوده 6 و رسیدن P/E گروه های بانک به محدوده 5.5، پتروشیمی به محدوده 6 و در نظر گرفتن عواملی نظیر رشد قیمت های فولاد و محصولات فلزی و گزارشات مناسب از این گروه و فروش موجودی کالای این شرکت ها که بعضا معادل یک سال فروش برخی از آن ها بود تارگت خوبی برای بخش قابل توجه و بزرگی از بازار پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: همچنین بهبود پروژه های عمرانی و به خصوص افزایش پروژه های زیرساختی به همراه کاهش مطالبات از دولت چشم انداز سال 95 را مثبت تر می کند، با این تفاسیر با در نظر گرفتن جمیع نتایج به نظر می رسد در مرداد ماه بازار بهتری را شاهد باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه درباره نوع عملکرد شرکت ها در پسابرجام، اظهار داشت: گزارش های فعلی که تا کنون در کدال ارائه شدند حاکی از اندکی بهبود است و به نظر می رسد با توجه به تعطیلی ماه ابتدایی سال در گروه های خودرویی، دارویی، سیمانی و غیره شاهد پوششی ضعیف و متعادل نسبت به دوره های گذشته بودیم و همچنین به نظر می رسد در شرکت های پتروشیمی، روانکار، تجهیزاتی و غیره گزارش ها مناسب تری بوده اند.

رحمانی با خوش بینی به روند بازار در نیمه نخست و نیمه دوم سال، گفت: یکی از انتظارات مهم فعالان بازار سرمایه از گشایش های اقتصادی در دوران پسابرجام، اثرات آن بر فعالیت شرکت های حاضر در بازار سرمایه است، ازین رو می توان گفت با توجه به بهبود چشم اندازها در قیمت نفت و رشد قیمت هرچند محدود فلزات و سنگ آهن امیدواری به بهبود اقتصادی در کشور افزایش پیدا کرده است و گزارش های سه ماهه ی سال 95 می تواند تعیین کننده ی مسیر پیش رو باشد.

وی تصریح کرد: انتشار انواع اوراق بدهی در فضای اقتصاد داخلی فرصتی برای کاهش بدهی های دولت به شرکت های پیمانکاری و افزایش فعالیت های عمرانی را رقم می زند که با توجه به سطح بدهی داخلی پایین انتظار می رود با بهبود شرایط شرکت ها در شش ماهه دوم رو به رو باشیم همچنین انتشار این اوراق هزینه ی مالی کمتری را نیز به دولت تحمیل خواهد کرد و انتظار این می رود پس از تکمیل چند دوره از اسناد خزانه و اعتماد بازار به صداقت دولت در عمل به تعهدات نرخ اوراق خزانه کاهش یابد و به همین ترتیب هزینه ی تامین مالی دولت بهبود داشته باشد.

رحمانی با بیان اینکه پرداخت بدهی بانک ها به صورت اوراق بدهی را نیز می توان به فال نیک گرفت، ادامه داد: بانک هایی که امروز بخش بزرگی از منابع شان به عنوان مطالبات از دولت در دسترس نیست می توانند پس از این سهم بیشتری از بازار تامین مالی را به خود اختصاص داده و حتی به کاهش سریع تر نرخ تسهیلات کمک شایانی کنند.

این تحلیلگر بازار سرمایه حرکت دولت در سال 95 را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با تکمیل پازل اتفاقات اقتصادی می توان گفت بازار تا پایان سال به استقبال اثرات مثبت در فضای واقعی اقتصاد سال های آتی خواهد رفت و می تواند رشد مناسبی را تجربه کند. در این خصوص بازار در انتظار مشاهده ی تحقق انتظارات در صورت های مالی شرکت هاست.

وی در خصوص آسیب شناسی شرایط فعلی اقتصاد کشور خاطر نشان کرد: با وجود همه ی این فرصت ها انتظار ادامه ی اصلاحات اقتصادی به صورت آرام آرام انتظار نادرستی نخواهد بود، زیرا با اینکه امروز هسته ی تورمی اقتصاد افت قابل توجهی داشته است اما همچنان مومنتوم تورم ما در طول سی سال گذشته بالاست و دولت باید تورم احتمالی در دو یا سه سال آتی را در نظر بگیرد.

رحمانی در بخش پایانی گفتگو با "سنا" گفت: با توجه به اینکه بازار ما از یک سو عمدتا بر پایه ی شرکت های تولید کننده ی مواد اولیه بنا شده و از سوی دیگر انتظارات مثبتی در خصوص روند آتی بازارهای کالایی وجود دارد به نظر می رسد این محرک ها نیز می تواند در بهبود وضعیت مالی شرکت ها و افزایش ارزش بازار در کنار رشد اقتصادی تاثیرگذار باشد.

 
-پايگاه خبری بازار سرمايه -سنا توسط:
نام و نام خانوادگی
آدرس الكترونيك
 
ديدگاه خود را درباره اين مطلب بيان کنيد.
 
لطفا رتبه پيشنهادی خود به اين خبر را مشخص نماييد
كم
1 2 3 4 5 6 7 8 9
زياد
1 2 3 4 5 6 7 8 9
9 نفر به اين مطلب رای داده اند
 
 
 
 
©2017 All rights reserved.
Powered by IT Department of SEO.
 
©(1389-1395) تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان بورس می باشد
نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد