کد خبر 75296
۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴
پس انداز

این روزها بخاطر بالارفتن هزینه‌های زندگی شاید صحبت از پس‌انداز کردن یک حرف خنده‌دار و غیرممکن برای افرادی باشد که هزینه‌های زندگی و قبض‌ها را به سختی می‌پردازند، اما باید دانست یادگیری پس‌انداز پول جزو درس‌های مهم زندگی است که می‌تواند از طریق کمک به استقلال مالی مزیت‌های زیادی را برای ما داشته باشد.

وقتی در رابطه با پس‌انداز و اهمیت آن با مردم صحبت می‌کنیم اغلب به ضرورت آن آگاه هستند، ولی هنگامی که می‌خواهند به آن عمل کنند پس‌انداز کردن برایشان سخت و غیرممکن می‌شود. از نظر اقتصادی، پس‌انداز یعنی ما مقداری از پول خود را امروز کنار بگذاریم تا بتوانیم خرید بزرگ‌تر و مصرف بیشتری در آینده داشته باشیم و هزینه‌های اضطراری که با آنها مواجه می‌شویم را بپردازیم.

مشکلی که بیشتر افراد در پس‌انداز کردن با آن مواجه هستند داشتن نظم و صبر است. کسی که می‌خواهد پس‌انداز کردن را شروع کند باید نظم داشته باشد، برنامه‌ریزی کند و نسبت به هزینه‌های خود و خریدهایی که انجام می‌دهد، آگاه باشد و مهم‌تر از همه اینکه در این فرایند برای رسیدن به هدف خود باید صبر کند.

داشتن پس‌انداز می‌تواند منافعی را برای فرد داشته باشد از جمله آرامش، قدرت انتخاب و منافع دیگری که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

  • استقلال مالی
  • رهایی از بدهی  و وام
  • پرداخت هزینه‌های غیرمنتظره
  • خرید خانه، ماشین و دیگر وسایل
  • پرداخت هزینه‌های پزشکی
  • برنامه‌ریزی برای بازنشستگی
  • برنامه‌ریزی برای تحصیل فرزندان
  • برنامه‌ریزی برای مسافرت
  • سرمایه‌گذاری
  • زندگی بدون استرس

در ادامه به توضیح مختصر سه مورد از منافع ذکر شده پرداخته می شود:

استقلال مالی

یکی از مهمترین دلایل پس‌انداز کردن رسیدن به استقلال مالی است. فرض کنید فردی که از شغل خود ناراضی است ولی به علت اینکه باید اجاره منزل بپردازد و هزینه‌های دیگر زندگی را از درآمد خود تامین کند نمی‌تواند به عوض کردن شغل خود فکر کند و همچنان باید با حس نارضایتی کار خود را ادامه دهد ولی درصورت داشتن پس‌انداز می‌تواند آزادانه و بدون دغدغه برای مسیر شغلی خود تصمیم بگیرد. از دیگر مزیت‌های استقلال مالی این است که فرد می‌تواند برای تفریحات و مسافرت‌های خود برنامه‌ریزی داشته باشد. همچنین در صورت تمایل می‌تواند کسب و کار خود را شروع کند. از دیگر مزایای داشتن پس‌انداز این است که فرد مجبور نیست زمانی که باید بازنشسته شود و استراحت کند همچنان به کار کردن ادامه دهد.

زندگی بدون بدهی

 شاید شما هم افرادی را دیده باشید که برای تامین هزینه‌های سفر و وسایل منزل از وام استفاده می‌کنند و مدام زیر بار بدهی قرار دارند این افراد مدام از بدهی داشتن می‌نالند و نمی‌دانند چگونه از دست این همه وام خلاص شوند، گاهی این افراد راه‌حلی که در پیش می‌گیرند این است که وام دیگری برای رها شدن از بدهی قبلی می‌گیرند یعنی خود را بیشتر گرفتار می‌کنند در حالی که  با نهادینه کردن عادت پس‌انداز و داشتن صبر می‌توانند از این نگرانی و گرفتاری رها شوند.

هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی

در زندگی، افراد با هزینه‌های غیرمنتظره‌ای مانند هزینه‌های پزشکی، خرابی خودرو، تصادف، تعمیرات منزل یا حتی مراسم‌های پیش‌بینی نشده‌ای مثل عروسی و ... مواجه می‌شوند در این مواقع عده‌ای زانوی غم بغل می‌گیرند و سراغ دوست و آشنا می‌روند تا بتوانند مقداری پول قرض بگیرند و این هزینه‌ها را تامین کنند ولی  افرادی هم هستند که با آینده‌نگری و تدبیر و داشتن پس‌انداز این مشکلات و هزینه‌های پیش‌بینی نشده را به راحتی و بدون استرس پشت سر می‌گذارند.

فردی که تلاش کرده و از هزینه‌های غیرضروری کاسته و مقداری از پول خود را پس‌انداز کرده است، می‌تواند این مقدار پول را با تحقیق در جاهای مختلفی سرمایه‌گذاری کند و از سود پولی که به دست می‌آورد بهره‌مند شود.  با این روش، پس‌انداز می‌تواند به او کمک کند که در زندگی با نگرانی کمتری مواجه شود و با داشتن قدرت انتخاب بالاتر سطح زندگی با کیفیت‌تری را تجربه کند.  باید توجه داشته باشیم اغلب افرادی که از راه درست به ثروت رسیده‌اند و به عنوان مرفه آنها را می‌شناسیم از طریق کار، کنترل هزینه‌ها و همچنین پس‌انداز هوشمندانه و سرمایه‌گذاری به این سطح از رفاه رسیده‌اند. اگر شما هم می‌خواهید کیفیت سطح زندگی خود را بالا ببرید و رفاه بیشتری را تجربه کنید از همین امروز مراقب هزینه‌های غیرضروری خود باشید و ببینید کجا می‌توانید از هزینه‌های خود بکاهید و پس‌انداز خود را افزایش دهید. با ایجاد عادت پس‌انداز در خود، شما هم می‌توانید پس از چند سال سطح زندگی خود را ارتقا دهید.

*تهیه و تنظیم: مریم معصومی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های سواد مالی

test