• اعتماد و شفافیت، ۲ کلید واژه اصلی در بازاریابی و برندینگ بازار سرمایه

  اعتماد و شفافیت، ۲ کلید واژه اصلی در بازاریابی و برندینگ بازار سرمایه

  با توجه به شرایط حال بازار که نیاز به بازگشت اعتماد دارد، نباید از نقش واحدهای بازاریابی و برندینگ نهادهای مالی غافل شد. مشتریان  امروزی پنج برابر بیشتر از پنج سال پیش برای تصمیم‌گیری به محتوای قابل اعتماد متکی هستند و این حوزه‌ای است که بسیاری از مؤسسه‌های مالی در آن کوتاهی می‌کنند.

 • نوزدهمین شماره پیک بورس منتشر شد

  نوزدهمین شماره پیک بورس منتشر شد

  نوزدهمین شماره پیک بورس با تمرکز بر سواد مالی برای کودکان گروه سنی ۸ تا ۱۳ سال منتشر شد.

 • قانون عرضه و تقاضا اصل اساسی اقتصاد

  قانون عرضه و تقاضا اصل اساسی اقتصاد

  قانون عرضه و تقاضا، اصل اساسی تشکیل‌دهنده نظریه‌های اقتصادی، به شمار می‌رود. عرضه و تقاضا نشان‌دهنده رابطه میان قیمت یک کالا و خدمت و میزان تمایل افراد برای خرید و فروش آن است.

 • عرضه و تقاضا اثرگذار بر انواع پدیده‌های اقتصادی

  عرضه و تقاضا اثرگذار بر انواع پدیده‌های اقتصادی

  عرضه و تقاضا نشان‌دهنده رابطه میان قیمت یک کالا و خدمت و میزان تمایل افراد برای خریداری و فروش آن است.

 • چگونه هزینه استهلاک را محاسبه کنیم؟

  چگونه هزینه استهلاک را محاسبه کنیم؟

  اموال همیشه برای بشریت مهم بوده و هستند. اما اموال و دارایی‌ها همیشه به صورت سالم یا در یک قیمت خاصی نمی‌مانند و با گذشت زمان، آن‌ها نیز تغییر می‌یابند. عواملی مانند گذشت زمان، فرسودگی و فرسایش موجب کاهش ارزش دارایی‌های ثابت می‌شوند و به تدریج داراییهای ثابت کارایی خود را از دست می‌دهند، این کاهش ارزش دارایی ثابت را استهلاک می‌گویند و هزینه‌ای را که صاحبان سرمایه برای تعویض، تعمیرات و کاهش ارزش متحمل می‌‎شوند را هزینه‌ی استهلاک دارایی ثابت می‌گویند.

 • نمره اعتبار خود را ارزیابی کنید

  نمره اعتبار خود را ارزیابی کنید

  افراد دارای نمره‌ اعتباری بالا، بهترین شرایط وام را دریافت می‌کنند. نمره خیلی خوب، حداقل محدوده‌ی دریافت وام است. نمره‌ی متوسط تا پایین، احتمالاً نرخ بهره بالاتری را پرداخت می‌کند. نمرات پایین به معنی فقدان یا کمبود اعتبار است.

 • مزایا و معایب اعتبار را بدانید

  مزایا و معایب اعتبار را بدانید

  افراد به دلایل گوناگونی از اعتبار استفاده می‌کنند. استفاده عاقلانه از اعتبار، مزایای فراوانی به همراه دارد. با این حال، افراد بسیاری هر سال به دلیل بی‌دقتی در استفاده از اعتبار، دچار دردسر می‌شوند. مانند اکثر چیزهای زندگی، استفاده از اعتبار مزایا و معایبی دارد. هنگامی که اقدام به خرید می‌کنید، مطمئن شوید که مزایای استفاده از اعتبار از معایب آن بیشتر باشد.

 • ضرورت پس انداز کردن

  ضرورت پس انداز کردن

  این روزها بخاطر بالارفتن هزینه‌های زندگی شاید صحبت از پس‌انداز کردن یک حرف خنده‌دار و غیرممکن برای افرادی باشد که هزینه‌های زندگی و قبض‌ها را به سختی می‌پردازند، اما باید دانست یادگیری پس‌انداز پول جزو درس‌های مهم زندگی است که می‌تواند از طریق کمک به استقلال مالی مزیت‌های زیادی را برای ما داشته باشد.

 • اعتبار، متداول‌ترین روش پرداخت

  اعتبار، متداول‌ترین روش پرداخت

  اعتبار، توانایی برای استقراض پول و بازپرداخت آن در آینده است.

 • اصول سرمایه‌گذاری

  اصول سرمایه‌گذاری

  یکی از مهم‌ترین مواردی که در زندگی مالی هر فرد وجود دارد و باید برای آن برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری انجام دهد، مسئله سرمایه‌گذاری است. برای این که بتوانید اهداف سرمایه‌گذاری خود را در برنامه مشخص کنید باید با ادبیات سرمایه‌گذاری آشنا باشید.

 • کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟

  کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟

  پول توجیبی، یکی از روش‌های کسب پول برای کودکان و نوجوانان است. روش متداول دیگر برای به دست آوردن پول، پرداخت جایزه نقدی برای وقایعی مانند "گرفتن نمره عالی در مدرسه"، "مطالعه یک کتاب" یا "انجام کارهای منزل" است. همچنین می‌توان برای کسب پول به انجام کار تابستانی پاره‌قت یا تمام وقت اشاره کرد.

 • نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار

  نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار

  اگر با فرآیند دریافت وام از بانک آشنا باشید، می‌دانید که بانک، بابت وامی که به شما می‌دهد، در موعدهای مقرر، مبلغی را دریافت می‌کند. این مبلغ همان نرخ بهره است که می‌خواهیم به بانک بپردازیم.

 • مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری

  مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری

  بازده چیست؟ منظور از بازدهی سرمایه‌گذاری چیست؟ هدف اصلی هر نوع سرمایه‌گذاری، کسب سود است. آشنایی با انواع سود، بازده و نحوه دریافت آن، اولین قدم در شروع سرمایه‌گذاری است.

 • هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری

  هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری

  تمامی انسان‌ها در طی زندگی روزمره خود بارها و بارها با انتخاب‌هایی روبه‌رو می‌شوند. هر زمان که با محدودیت مواجه هستیم و گزینه‌ای را انتخاب می‌کنیم، از انتخاب‌های دیگر صرف نظر می‌کنیم و آنها را از دست می‌دهیم.

 • مهارت تصمیم‌گیری  در برنامه‌ریزی مالی

  مهارت تصمیم‌گیری  در برنامه‌ریزی مالی

  در طول روز همواره با شرایطی مواجه می‌شویم که مجبوریم تصمیم بگیریم. گاهی این تصمیمات جزئی و کوچک هستند و گاهی می‌توانند تأثیر ماندگاری بر زندگی بگذارند. یکی از عواملی که به موفقیت شما در زمینه‌ی مالی کمک می‌کند مهارت تصمیم‌گیری هست. اینکه یاد بگیرید چطور دست به انتخاب‌های درست و هوشمندانه بزنید. چون همین تصمیم‌های کوچک و بزرگ است که می‌تواند بر سرنوشت شما تأثیر بگذارد.

 • چگونه قیمت به‌وجود می‌آید؟

  چگونه قیمت به‌وجود می‌آید؟

  قیمت یک کاربرد اساسی دارد و آن دادن یک ارزش مادی یا ذاتی به کالاها و اشیاء است. قیمت‌هایی که بر روی برچسب لباس‌ها یا برروی موادغذایی نوشته شداند برحسب تصادف بدست نیامده‌اند. این قیمت‌ها حاصل یک کنش و واکنش طولانی از رفتارهای متفاوت در انتخاب، تقدم سرمایه‌گذاری، تلاش برای بدست آوردن، نبوغ در ابداع، کوشش در فراهم آوردن تدارکات لازم، پژوهش‌های علمی، مطالعات، آمار، طراحی، مالیات‌ها و خیلی عوامل دیگر هستند. هدف نهایی تلاش‌های گفته شده ایجاد تعادل و توازن میان قیمتهاست. چیزی که به ندرت پیش می‌آید.

 • بودجه‌بندی چیست و چه اهمیتی دارد؟

  بودجه‌بندی چیست و چه اهمیتی دارد؟

  بودجه‌بندی به یک برنامه‌ریزی مالی می‌گویند که در آن دخل و خرج محاسبه می‌شود و تخمین میزند در یک بازه زمانی مشخص یک فرد چقدر پول درمی‌آورد و چقدر هزینه می‌کند.

 • کمبود منابع و انتخاب

  کمبود منابع و انتخاب

  منابع چیزهایی هستند که ما از آنها برای ساختن یا به دست آوردن وسایل مورد نیاز خود استفاده می‌کنیم.

 • با هدف‌گذاری مالی دقیق، هوشمندانه به خواسته‌های مالی خود برسید

  با هدف‌گذاری مالی دقیق، هوشمندانه به خواسته‌های مالی خود برسید

  ما انسان‌ها به صورت ذاتی موجوداتی هدف محور هستیم. ما بطور مداوم در راستای رسیدن به خواسته‌هایی که برایمان مهم هستند حرکت و کار و تلاش می‌کنیم.

 • تشخیص خواسته‌ در مقابل نیاز؛ پایه و اساس آموزش سواد مالی

  تشخیص خواسته‌ در مقابل نیاز؛ پایه و اساس آموزش سواد مالی

  یک از مباحث مهم و اساسی در آموزش سواد مالی درک مفهوم نیاز و خواسته و تشخیص، الویت‌بندی و هدف‌گذاری آنها در برنامه‌ریزی مالی شخصی است.

 • فقر، یک مقوله ذهنی است

  فقر، یک مقوله ذهنی است

  بر اساس رویکرد علم روانشناسی اجتماعی، انسان تحت تاثیر محیط اجتماعی و افرادی قرار می‌گیرد که به‌طور روزانه با آنها ارتباط دارد و به‌طور ناخودآگاه به محیط اجتماعی و افراد جامعه شباهت پیدا می‌کند.

 • صرفه‌جویی؛ نخستین قانون برای رسیدن به موفقیت مالی

  صرفه‌جویی؛ نخستین قانون برای رسیدن به موفقیت مالی

  صرفه‌جویی را باید تمرین کرد؛ سه قانون اصلی برای موفقیت در شغل مشاور املاک عبارتند از: موقعیت، موقعیت و موقعیت و سه قانون اصلی برای رسیدن به استقلال مالی عبارتند از: صرفه‌جویی، صرفه‌جویی و صرفه‌جویی

 • پس‌انداز و اهمیت آن در زندگی شخصی

  پس‌انداز و اهمیت آن در زندگی شخصی

  در قصه‌های ما ایرانیان، «مورچه» نماد ذخیره کردن است که به فکر زمستان و فردای خود است. برای این که اهمیت پس‌انداز را درک کنیم، بیان این نکته کفایت می‌کند که راه رسیدن به استقلال مالی از درک اهمیت «پس انداز کردن» می‌گذرد.

 • چگونه هزینه های خود را کنترل کنیم؟

  چگونه هزینه های خود را کنترل کنیم؟

  این روزها خیلی از خانواده ها از هزینه های سرسام آور زندگی شاکی هستند و به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند این هزینه ها را کنترل کنند تا بتوانند پس اندازی برای خود داشته باشند.

 • چگونه هوش مالی به ما در کسب درآمد کمک می کند؟

  چگونه هوش مالی به ما در کسب درآمد کمک می کند؟

  داشتن هوش مالی بیشتر از اینکه یک ویژگی ارثی و ژنتیکی در افراد باشد، یک مهارت است. مهارتی که با افزایش دانش در زمینه‌های مرتبط مالی به راحتی می‌توان آن را ارتقاء داد. پس برای اینکه سرمایه­گذاری بهتری انجام دهید، گاهی فقط کافیست به مهارت و دانش خود بیفزائید!

 • درآمد و رویای ثروت

  درآمد و رویای ثروت

     اغلب مردم موفقیت مالی را در داشتن درآمد بیشتر می­دانند و تصور می­کنند اگر درآمدشان بیشتر شود، ثروتمندتر خواهند بود و به جای یاد گرفتن سواد مالی و مدیریت مالی به شدت روی کسب پول و درآمد بیشتر تمرکز می‌کنند. تلاش برای پول درآوردن و رویای ثروت بیشتر خوب است، اما اگر مهارت سواد مالی نداشته باشید، نمی‌دانید پولی را که به دست آورده‌اید، چه کم باشد چه زیاد، چگونه مدیریت کنید.

 • صفر تا صد ارزش افزوده

  صفر تا صد ارزش افزوده

  ارزش افزوده یک اصطلاح اقتصادی و به معنای ارزشی است که در فرآیند تولید یک کالا یا ارائه خدمت به وجود می ­آید.

 • تاریخچه پول در جهان

  تاریخچه پول در جهان

  پول یکی از مهم­ترین اختراعات بشری است. این پدیده موجب حذف مشکلات و تسریع و تسهیل مبادلات شده است. همچنین پول موجب تسریع و تسهیل فعالیت­های اقتصادی، گردهم آمدن هرچه آسان­تر عوامل تولید و توزیع سریع­تر و آسان­تر کالاها و خدمات شده است. از جمله مزایای پول می­توان به قابل­حمل بودن، بادوام بودن، قابلیت تقسیم­پذیری، یکسان و متحدالشکل بودن و قابلیت تشخیص اشاره کرد. اما اینکه اصولاً پول چگونه شکل گرفت، داستانی چندین هزارساله دارد که در این جا به اختصار به آن می­ پردازیم:

 • نقش سواد مالی در زندگی شخصی

  نقش سواد مالی در زندگی شخصی

  سواد مالی ترکیبی از آگاهی، دانش، مهارت­ها، گرایش و رفتارهای مالی لازم برای تصمیم‌گیری صحیح مالی و سرانجام دست­یابی به وضعیت مساعد مالی فردی است.

 • زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است

  زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است

  زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است. هرجا بحث انتخاب، تعهد و تخصیص منابع مالی و غیر مالی باشد شما دارید سرمایه‌گذاری می­کنید. انتخاب یک رشته تحصیلی به معنای سرمایه­‌گذاری چهارسال از زندگی­تان است. ازدواج یک سرمایه‌گذاری عاطفی و متعهد شدن است.

test