تیتر سه سرویس

 • بازار داغ برنت در زمستان سرد اروپا

  بازار داغ برنت در زمستان سرد اروپا

  یادداشت‌هاطلای سیاه با ادامه افزایش قیمت در روز جمعه در تمامی بازارها موفق شد، چهارمین هفته ی صعودی خود را به پایان برساند. رالی قیمتی در حالی نفت را به آستانه رکوردهای چند ساله اش می رساند که نگرانی ها از تاثیر منفی سویه جدید امیکرون برتقاضای جهانی فروکش کرده و ادامه ی برنامه تولید کنندگان بزرگ برای کاهش عرضه، سرمایه گذاران را به پیشی گرفتن رشد تقاضا از عرضه امیدوار کرده است.

 • ارزیابی موقعیت‌ها و ریسک‌ها از طریق گزارشگری پایداری شرکت­‌ها

  ارزیابی موقعیت‌ها و ریسک‌ها از طریق گزارشگری پایداری…

  یادداشت‌هاگزارش پایداری، افزون بر افشای اطلاعات قابل اعتماد، مرتبط و استاندارد عملکرد شرکت‌ها، به تصمیم‌گیری مناسب‌تر سهامداران، سرمایه‌گذاران و عموم مردم می‌انجامد که از طریق آن، سرمایه‌گذاران می‌توانند به ارزیابی موقعیت‌ها و ریسک‌ها بپردازند و در نتیجه تصمیم‌گیری آگاهانه‌تری را انجام داد.

 • بررسی تأثیر مصوبه مالیات از صادرات مواد خام و نیمه خام در صنایع مختلف

  از فولادی‌ها تا پتروپالایشی‌ها؛

  بررسی تأثیر مصوبه مالیات از صادرات مواد خام و نیمه…

  یادداشت‌هاتولید عمده مواد خام و نیمه خام توسط شرکت های بازار سرمایه بیشتر از نیاز داخل است و چاره ای جز صادرات آنها نیست، بنابراین تاحدودی مشخص بود این قانون به گونه‌ای خواهد بود که اثر قابل توجهی در شرکت‌های بازار سرمایه نگذارد.

 • ترازنامه؛ چگونه به شما کمک می‌کند؟

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  ترازنامه؛ چگونه به شما کمک می‌کند؟

  یادداشت‌هادر خرید سهام باید بدانیم که آیا سهامی که قصد خرید آن را دارید، چشم انداز بیش از یک سال یا کمتر از یک سال است. در برخی از شرکت‌ها با دستکاری در اقلام ترازنامه می‌توانند تصویر غیر واقعی را به خریدار سهام نشان دهند اما آن سهامدار زیرک با قیاس ترازنامه شاید بتواند به راحتی و سادگی مشخص کند، سهامی که قصد خرید آن را دارد، خوب است یا خیر؟

 • مس یک سرمایه‌گذاری بلند مدت و خوش بازده

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  مس یک سرمایه‌گذاری بلند مدت و خوش بازده

  یادداشت‌هامس یکی از فلزهای ارزشمندی است که کاربردهای بسیار متنوعی دارد. ویژگی‌هایی که سبب تنوع این کاربرد می‌شود، شامل قابلیت بالای هدایت جریان برق و گرما، قابلیت چکش‌خواری، مقاومت در برابر فرسایش، قابلیت ماشین کاری، استحکام کششی، خاصیت آلیاژی و قابلیت بالای ششکل پذیری است که این فلز را به یکی از حیاتی ترین مواد معدنی تبدیل کرده است.

 • نقش بازار سرمایه در تحقق مانع زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  نقش بازار سرمایه در تحقق مانع زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها

  یادداشت‌هابنابر سلسله نامگذاری سال‌ها، بحث تولید و حرکت اقتصاد کشور در مسیر و چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان یک راهکار خنثی سازی تحریم‌ها و همچنین بهبود شرایط اقتصادی کشور مورد توجه است. در واقع به نظر می‌رسد نگاه به سمت تولید و تامین مالی بخش تولیدی اقتصاد باید پر رنگ و قابل توجه باشد. به همین منظور، تولید می‌تواند در راستای تامین مالی و تجهیز منابع نگاهی به بازار سرمایه نیز داشته باشد.

 • چالش‌های اساسی راهبری گروهی در بانک‌های ایران و مسأله نقدینگی ناسالم

  چالش‌های اساسی راهبری گروهی در بانک‌های ایران و مسأله…

  یادداشت‌هاراهبری گروهی بنگاه به مجموعه فرآیندها، روشها، رسوم، سیاستها و قوانین ناظر بر هدایت و کنترل صحیح یک سازمان(شرکت) اطلاق می شود که در روش اداره آن تأثیر می گذارد و موجب دستیابی به اهدافی همچون‏ پاسخگویی، شفافیت، عدالت و رعایت حقوق ذی نفعان می‏شود. راهبری گروهی بنگاه برای بانکها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در مسائلی از جمله رسیدن به حداکثر سودآوری و کارآیی و حداقل فساد و سوءاستفاده از قدرت و نقدینگی، فراهم کردن نظام پاسخگویی مدیریتی و سالم‌سازی و کنترل نقدینگی نقشی مهم ایفا می کند. این راهبری به صورتهای درون سازمانی و برون سازمانی در تکمیل یکدیگر عمل می کند.

 • بررسی چگونگی فرآیند ارزش گذاری سهام

  بررسی چگونگی فرآیند ارزش گذاری سهام

  یادداشت‌هاارزش‌گذاری؛ فرایند تخمین ارزش یک دارایی براساس مقایسه آن دارایی با دارایی‌های مشابه خود و یا براساس ارزش فعلی متغیرهایی است که بازده آتی دارایی به آنها بستگی دارد.

 • سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس

  سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس

  یادداشت‌هایکی از معیارهای طبقه‌بندی بازارهای سرمایه از منظر توسعه‌یافتگی‌ درصد حضور سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به سرمایه‌گذاران داخلی است. بورس‌هایی که در گروه بازارهای در حال توسعه و نوظهور (Emerging Markets) طبقه‌بندی می‌شوند اغلب اقدامات مهم و موثری برای حضور هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی انجام داده‌اند.

 • عملیات بازار باز بانک مرکزی در بازار سرمایه

  در یادداشتی بررسی شد؛

  عملیات بازار باز بانک مرکزی در بازار سرمایه

  یادداشت‌هاکسری بودجه به مبلغ بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد ریال، یکی از چالش‌های اساسی دولت است. استقراض از بانک مرکزی، فروش دارایی‌ها و فروش اوراق بدهی از جمله راه‌کارهای پیش‌روی دولت برای پوشش این کسری بودجه است.

 • افزایش سرمایه به روش عرضه سهام به قیمت بازار

  مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «سامان مجد» در یادداشتی بررسی کرد:

  افزایش سرمایه به روش عرضه سهام به قیمت بازار

  یادداشت‌هاشرکت‌ها اغلب به دنبال متداول‌ترین شیوۀ تأمین منابع مالی در کشور، یعنی «افزایش سرمایه» هستند. اگرچه از نظر ادبیات مالی، این تأمین مالی، گران‌تر از سایر شیوه‌های تأمین مالی است، با این حال، به دلیل عدم پیچیدگی در اجرا و دسترسی ساده‌تر، به سایر شیوه‌های تأمین مالی ترجیح داده می‌شود.

 • تلخ‌کامی شکر با قیمت‌گذاری دستوری

  تلخ‌کامی شکر با قیمت‌گذاری دستوری

  یادداشت‌هاصنعت قند و شکر از جمله صنایعی است که بیشترین ارتباط را با حلقه‌های پیشین و پسین در زنجیره تولید اقتصاد ملی دارد. با توجه به ارتباط تنگاتنگ این صنعت با صنایع و فعالیت های اقتصادی دیگر چه در بخش داده ها و چه در بخش ستانده‌ها می‌توان ادعا کرد صنعت قند و شکر نیازمند حمایت‌های صحیح اقتصادی است تا بتواند نقش استراتژیک خود را در اقتصاد کشور ایفا کند.

 • بازار بدهی رفیق، نه رقیب بازار سرمایه

  بازار بدهی رفیق، نه رقیب بازار سرمایه

  یادداشت‌هاطبق گزارش بانک مرکزی در دوره پنج ماهه منتهی به مرداد ۱۴۰۰، مجموع اوراق بدهی منتشر شده مبلغ ۳۳۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با ماه گذشته از افزایش ۷۲.۲ درصدی حکایت دارد.

 • ریزش‌های بازارسرمایه ربطی به فروش اوراق بدهی ندارد

  در یادداشتی مطرح شد:

  ریزش‌های بازارسرمایه ربطی به فروش اوراق بدهی ندارد

  یادداشت‌هابه تازگی مباحث زیادی پیرامون اوراق و فروش آن در بازار مطرح شده است؛ موضوعی که ریزش‌های بازار را هم به آن ارتباط می‌دهند که تصور اشتباهی بوده و ناشی از نبود درک صحیح از ساختار بازار اوراق و تاثیر آن در ارزش‌گذاری است.

 •   از پاناما تا پاندورا

    از پاناما تا پاندورا

  یادداشت‌ها تحقیق بر روی اسناد پاناما و استخراج محتوی آن‌ها در ژوئن سال ۲۰۱۵ آغاز شده و ۹ ماه به طول می‌انجامد که سرانجام مجموعه این تحقیق در گزارشی موسوم به اسنادپاناما شامل اطلاعات مالی ۲۱۴ هزار و ۴۸۸ شرکت و ۱۴ هزار و ۱۵۳ موکل شرکت حقوقی پانامایی «موساک فونسکا»  افشا شدند.

 • حسابدار رسمی و تعیین درآمد مشمول مالیات در ایران

  حسابدار رسمی و تعیین درآمد مشمول مالیات در ایران

  یادداشت‌هااولین تشکل حسابداری حرفه ای در ایران " انجمن محاسبین قسم خورده و کارشناسان حساب " بنا به اختیارات حاصل از ماده ۳۳ قانون مالیات بر درآمد مصوب ۱۶ فروردین ماه ۱۳۳۵ در تاریخ دی ماه ۱۳۴۰تشکیل شد.

 • سناریوی پساکرونایی برای تقاضای منگنز

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  سناریوی پساکرونایی برای تقاضای منگنز

  یادداشت‌هابا توجه به سناریوی پساکرونایی، فعالیت‌های صنعت ساخت و ساز در حال افزایش است بنابراین انتظار می‌رود تقاضا برای منگنز در سال‌های آینده افزایش یابد.

 • انتشار اوراق تا چه زمان راه حل تامین کسری بودجه دولت است ؟

  طی یادداشتی مطرح شد؛

  انتشار اوراق تا چه زمان راه حل تامین کسری بودجه دولت…

  یادداشت‌هارشد و توسعه‌ بازار صکوک در چند سال اخیر، به دلیل نقش آن در گسترش سرمایه‌گذاری در طرح‌های سودآور تحقق یافته است؛ همچنین قابلیت دیگر صکوک، آن است که به عنوان ابزاری برای کنترل نقدینگی و اعمال سیاست‌های انبساطی و انقباضی پولی مورد استفاده قرار گیرد.

 • از خطا تا فرصت با دانش مالی رفتاری

  از خطا تا فرصت با دانش مالی رفتاری

  یادداشت‌هادانش مالی رفتاری به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا فرصت‌های خرید و فروش در بازار را شناسایی و به اهداف خود یعنی دریافت سود بیشتر در بازار سرمایه دست یابند.

 • نوپاهایی که با سرمایه‌گذاری جسورانه جان می‌گیرند

  نوپاهایی که با سرمایه‌گذاری جسورانه جان می‌گیرند

  یادداشت‌هاصندوق جسورانه نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که به راه‌اندازی کسب ‌و کارهای جدید، حمایت از طرح‌ها و پروژه‌ها، اشتغال‌زایی، رونق اقتصادی و توسعه فناوری کمک به سزایی می‌کنند.

 • بانک‌ها پول‌ها را کجا خرج می‌کنند؟

  بانک‌ها پول‌ها را کجا خرج می‌کنند؟

  یادداشت‌هامانده تسهیلات بانکی در آذر ماه سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۲،۱۰۴ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۱۰ درصد آن مطالبات معوق، مشکوک الوصول و سررسید گذشته است (بدون احتساب تسهیلات معوق تمدید شده که از طبقه غیرجاری به طبقه جاری انتقال یافته اند و مبلغ آن مشخص نیست).

 • آمادگی سازمان بورس برای دریافت نظرات صاحب‌نظران درباره "پیش‌نویس اولیه لایحه مدیریت تعارض منافع در بازار"

  در راستای ارتقای سلامت بازار اعلام شد؛

  آمادگی سازمان بورس برای دریافت نظرات صاحب‌نظران درباره…

  یادداشت‌هافراخوان دریافت نظرات در خصوص پیش نویس لایحه "مدیریت تضاد منافع در بازار اوراق بهادار" و "هنجارها و اصول رفتاری مدیران اشخاص تحت نظارت در مدیریت تضاد منافع" منتشر شد.

 • سامانه کدال، نقطه اشتراکی برای ناشران و اهالی بازار سرمایه

  در سالروز رونمایی کدال بررسی شد؛

  سامانه کدال، نقطه اشتراکی برای ناشران و اهالی بازار…

  یادداشت‌هاامروز هفتم مهر ماه، دهمین سالروز رونمایی از سامانه کدال است. سامانه‌ای که ناشران در آن اطلاعات خود را در آن با اهالی بازار سرمایه به اشتراک می‌گذارند.

 • مس، فلزی سرخ در مسیر رشد و پیشرفت

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  مس، فلزی سرخ در مسیر رشد و پیشرفت

  یادداشت‌هااستخراج فلز مس در سال های اخیر با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های روز دنیا صورت گرفته و به همین سبب، محصول به دست آمده دارای کیفیت بالایی است.

 • اوره ایران از یونان تا آمریکای لاتین

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  اوره ایران از یونان تا آمریکای لاتین

  یادداشت‌هاظرفیت تولید اوره ایران بیش از ۵.۶ میلیون تن در سال است که در شرکت‌های پتروشیمی پردیس، شیراز، کرمانشاه، خراسان، لردگان و شرکت پتروشیمی رازی واقع شده‌اند.

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها

test